Nie będzie na razie prac nad "piątką dla zwierząt"

Środowisko

Kwestia "piątki dla zwierząt" została odsunięta na dalszy plan i nie wiem, jakie będą jej dalsze losy - powiedział we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Tłumaczył, że przyczyną rezygnacji z dalszych prac nad tym projektem jest pandemia. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, ale po wniesieniu do niej przez Senat wielu poprawek nie została ona skierowana do ponownego głosowania w Sejmie.

24.02.2021

Projekt - niższa opłata mocowa dla niektórych odbiorców energii

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Nowy mechanizm naliczania opłaty mocowej oraz dostosowuje polskie regulacje do unijnego rozporządzenia 2019/943, w szczególności, w zakresie limitów emisji CO2 - cele zmian w ustawie o rynku mocy. Proponowana nowa metoda naliczania opłaty zakłada, że odbiorcy o odpowiednio małych wahaniach w zużyciu energii w ciągu dnia zapłacą niższą opłatę mocową.

23.02.2021

Będą zmiany - obowiązkowy powrót samochodu do państwa siedziby firmy szkodliwy dla klimatu

Środowisko Prawo europejskie Transport

Dwa elementy unijnego pakietu mobilności - obowiązkowe powroty pojazdów do państwa członkowskiego, w którym mieści się siedziba firmy, co osiem tygodni oraz stosowanie kontyngentów kabotażowych na międzynarodowe przewozy kombinowane, będą mieć negatywne skutki dla klimatu - przyznaje Komisja Europejska. I inicjuje konsultacje w sprawie ich zmiany.

22.02.2021

Senacki projekt przewiduje zmiany w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko

Z własnej inicjatywy Senat przyjął projekt, zgodnie z którym zmieni się sposób powoływania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zdaniem projektodawców dotychczasowe regulacje budzą wątpliwości co do zgodności z przepisami Konstytucji. Projekt trafi teraz do Sejmu.

19.02.2021

Polska będzie pozwana w związku z dyrektywą w sprawie hałasu - resort klimatu uzupełni braki

Środowisko Prawo europejskie

Resort klimatu odpowiada Komisji Europejskiej, która ma skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE "w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy w sprawie hałasu", że podejmie działania w celu pełnej realizacji wymagań. Zdaniem KE prawo polskie nie gwarantuje ustanowienia planów działań w tym celu, a wymagany termin ich przyjęcia już minął.

19.02.2021

KE wzywa Polskę do wykonania wyroku w sprawie Puszczy Białowieskiej

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed prawie trzech w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem KE polskie władze nie wypełniły wszystkich wskazań tego orzeczenia, ale rząd z tym polemizuje i twierdzi, że to tylko spór prawny, bo żadnych prac w Puszczy nie wykonuje się.

19.02.2021

WSA: Gminny regulamin to nie miejsce na komunikaty, jak zmniejszyć ilość odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

W regulaminie utrzymania czystości i porządku nie można zobowiązać właścicieli nieruchomości do minimalizowania używania jednorazowych opakowań i zgniatania plastikowych butelek. Jeśli organ chciał poinformować mieszkańców o efektywnych sposobach ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, to akt prawa miejscowego nie jest odpowiednim przekaźnikiem takich komunikatów

19.02.2021

Ustawa wchodzi w życie - farmy wiatrowe na Bałtyku z 25-letnim wsparciem państwa

Środowisko Prawo gospodarcze

Wchodzi w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Możliwość wejścia do nowego systemu ma obowiązywać do 30 czerwca 2021 r., co wynika m.in. z wchodzącej nowej dyrektywy RED II, przewidującej, że systemy wsparcia dla OZE mają mieć charakter konkurencyjny.

18.02.2021

Szykuje się zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku

Środowisko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i Ministerstwem Sprawiedliwości pracują nad zaostrzeniem kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Jeżeli skutkiem takiego przestępstwa (np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych) będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za "zbrodnię środowiskową" i zagrożony karą 25 lat pozbawienia wolności.

17.02.2021

Nowa ustawa ma zachęcać do używania produktów wielokrotnego użytku

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Motywowanie konsumentów do stosowania produktów wielokrotnego użytku - to cel przygotowanego w ministerstwie klimatu i środowiska projektu nowelizacji ustawy, która wprowadzić ma m.in. obowiązek informowania na produktach i sposobie gospodarowania odpadami powstałymi z tych produktów. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.02.2021

Ubój rytualny nie będzie zakazany, będą zachęty do rezygnacji

Środowisko Prawo gospodarcze

Nie będzie ustawowego zakazu uboju rytualnego, nowa wersja tzw. piątki dla zwierząt nie będzie zawierała tego zakazu - poinformował w poniedziałek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Z jego zapowiedzi wynika, że zaproponowane zostaną finansowe zachęty dla tych hodowców, którzy zrezygnują z tej formy uboju.

15.02.2021

Olej z restauracji, cukierni i piekarni może odbierać gmina

Środowisko Prawo gospodarcze

Zużyte oleje jadalne, powstające w gospodarstwach domowych, ale również w wyniku np. świadczenia usług gastronomicznych to odpady komunalne. Można je zatem przekazać do zagospodarowania w ramach gminnego systemu odbioru odpadów. Tak Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

13.02.2021

Odpady zielone nie muszą być odbierane z nieruchomości

Środowisko Domowe finanse

Rada gminy może uchwalić, że odpady zielone będą przyjmowane wyłącznie w punkcie selektywnej zbiórki, do którego będzie musiał przywieźć je właściciel. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w...

09.02.2021

Pod jaki kodem dokonać klasyfikacji złomu miedzianego kabla?

Środowisko

Jeżeli kable są elementem innego urządzenia, a nie samodzielnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, to w takim przypadku zaklasyfikujemy je jako odpady pod kodem 16 02 16 - wyjaśnia Paweł Sosnowski, ekspert z LEX Prawo Ochrony Środowiska.

04.02.2021

NIK: Potrzebna jednolita strategia zagospodarowania wód opadowych i roztopowych

Środowisko

W Polsce ok. 70 proc. wód opadowych jest bezpowrotnie tracona, gdyż systemami kanalizacji odprowadzana jest do rzek, a następnie mórz. NIK zwraca uwagę, że opracowanie przemyślanej strategii, a następnie jej wdrożenie, ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skutkom działalności człowieka, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, na których systematycznie zwiększa się powierzchnia uszczelniona, uniemożliwiająca wsiąkanie wody opadowej.

04.02.2021

Ruszył nabór banków chcących wziąć udział w programie „Czyste Powietrze”

Środowisko Prawo gospodarcze

Banki, które są zainteresowane wzięciem udziału w programie „Czyste Powietrze”, jako partnerzy bezpośrednio współpracujący z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, mogą składać aplikacje do 23 lutego. Do projektu mogą włączyć się banki komercyjne i zrzeszenia banków spółdzielczych.

02.02.2021

TSUE: Konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania nadal obowiązują

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził nieważność Konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania ze względów formalnych. Do czasu uchwalenia nowych utrzymał w mocy dotychczasowe Konkluzje. Zmieniona ma być między innymi procedura głosowania - piszą radca prawny Magdalena Ukowska i Anna Meres z Greenpeace Polska.

29.01.2021

Wiceszef NFOŚ o „Czystym Powietrzu”: Wkrótce nabór banków i pilotaż dla domów wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko

W połowie roku ma być uruchomiony kolejny element programu „Czyste Powietrze” - możliwość zaciągania kredytów w bankach na wymianę pieców. Kredyt będzie zabezpieczony, więc atrakcyjny dla banków, ale przede wszystkim dla chcących z niego skorzystać, bo tańszy dzięki gwarancjom rządowym – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

28.01.2021

Smog truje, a wciąż za mało informacji, pieniędzy i współpracy

Samorząd terytorialny Środowisko

W walce o czyste powietrze ważne jest, by nie truć go dymem z naszych domów. Jednak po latach działań rezultaty są wciąż nikłe. Starają się samorządy, bo mieszkańcy, mimo rosnącej świadomości, niewiele wiedzą. Rządowy program dofinansowania wymiany pieców nie daje rady. Za mało jest informacji i pieniędzy. O braku skuteczności mogliśmy się przekonać na własne nosy podczas ostatnich mrozów.

27.01.2021

Minister klimatu ma odpowiadać za gospodarkę neutralną klimatycznie

Środowisko Administracja publiczna

Minister do spraw klimatu ma kształtować i prowadzić politykę na rzecz gospodarki neutralnej klimatycznie - wynika z projektu ustawy o działach. Projekt, który we wtorek przyjął rząd, a w czwartek ma nim zająć się Sejm, przewiduje też powstanie działów leśnictwo i łowiectwo oraz geologia. Nie jest jednak wciąż jasne, w którym resorcie znajdzie się leśnictwo.

20.01.2021