Minister klimatu: Maszty telefonii komórkowej nie zagrażają ludziom

Środowisko Prawo AI

Minister Klimatu i Środowiska uspokaja - poziom pól elektromagnetycznych (PEM) w Polsce jest pod kontrolą. Jest to odpowiedź na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Do RPO docierają bowiem skargi po tym, jak Minister Zdrowia podniósł normy dopuszczalnego promieniowania.

20.05.2021

Nabór do programu „Moja Woda” tylko do 10 czerwca

Środowisko Domowe finanse

Tylko do 10 czerwca można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się już naboru w programie „Moja Woda”. Do 7 maja do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 69 mln złotych.

17.05.2021

Polski Ład to też propozycje dla samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Polski Ład

W ramach "Polskiego Ładu" Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni się w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów, dzieloną według obiektywnych kryteriów – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Plan zapowiada też premie dla gmin, które inwestują w budownictwo mieszkaniowe, powstanie Krajowego Funduszu Rewitalizacji, start programu „Żłobek w każdej gminie”.

15.05.2021

Unijny urząd zbiera uwagi o przestrzeganiu prawa przy transporcie zwierząt

Środowisko Prawo gospodarcze

Ochrona zwierząt podczas transportu – to temat konsultacji publicznych zainicjowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA). Do wyrażania swoich opinii na ten temat zapraszane są zarówno organizacje społeczne i osoby prywatne, ale także podmioty gospodarcze.

14.05.2021

Bez kompleksowych regulacji walka z plastikiem będzie fikcją

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy nie chcą być zaskakiwani nowymi wymogami i obowiązkami związanymi wdrożeniem dyrektywy plastikowej. Uważają, że przepisy związane z tą unijną dyrektywą, rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz pozostałe regulacje pakietu odpadowego powinny być procedowane w jednym czasie. Chcą też, aby rząd przedstawił założenia jak ma wyglądać system kaucyjny.

13.05.2021

Jeden wniosek może na długo zablokować inwestycję

Środowisko Budownictwo

Ekolodzy będą mogli wstrzymać budowę na wiele miesięcy, nawet jeśli ich zarzuty są bezprzedmiotowe. Od czwartku obowiązują przepisy przyznające nowe uprawnienia obrońcom środowiska. Będą mogli składać wnioski do sądów administracyjnych o wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

13.05.2021

TK: Niekonstytucyjny przepis prawa górniczego

Środowisko Prawo gospodarcze

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę 12 maja za niekonstytucyjny przepis prawa górniczego i geologicznego blokujący udział w postępowaniu koncesyjnym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których planowane jest wydobycie kopalin ze złóż.

12.05.2021

UE zaostrzy przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby

Środowisko

Komisja Europejska proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków. W przedstawionym w środę planie walki z zanieczyszczeniem KE określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.

12.05.2021

Paszport energetyczny przestanie być instytucją papierową

Środowisko Budownictwo

Wdrożenie regulacji dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków, większy zakres kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wprowadzenie obowiązku rozwiązań technicznych w zakresie regulacji temperatury - takie zmiany mają pojawić się w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.

12.05.2021

Parki narodowe mają dostać ustawę i centralny zarząd

Środowisko Administracja publiczna

Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym wzmocnienie ich kondycji finansowej, ale też utworzenie Generalnej Dyrekcji Polskich Parków Narodowych - to główne cele projektu ustawy o parkach narodowych, który ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku. Projekt jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

11.05.2021

Nowe obowiązki przedsiębiorców już od 1 lipca 2021 roku

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Klimatu i Środowiska publikuje obecnie projekty, które mają na celu wdrożenie unijnego pakietu odpadowego, którego celem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu recyklingu odpadów albo zablokowanie dalszego wykorzystywania niektórych produktów. Oprócz obowiązków typowo fiskalnych od przedsiębiorców będzie się oczekiwać również zwiększonego poziomu sprawozdawczości

05.05.2021

Cofnięcie ograniczeń dla elektrowni wiatrowych - opublikowany projekt trafił do uzgodnień

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to najważniejszy cel projektowanej nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Reguła lokowania wiatraków w odległości co najmniej dziesięciokrotności wysokości elektrowni od zabudowań mieszkalnych zostanie utrzymana, ale lokalne procedury planistyczne gmin będą mogły ją złagodzić.

04.05.2021

Zmiany w ustawie o wiatrakach konieczne: mniejsza odległość od zabudowań i władztwo lokalne

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Organizacje samorządowe postulują zmiany w ustawie dotyczącej sytuowania wiatraków i ich odległości od budynków mieszkalnych. Chcą, żeby ustawowo określić minimalną odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkaniowych i stworzyć możliwości kształtowania innej odległości w indywidualnych przypadkach w ramach lokalnej procedury planistycznej.

03.05.2021

Będą kolejne zmiany w przepisach śmieciowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Bez dokonania zmian w przepisach nie można brać pod uwagę umożliwienia gminom dopłacania do gospodarki odpadami. Oznaczałoby dotowanie z pieniędzy podatników tych, którzy płacą zbyt mało albo nie płacą wcale, co byłoby niesprawiedliwe – uważają samorządowcy. Resort klimatu zapowiada kolejne zmiany mające obniżyć koszty funkcjonowania systemu odpadowego dla mieszkańców.

29.04.2021

Samorządy nie chcą jednolitych opłat za wodę i ścieki

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy są zdania, że nie można ujednolicić stawek opłat za wodę i ścieki - byłoby to niesprawiedliwym przywilejem jednej grupy odbiorców kosztem innych. Mogłoby doprowadzić do wzrostu cen usług, a więc wpłynąć bezpośrednio na budżety mieszkańców gminy.

27.04.2021

Biznes obawia się opłaty kubkowej i nie rozumie jej zasad

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zdaniem przedsiębiorców, nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej rozmija się w wielu elementach z tzw. dyrektywą plastikową. Najwięcej kontrowersji wzbudza wysokość opłat. Z projektu nie wynika też, na jakiej podstawie skalkulowano zaplanowane opłaty i na jakie cele zostaną przeznaczone.

27.04.2021

WSA: Dzwony będą dalej bić, bo nie wyznaczono obszaru analizowanego

Środowisko Administracja publiczna

Władze chciały ograniczyć hałas kościelnych dzwonów. Przeprowadzone postępowanie obarczone było jednak licznymi brakami. Jednym z głównych było niewyznaczenie obszaru analizowanego i niedokonanie oceny, jaki rodzaj terenu na nim przeważał. Dlatego też wydane rozstrzygnięcia zostały wyeliminowane z obrotu prawnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

24.04.2021

Zając ponad prawem, a szkody rolników bez podstaw do odszkodowań

Samorząd terytorialny Środowisko

W ustawowym katalogu dotyczącym odpowiedzialności za zwierzynę łowną brakuje zajęcy, co powoduje duże straty rolników poszkodowanych przez te zwierzęta. Chcą otrzymywać odszkodowania, ale można ich dochodzić tylko za szkody wyrządzone przez zwierzęta, które są wymienione w ustawie. Resort środowiska nie przewiduje zmian, ale ma dokonać analizy skali zjawiska.

24.04.2021