MF chce, by biegły rewident był powściągliwy

Rachunkowość Spółki Finanse

Tegoroczne badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów odbywa się pod znakiem koronawirusa. Nie da się więc pominąć w nich finansowych skutków epidemii. Nie można też powiedzieć, że sprawozdania pozostaną bez wpływu na możliwość kontynuowania przez firmy działalności. Tymczasem Ministerstwo Finansów zasugerowało, żeby biegli zachowali... powściągliwość.

12.05.2020

SN: Odszkodowanie dla spółki za szkody spowodowane przez dyrektora

Prawo pracy Spółki

Standardy odpowiedzialności dyrektora, członka zarządu są wyższe od przeciętnego pracownika z tego względu, że ocena bezprawności zachowania i winy jest tu surowsza - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że umowa o wynagrodzenie między nim a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego, inaczej jest nieważna.

11.05.2020

PFR komplikuje udzielanie pomocy w ramach tarczy finansowej

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse Tarcza finansowa

Jednym z warunków otrzymania subwencji w ramach tarczy finansowej jest niezaleganie z płatnościami podatku, ale rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość. Z regulaminu pomocy nie wynika, czy decyzja w tym zakresie ma być ostateczna. Polski Fundusz Rozwoju wskazał, że wystarczy samo złożenie wniosku

07.05.2020

Tarcza finansowa w kolizji z ustawą o rachunkowości

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Regulamin korzystania z tarczy finansowej jest nieprecyzyjny. Są w nim pojęcia związane z rachunkowością, które w prawie bilansowym w ogóle nie występują lub znaczą zupełnie coś innego. Eksperci krytykują też konieczność wykazywania straty na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności sprzedaży aktywów. Wątpliwości dotyczą również rozliczeń podatkowych.

06.05.2020

Prokura samoistna – co to jest i jakie daje uprawnienia

Spółki Małe i średnie firmy

Spółki, a także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mogą ustanowić prokurenta. To osoba, która pomaga prowadzić biznes, bo może dokonywać wielu czynności prawnych. Praktycznie zyskuje szerokie umocowanie do reprezentowania przedsiębiorcy, w tym w sprawach sądowych.

05.05.2020

WSA: Odpowiedzialność za delikt administracyjny nie przechodzi na spółkę jawną

Spółki Prawo gospodarcze

Sprawa dotyczyła kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem. Wspólnicy spółki cywilnej przekształcili ją w spółkę jawną i zarzucili nieważność wydanej decyzji, z uwagi na skierowanie jej do osoby niebędącej stroną. WSA w Rzeszowie uznał jednak, że nie można wywodzić przejścia odpowiedzialności za delikt administracyjny na nowo powstały podmiot.

04.05.2020

Elektronizacja akcji przesunięta o dwa miesiące

Spółki Koronawirus

Obowiązujące dokumenty akcji wydane przez spółkę wygasają z mocy prawa 1 marca 2021 r. Przesunięty zostanie też termin na zawarcie umowy o prowadzenie elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Te przepisy znajdują się w uchwalonej 30 kwietnia br. tarczy antykryzysowej 3.

30.04.2020

Tarcza Emilewicz - rząd kończy prace nad nowym pakietem antykryzysowym

Prawo pracy Spółki Koronawirus

W środę Rada Dialogu Społecznego zaopiniowała projekt kolejnej tarczy antykryzysowej. Są w niej przede wszystkim przepisy o dopłatach do oprocentowania dla firm, wsparcie finansowe dla samorządów, zmiany dla pracodawców i pracowników, bariery przeciwko wrogim przejęciom przedsiębiorstw, a także wakacje kredytowe dla frankowiczów.

29.04.2020

Prezes UOKiK zyska władzę nad firmami, by je chronić przed przejęciami

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Prawo.pl dotarło do projektu, który ma przeciwdziałać wrogim przejęciom polskich firm. Eksperci ostrzegają, że jest tak nieprecyzyjny, że może utrudnić znalezienie inwestora nawet tym, którzy nie prowadzą działalności strategicznej dla państwa. Firmy będą musiały zgłaszać chęć nabycia udziałów innych spółek, a o tym, czy mogą dokończyć transakcję będzie decydował prezes UOKiK. Brak zgłoszenia grozi karą do 100 milionów złotych i nieważnością umowy.

28.04.2020

Koszty marketingowe trzeba limitować

CIT Spółki

Ustawa o CIT limituje zaliczanie do kosztów wydatków na usługi niematerialne. Odliczać w całości można jednak kwoty bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi. Problem w tym, że przepisy nie definiują tego pojęcia, a urzędnicy – jak potwierdza najnowsza interpretacja – próbują określać je zbyt luźno. Ograniczają przy tym zaliczanie do kosztów wydatków na marketing.

24.04.2020

Koronawirus wpłynie na zarządzanie łańcuchem dostaw

CIT Spółki Finanse

Koronawirus spowodował ogromne zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. Każdy produkt wiąże się z wieloma elementami: począwszy od pozyskania surowca, poprzez produkcję, pakowanie, transport oraz dystrybucję. Niedobory produktów to tylko widoczne dla konsumentów skutki globalnego zakłócenia łańcucha dostaw spowodowanego pandemią COVID-19 – pisze Beata Rawa

20.04.2020

Zarządy spółek działają w stanie wyższej konieczności, ale rozliczane będą w przyszłości

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Czas epidemii to trudny okres dla firm, ale także dla ich zarządów, których decyzje podejmowane dziś, pod wpływem dynamicznie zmieniającej się sytuacji, często w pośpiechu przed obawą kolejnych ograniczeń, zmian będą podlegały ocenie w okresie, w którym aktualna atmosfera podejmowania decyzji nie będzie już tak świeża w pamięci - pisze Adwokat Katarzyna Dąbrowska

10.04.2020

Przygotowania do nowej matrycy stawek VAT trzeba zacząć już teraz

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej odroczyły termin wejścia w życie przepisów wprowadzających nową matrycę stawek VAT. Nowe stawki będą obowiązywać od lipca 2020. Problem klasyfikacji towarów i usług jednak pozostanie. Podatnicy powinni więc już teraz zacząć przygotowania do nowych zasad opodatkowania.

08.04.2020

SN: Trwałe zaprzestanie płacenia długów to czas na upadłość

Prawo karne Spółki

Jeśli członkowie zarządu spóźnili się ze zgłoszeniem upadłości o siedem miesięcy nie mogą być uniewinnieni - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Chociaż w ocenianym czasie nie wystąpił stan niewypłacalności spółki w znaczeniu strukturalnym, ale już wówczas trwałe zaprzestała ona spłacania długów - dodał sąd.

03.04.2020

Jest już specustawa antykryzysowa - na jaką pomoc mogą liczyć firmy

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus

W sobotę nad ranem Sejm uchwalił pakiet ustaw, które mają wprowadzić tzw. tarczę antykryzysową. Przewidują one wprowadzenie m.in. dofinansowania do wynagrodzeń, pomoc w otrzymaniu płynności finansowej, a także wydłużenie wielu terminów obowiązujących przedsiębiorców.

01.04.2020

Tarcza antykryzysowa jest już opublikowana i obowiązuje

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus

We wtorek Sejm zakończył pracę nad tzw. tarczą antykryzysową, mającą ułatwić walkę z epidemią i ratowanie gospodarki. Poparł 32 poprawki Senatu, ale odrzucił dwie najważniejsze - dotyczące kodeksu wyborczego i Rady Dialogu Społecznego. Prezydent tego samego dnia podpisał ustawy, z których składa się "tarcza" i zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd już jednak pracuje nad Tarczą 2.

31.03.2020

Zdalne zgromadzenia wspólników w pakiecie pomocowym dla firm

Prawo cywilne Spółki Koronawirus

Pakiet antykryzysowy dopuszcza zdalne odbywanie zgromadzeń wspólników, a także podejmowanie uchwał przez zarządy blisko 500 tysięcy spółek, w tym banków, ubezpieczycieli, itp. Co ważne zostanie też przesunięty termin na sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego. Mimo to zgromadzenia trzeba zwołać w terminie, ale można przerwać. Eksperci chwalą zmiany, choć wskazują też potencjalne zagrożenia i dodatkowe możliwości.

31.03.2020

W specustawie nie ma ochrony spółek komunalnych i samorządowych osób prawnych

Samorząd terytorialny Spółki Koronawirus

Zarząd Związku Miast Polskich Zarząd zwraca uwagę, że pakiet antykryzysowy nie zawiera rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych osób prawnych. Dotyczy to też instytucji kultury i samodzielnych publicznych ZOZ oraz innych jednostek organizacyjnych.

30.03.2020

Przedłużenie terminu na złożenie CIT-8 w końcu możliwe

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów nie mogło się zdecydować, czy przedłużyć termin złożenia CIT-8 i sprawozdań finansowych. Z opublikowanego rozporządzenia wynika w końcu, że podatnicy, którzy osiągają dochody zwolnione z CIT i organizacje pożytku publicznego CIT-8 mogą złożyć do końca lipca. Wszyscy pozostali CIT muszą natomiast rozliczyć do końca maja. MF planuje też wydłużenie czasu na przygotowanie sprawozdań finansowych.

30.03.2020

Premier będzie nadzorował PFR, KUKE, ARP i PAIH

Spółki

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych - KUKE, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polski Fundusz Rozwoju nie będą już nadzorowane nie przez wicepremiera Jacka Sasina. Bezpośredni nadzór nad nimi przejmie szef rządu.

24.03.2020