Prof. Adamus: Kodeks spółek zmieniony, ale wiele może zostać po staremu…

Spółki Prawo gospodarcze

Nowela kodeksu spółek handlowych m.in. o prawie holdingowym i nowych relacjach pomiędzy zarządem a radą nadzorczą, która wejdzie w życie w październiku, wzbudza wiele emocji. Rzeczowej krytyki, ale na forach społecznościowych dochodzi nawet do „hejtu”. Niestety polityka pomieszała się z prawem handlowym. Tymczasem ustawodawca pozostawia spółkom kapitałowym wybór: albo stosować „nowe” albo pozostać przy „starym”.

19.04.2022

NSA: Nie wystarczy zrezygnować z bycia w zarządzie, by uniknąć długów spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Były członek zarządu bronił się przed odpowiedzialnością za długi spółki wskazując, że nie pełnił swojej funkcji w okresie, w którym upływał termin płatności zaległości podatkowej. Fiskus twierdził jednak, że złożona przez niego rezygnacja nie była skuteczna. NSA wskazał, że miarodajną chwilą dla oceny rezygnacji jest złożenie oświadczenia woli w taki sposób, by spółka mogła się z nim zapoznać.

19.04.2022

Zalety estońskiego CIT są – jednak tylko na papierze

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Firmy korzystające z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku dochodowego (tzw. estońskiego CIT) mają duży problem. Doradcy podatkowi potwierdzają, że z korzyści trudno jest skorzystać. Skarbówka blokuje m.in. prawo do zwolnienia z podatku zaliczek na poczet dywidendy. Wypłaty na poczet przyszłych zysków stanęły więc pod znakiem zapytania, a interpretacje i objaśnienia - zamiast pomagać – dokładają kolejnych wątpliwości.

19.04.2022

NSA: Przedsiębiorstwo energetyczne musi ujawnić, kogo sponsoruje

Spółki Finanse

Przedsiębiorstwo energetyczne nie chciało ujawnić komu udziela wsparcia finansowego. Sądy administracyjne były jednak zgodne, że spółka wykonuje zadania publiczne. Tym samym informacje o tym komu, na jakich zasadach i w jakiej wysokości są przyznawane środki na umowy sponsoringowe, darowizny i partnerstwa stanowią informację o sposobie gospodarowania majątkiem publicznym.

16.04.2022

SN wyjaśni, czy sąd może poprawić błąd w nazwie pozwanej spółki

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Spółki

Sąd Okręgowy w Poznaniu ma wątpliwości, czy można sprostować pomyłkę w nazwie pozwanej spółki, gdy w wyroku sądu pierwszej instancji widnieje pozwana, której dane dotyczące NIP, władz zarządu, a także siedziby nie zgadzają się z danymi spółki, która wniosła apelację. Problem dotyczył sprostowania świadectwa pracy osoby tam zatrudnionej.

13.04.2022

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej niesie skutki podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Jeżeli przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej nastąpiło pod tytułem darmym na rzecz żony, to skutkuje ono przysporzeniem majątkowym po jej stronie, rodzącym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. W przypadku zaś, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań, to opodatkowania nie ma.

12.04.2022

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych z podpisem prezydenta

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu spółek handlowych. Zmiany mają wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe. Od początku jednak prac nad tymi przepisami towarzyszyła ostra krytyka ze strony prawników oraz środowisk biznesu.

05.04.2022

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej z podpisem prezydenta

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu spółek handlowych zmienia również zasady odliczania składki zdrowotnej. Chodzi m.in. o umożliwienie uwzględniania różnic remanentowych. Możliwe będzie więc rozliczenie zakupów z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym.

05.04.2022

Nowe polskie prawo holdingowe wpłynie na funkcjonowanie grup spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych polskie spółki kapitałowe działające w strukturach międzynarodowych mogą być zainteresowane przeglądem swoich struktur organizacyjnych i transakcyjnych. W szczególności powinny to rozważyć polskie spółki, w których funkcjonują polecenia wydawane przez ich spółki dominujące w transakcjach zawieranych w interesie grupy.

05.04.2022

Już za tydzień kolejna edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG

Spółki Prawo gospodarcze

W dniach 6-7 kwietnia br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XIII edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania działów prawnych poruszone zostaną tematy m.in: zmian w KSH, nowych regulacji dotyczących sygnalistów, skutecznego dochodzenia roszczeń w czasach pandemii i kryzysu w sądownictwie, raportowania ESG, zrównoważonego finansowania, możliwości transferu ryzyka prawnego oraz kwestie organizacji WZA.

31.03.2022

Unijne zasady podziału spółek trafią do polskiego kodeksu

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Najpóźniej do końca tego roku w kodeksie spółek handlowych mają pojawić się przepisy dotyczące transgranicznych podziałów spółek. Obecnie przygotowuje je Ministerstwo Sprawiedliwości, a termin implementacji unijnych dyrektyw upływa z końcem 2022 roku. Proponowane rozwiązania mają ułatwić spółkom prowadzenie działalności na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

31.03.2022

Zmiany w Polskim Ładzie - prokurenci będą płacić składkę zdrowotną

Ubezpieczenia społeczne Spółki Polski Ład

Przy okazji nowelizacji podatkowego Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce objąć składką zdrowotną prokurentów, tak jak inne osoby powołane do pełnienia funkcji, np. prezesów spółek czy członków zarządów. Przepisy w tym zakresie miałyby wejść w życie 1 lipca 2022 r. Nie ma jednak pewności, czy NFZ i Ministerstwo Zdrowia nie będą próbowały pobierać składek na ubezpieczenie zdrowotne od początku br.

30.03.2022

SA: Tajemnicza rola zagranicznego przedsiębiorcy w polskich spółkach

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Mając 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu spółki oskarżony musiał wiedzieć, że dla wykonywania jakichkolwiek czynności trzeba mieć umocowanie, poprzez zatrudnienie albo udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił wyrok do ponownego rozpoznania. Sąd pierwszej instancji ustali więc, jaką rzeczywistą rolę pełnił obywatel estoński w polskich spółkach.

28.03.2022

Ubezpieczenie na życie członka zarządu może być kosztem podatkowym firmy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Jeśli prawo do dodatkowego świadczenia na rzecz członka zarządu wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub umowy spółki, możliwe jest zaliczenie do koszów podatkowych składek na jego ubezpieczenie na życie - zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i inwestycyjnej. Wynika to z najnowszych interpretacji fiskusa.

22.03.2022

Przekształcenie pracodawcy nie pozbawia pracowników prawa do oszczędzania w PPK

Domowe finanse Spółki PPK

W przypadku przekształcenia podmiotu zatrudniającego, z którym wiąże się kontynuacja bądź wstąpienie w prawa i obowiązki w zakresie pracowniczych planów kapitałowych, nadal obowiązuje zawarta wcześniej umowa o zarządzanie PPK. Uczestnicy pracowniczych planów kapitałowych oszczędzają wówczas w tym programie na dotychczasowych zasadach.

21.03.2022

Zbyt niski limit blokuje wypłatę rekompensat firmom przy granicy z Białorusią

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Część przedsiębiorców działających przy granicy z Białorusią nie otrzymuje rekompensat z tytułu obowiązujących w tym rejonie od wielu miesięcy ograniczeń. Powodem jest wyczerpanie się limitu de minimis. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Według niego trzeba koniecznie notyfikować w Brukseli podniesienie tego limitu. 

18.03.2022

Rząd chce zmienić ustawę regulującą działalność lombardową

Spółki Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo Finansów wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotują projekt ustawy regulującej działalność lombardową. Taką działalność będą mogły prowadzić firmy wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową. Rejestracja ma być prosta i możliwa przez nternet.

14.03.2022

Specustawa dla uchodźców bez ochrony państwowych spółek i urzędników

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Przy okazji niesienia pomocy Ukrainie Sejm zdecydował też o zwolnieniu z odpowiedzialności za nietrafione decyzje państwowe podmioty gospodarcze i urzędników. Wywołało to kontrowersje, jako regulacja nieuzasadniona i niedopuszczalna w ustawie poświęconej zupełnie innym sprawom. Senat w piątek wykreślił te przepisy, a w Sejmie w sobotę nie znalazła się większość dla odrzucenia tej poprawki.

12.03.2022

Wnoszący aport do spółki ma prawo do rozliczenia kosztów

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.

23.02.2022

Nowelizacja ustawy o rekompensatach dla sektorów energochłonnych podpisana

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał zmianę ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych. Firmom dojdą nowe obowiązki, a za ich niewypełnienie będzie groziła kara w wysokości do 5 proc. faktycznie uzyskanych rekompensat. Poziom rekompensat nie może przekroczyć 75 proc., a ich wartość będzie wyliczana na podstawie rzeczywistego zużycia energii.

18.02.2022