Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych - kiedy kończy się mandat?

Spółki Prawo gospodarcze

Od 13 października w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Kończy ona długoletni spór, dotyczący tego, jak należy prawidłowo liczyć okres trwania kadencji i z jaką chwilą wygasa mandat. Nie jest to bowiem spór czysto teoretyczny, ale zagadnienie o wysoce praktycznym znaczeniu, bowiem wadliwa reprezentacja spółki niesie za sobą dotkliwe konsekwencje prawne.

19.05.2022

Rada nadzorcza w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - nowe obowiązki i uprawnienia

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadza nowe regulacje związane z funkcjonowaniem grup spółek oraz zmiany w zakresie zasad zarządzania i nadzoru nad spółkami kapitałowymi. To właśnie zakresu nadzoru dotyczy znaczna ilość zmian dotyczących Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze radca prawny Paweł Jakubowski.

13.05.2022

Wkrótce uproszczenia w wezwaniach na akcje spółki publicznej

Spółki

Od 30 maja wchodzą w życie ważne zmiany przepisów dotyczące wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji spółki. Wprowadzenie jednego progu liczby głosów zamiast dwóch przyjęte zostało pozytywnie, ale część zmian nie wydaje się jednak właściwa - pisze Szymon Kaczmarek, wspólnik zarządzający w kancelarii Loewen Legal Hub.

12.05.2022

SN: Niezgłoszone w terminie zmiany w umowie spółki bez skutków

Prawo cywilne Spółki

Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie została zgłoszona do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia jej dokonania, nie wywołuje skutków prawnych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podejmując uchwałę w składzie trzech sędziów. Sąd oceniał charakter prawny podwyższenia kapitału, a przy okazji - nazwy, siedziby i reprezentacji.

10.05.2022

RzecznikTSUE: Szczególny tryb wyboru przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej nie do zniesienia

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Przekształcenie niemieckiej spółki akcyjnej w spółkę europejską nie pozwala na zniesienie szczególnego głosowania przeprowadzanego w celu wyboru przedstawicieli związków zawodowych do rady nadzorczej. Głosowanie to jest bowiem charakterystyczną cechą niemieckiego systemu partycypacji pracowników i nie może być przedmiotem negocjacji w ramach przekształcenia.

02.05.2022

Rząd zdecydował o tworzeniu państwowego koncernu spożywczego

Spółki Prawo gospodarcze

Rząd przyjął projekt uchwały tworzącej Krajową Grupę Spożywczą. Ma to być duży państwowy podmiot, który będzie ważnym graczem na rynku, mającym wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Według rządu, rynek ten jest zdominowany przez firmy zagraniczne, narzucające często niekorzystne warunki i ceny polskim producentom rolnym.

21.04.2022

SN: Interwencja uboczna - to sposób dla spółki, która chce chronić interes gminy

Samorząd terytorialny Spółki

W sprawie o rozwiązanie spółki z o.o. zawiązanej przez kilka gmin dla realizowania celu polegającego na zaspokajaniu potrzeb ich mieszkańców w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, nie istnieje między spółką a tymi gminami współuczestnictwo bierne konieczne. Ochronę interesu gminy jako wspólnika zabezpiecza możliwość zgłoszenia interwencji ubocznej.

19.04.2022

Zalety estońskiego CIT są – jednak tylko na papierze

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Firmy korzystające z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku dochodowego (tzw. estońskiego CIT) mają duży problem. Doradcy podatkowi potwierdzają, że z korzyści trudno jest skorzystać. Skarbówka blokuje m.in. prawo do zwolnienia z podatku zaliczek na poczet dywidendy. Wypłaty na poczet przyszłych zysków stanęły więc pod znakiem zapytania, a interpretacje i objaśnienia - zamiast pomagać – dokładają kolejnych wątpliwości.

19.04.2022

NSA: Nie wystarczy zrezygnować z bycia w zarządzie, by uniknąć długów spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Były członek zarządu bronił się przed odpowiedzialnością za długi spółki wskazując, że nie pełnił swojej funkcji w okresie, w którym upływał termin płatności zaległości podatkowej. Fiskus twierdził jednak, że złożona przez niego rezygnacja nie była skuteczna. NSA wskazał, że miarodajną chwilą dla oceny rezygnacji jest złożenie oświadczenia woli w taki sposób, by spółka mogła się z nim zapoznać.

19.04.2022

Prof. Adamus: Kodeks spółek zmieniony, ale wiele może zostać po staremu…

Spółki Prawo gospodarcze

Nowela kodeksu spółek handlowych m.in. o prawie holdingowym i nowych relacjach pomiędzy zarządem a radą nadzorczą, która wejdzie w życie w październiku, wzbudza wiele emocji. Rzeczowej krytyki, ale na forach społecznościowych dochodzi nawet do „hejtu”. Niestety polityka pomieszała się z prawem handlowym. Tymczasem ustawodawca pozostawia spółkom kapitałowym wybór: albo stosować „nowe” albo pozostać przy „starym”.

19.04.2022

NSA: Przedsiębiorstwo energetyczne musi ujawnić, kogo sponsoruje

Spółki Finanse

Przedsiębiorstwo energetyczne nie chciało ujawnić komu udziela wsparcia finansowego. Sądy administracyjne były jednak zgodne, że spółka wykonuje zadania publiczne. Tym samym informacje o tym komu, na jakich zasadach i w jakiej wysokości są przyznawane środki na umowy sponsoringowe, darowizny i partnerstwa stanowią informację o sposobie gospodarowania majątkiem publicznym.

16.04.2022

SN wyjaśni, czy sąd może poprawić błąd w nazwie pozwanej spółki

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Spółki

Sąd Okręgowy w Poznaniu ma wątpliwości, czy można sprostować pomyłkę w nazwie pozwanej spółki, gdy w wyroku sądu pierwszej instancji widnieje pozwana, której dane dotyczące NIP, władz zarządu, a także siedziby nie zgadzają się z danymi spółki, która wniosła apelację. Problem dotyczył sprostowania świadectwa pracy osoby tam zatrudnionej.

13.04.2022

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej niesie skutki podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Jeżeli przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej nastąpiło pod tytułem darmym na rzecz żony, to skutkuje ono przysporzeniem majątkowym po jej stronie, rodzącym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. W przypadku zaś, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań, to opodatkowania nie ma.

12.04.2022

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych z podpisem prezydenta

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu spółek handlowych. Zmiany mają wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe. Od początku jednak prac nad tymi przepisami towarzyszyła ostra krytyka ze strony prawników oraz środowisk biznesu.

05.04.2022

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej z podpisem prezydenta

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu spółek handlowych zmienia również zasady odliczania składki zdrowotnej. Chodzi m.in. o umożliwienie uwzględniania różnic remanentowych. Możliwe będzie więc rozliczenie zakupów z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym.

05.04.2022

Nowe polskie prawo holdingowe wpłynie na funkcjonowanie grup spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych polskie spółki kapitałowe działające w strukturach międzynarodowych mogą być zainteresowane przeglądem swoich struktur organizacyjnych i transakcyjnych. W szczególności powinny to rozważyć polskie spółki, w których funkcjonują polecenia wydawane przez ich spółki dominujące w transakcjach zawieranych w interesie grupy.

05.04.2022

Już za tydzień kolejna edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG

Spółki Prawo gospodarcze

W dniach 6-7 kwietnia br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XIII edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania działów prawnych poruszone zostaną tematy m.in: zmian w KSH, nowych regulacji dotyczących sygnalistów, skutecznego dochodzenia roszczeń w czasach pandemii i kryzysu w sądownictwie, raportowania ESG, zrównoważonego finansowania, możliwości transferu ryzyka prawnego oraz kwestie organizacji WZA.

31.03.2022

Unijne zasady podziału spółek trafią do polskiego kodeksu

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Najpóźniej do końca tego roku w kodeksie spółek handlowych mają pojawić się przepisy dotyczące transgranicznych podziałów spółek. Obecnie przygotowuje je Ministerstwo Sprawiedliwości, a termin implementacji unijnych dyrektyw upływa z końcem 2022 roku. Proponowane rozwiązania mają ułatwić spółkom prowadzenie działalności na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

31.03.2022

Zmiany w Polskim Ładzie - prokurenci będą płacić składkę zdrowotną

Ubezpieczenia społeczne Spółki Polski Ład

Przy okazji nowelizacji podatkowego Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce objąć składką zdrowotną prokurentów, tak jak inne osoby powołane do pełnienia funkcji, np. prezesów spółek czy członków zarządów. Przepisy w tym zakresie miałyby wejść w życie 1 lipca 2022 r. Nie ma jednak pewności, czy NFZ i Ministerstwo Zdrowia nie będą próbowały pobierać składek na ubezpieczenie zdrowotne od początku br.

30.03.2022