Plusy i minusy podpisu kwalifikowanego i profilu zaufanego

Spółki

Bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa muszą zostać opatrzone elektronicznym podpisem do końca marca. I to przez każdego członka zarządu. Do wyboru mają dwa podpisy: płatny kwalifikowany i bezpłatny, składany z pomocą profilu zaufanego. Który wybrać, na co uważać radzi radca prawny Łukasz Drożdżowski.

27.03.2019

Soboń: Duża nowela prawa budowlanego odchudzi projekty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Prowadzimy prace nad dużą nowelizacją prawa budowlanego. Chcemy, by wszystkie projekty instalacji były wymagane dopiero na etapie realizacji i odbioru budynku, a pozwolenie na budowę ma być ważne 5 lat. O tych i innych zmianach mówi Prawo.pl Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

27.03.2019

ACTA2 odłóżmy ad acta

Prawo AI Prawo gospodarcze

Nowa dyrektywa o prawie autorskim jest potrzebna, ale bez art. 11 i 13. One są niebezpieczne i należy je usunąć. Jeśli się nie uda, to projekt trzeba odłożyć ad acta. Jesteśmy za tym, by twórcy otrzymywali godziwe wynagrodzenie za swoją ciężką pracę, ale dyrektywa nie idzie jednak w tym kierunku - mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

25.03.2019

Polskie przepisy bardziej restrykcyjne niż RODO

RODO

Senat uchwalił tzw. ustawę wdrażającą RODO. Wprowadza ona zmiany w blisko 170 ustawach, w tym o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Gdy wejdzie w życie przepisy dedykowane podmiotom świadczącym usługi przez internet będą po pierwsze sprzeczne z unijnym rozporządzeniem, a po drugie bardziej rygorystyczne - pisze dr Mirosław Gumularz

24.03.2019

Dyrektywa autorska pozwoli na memy i linki, ale rząd jest przeciwny

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Już w najbliższy wtorek 26 marca Parlament Europejski będzie głosował nad dyrektywą o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Rząd polski zachęci swoich europosłów, by głosowali przeciwko, gdyż, jak twierdzi wiceminister kultury - Paweł Lewandowski - zagraża ona wolności internetu.

22.03.2019

Dyrektywa autorska korzystniejsza dla twórców niż serwisów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wszystko wskazuje na to, że przygotowywana na forum Unii Europejskiej nowa dyrektywa o ochronie praw autorskich w internecie będzie korzystna dla właścicieli treści, szczególnie producentów i wydawców, a trudna dla podmiotów prowadzących serwisy internetowe - twierdzi Paweł Lipski, partner w zespole własności intelektualnej warszawskiego biura Bird & Bird.

20.03.2019

Wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni raportują do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Prawo gospodarcze

Już 31 marca upływa termin złożenia raportu o rodzaju i zakresu wykonywanej działalności telekomunikacyjnej oraz wielkości sprzedaży usług telekomunikacyjnych. Będzie to pierwszy raport składany według nowych zasad, a co istotne muszą go złożyć wszyscy przedsiębiorcy. Na co zwrócić uwagę, pisze Joanna Krakowiak, radca prawny w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

19.03.2019

Lekko uchylone wrota do rejstracji znaków zapachowych

Prawo gospodarcze

Rejestrowanie tzw. niekonwencjonalnych znaków, takich jak zapach lub smak powinno być już łatwiejsze, ale... nie będzie. W opublikowanych na swojej stronie internetowej informacjach zawierających wskazówki dla zgłaszających nowe znaki towarowe, Urząd Patentowy wprost wskazał, iż na znaki zapachowe lub smakowe nie udziela się jeszcze ochrony. O zmianach w prawie własności przemysłowej pisze Marek Trojnarski, radca prawny.

18.03.2019

Kary za "przekręcanie liczników" dobrze wpłyną na rynek używanych samochodów

Prawo karne Prawo gospodarcze

„Przedsiębiorcy” którzy w biały dzień świadczą usługi „korekty przebiegu pojazdów” obecnie są bezkarni. Nawet 85 proc. pojazdów używanych oferowanych na rynku ma przekręcony licznik. W końcu jednak Sejm uchwalił przepisy, które pozwolę ich ścigać. Okazuje się jednak, że muszą na nie uważać także taksówkarze i kierowcy ciężarówek

16.03.2019

Nieoczywista forma rezygnacji z funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej

Spółki Prawo gospodarcze

Członka zarządu ze spółką łączy stosunek organizacyjno-prawny, wynikający z aktu powołania do pełnienia funkcji. Jak pisze radca prawny Iwona Stasicka, w związku z tym tryb i forma rezygnacji z takiej funkcji nie są sprawą oczywistą. A obowiązujące od 1 marca zmiany jeszcze to komplikują.

15.03.2019

Skomplikowane prawo kreuje wyzwania dla kontroli antymonopolowej

Prawo gospodarcze

Kontrola koncentracji to część prawa antymonopolowego, która wymyka się prostym analizom i podsumowaniom porównawczym. Nawet w ramach samej Unii Europejskiej funkcjonuje kilkadziesiąt różnych, tylko w niewielkim stopniu skoordynowanych, prawnych systemów kontroli przejęć. Mimo to, można wskazać pewne trendy i problemy - pisze Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel

09.03.2019

Nowa ustawa ma ograniczyć zatory płatnicze

Prawo gospodarcze Finanse

W resorcie przedsiębiorczości przygotowano projekt ustawy mającej ograniczyć zatory płatnicze, w szczególności dzięki zmianom w prawie cywilnym i podatkowym. Projekt może dać szansę na realizację tego celu, jednak przewiduje też nowe obowiązki, szczególnie dla dużych przedsiębiorców. O zmianach piszą Wojciech Trzciński i Piotr Majewski z PwC Legal.

08.03.2019

Prof. Makowicz: Spółki już dzisiaj powinny wdrożyć systemy zarządzania zgodnością

Spółki Compliance

Jeśli projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wejdzie w życie, to spółki będą miały tylko pół roku na odpowiednie reformy. Dlatego już należy zacząć wdrażać systemy zarządzania zgodnością, czyli tzw. Compliance Management Systems (CMS), i to nie tylko z uwagi na zbliżające się dotkliwe sankcje wobec przedsiębiorstw – mówi prof. Bartosz Makowicz,

07.03.2019

Emilewicz: Kluczowa jest jakość nowych przepisów

Prawo gospodarcze

Waga czy długość aktów prawnych nie powinny być najważniejszym kryterium w ocenie legislacji. Jest wiele przykładów inicjatyw legislacyjnych, które z jednej strony zwiększają liczbę publikacji w Dzienniku Ustaw, ale z drugiej są oczekiwane przez przedsiębiorców – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

04.03.2019

Kara za wierność - nowy sposób stosowania algorytmów

Prawo AI Prawo gospodarcze

Przez nadużywanie big data przez duże przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii ok. 80 proc. gospodarstw domowych przepłaca ok. 4 mld funtów za ubezpieczenia, kredyty hipoteczne, rachunki oszczędnościowe, internet oraz telefonię komórkową. To algorytmy podpowiadają firmom, kto dopłaci, choć na rynku można znaleźć tańszą usługę.

02.03.2019

Prof. Bilewska: Niebezpieczne odwołanie zgromadzenia wspólników

Prawo cywilne Spółki

Wchodząca w życie już 1 marca nowelizacja kodeksu spółek handlowych umożliwia odwołanie zgromadzenia wspólników. Tyle, że nie precyzuje, jak to zrobić. W praktyce wywoła to bardzo duże problemy. O tej i innych ważnych zmianach mówi prof. Katarzyna Bilewska, adwokat, partner w kancelarii Dentons

28.02.2019

Ustawa frankowa jest dla wszystkich kredytobiorców

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Ogromna większość kredytobiorców nie pójdzie do sądów, czeka na rozwiązania systemowe, czyli na ustawę z inicjatywy Prezydenta. Nie widzę w niej żadnego elementu, który komukolwiek wyrządzałby jakąś krzywdę, a skorzystają z niej wszyscy kredytobiorcy znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Niezależnie, czy mają kredyt złotowy, czy odnoszący się do waluty obcej – mówi Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

22.02.2019

Synergia – efekt nieznany Ministerstwu Przedsiębiorczości

Prawo gospodarcze

Postępowania w sprawie nakładania kar za nieterminowe regulowanie należności ma prowadzić nie Szef Krajowej Administracji Skarbowej, ale prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skąd ta zmiana? Trudno powiedzieć. Pewne jest, że to właśnie skarbówka jest najlepiej przygotowana do tej roli. UOKiK potrzebuje dużo czasu, żeby się do niej przygotować - przekonuje Bernadeta Kasztelan-Świetlik z kancelarii GESSEL.

21.02.2019