Firmy pod zarządem sukcesyjnym bez pomocy covidowej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Dofinansowanie do wynagrodzeń

Pomoc na ochronę miejsc pracy w związku z pandemią Covid-19 nie jest przyznawana przedsiębiorstwom znajdującym się pod zarządem sukcesyjnym. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje o zmianę przepisu. Minister rozwoju pracy i technologii uważa, że takim firmom należy się pomoc. Nie wyklucza działań legislacyjnych, które pozwolą rozwiać wątpliwości.

16.04.2021

Jest projekt tarczy prawnej - ma uprościć procedury dla biznesu

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wprowadzenie postępowania uproszczonego oraz milczącego załatwienia sprawy, a także jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych - zakłada tarcza prawna, która ma ułatwić życie obywatelom i działalność przedsiębiorców. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornacka poinformowała, że projekt ustawy jest gotowy.

15.04.2021

MRPiT: Karanie przedsiębiorców łamiących obostrzenia nie może być pochopne

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Odebranie wsparcia finansowego z tarcz antykryzysowych w przypadku złamania obostrzeń antycovidowych jest możliwe dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu w tej sprawie - objaśnia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Uważa, że "stwierdzenie naruszenia" nie można nastąpić na podstawie pojedynczego dowodu np. przesłuchania świadka lub sporządzenia protokołu kontroli.

14.04.2021

Sanepid zamyka firmy działające wbrew zakazom, prawnicy radzą pozwy

Małe i średnie firmy Koronawirus

Sanepid już nie nakłada kar za łamanie zakazu prowadzenia działalności, tylko od razu zamyka lokale. Prawnicy radzą przedsiębiorcom odwołać się od takiej decyzji, bo wygrana jest niemal pewna. By decyzji nie można było podważyć, Sanepid musi udowodnić np., że w lokalu była osoba chora, lub wirus był w jedzeniu. Po wygranej w postępowaniu administracyjnym, można pójść po odszkodowanie

14.04.2021

Rząd chce dłuższego wsparcia dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedłużenie obowiązujących programów pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł - to jedno z założeń projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, którą przyjęła Rada Ministrów. Pojawią się też przepisy ograniczające obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w tym zakresie.

13.04.2021

Wicepremier chce otwierać usługi dla zaszczepionych, branża oczekuje realnej pomocy

Małe i średnie firmy Koronawirus

Zaszczepieni Izraelczycy mogą bez ograniczeń korzystać z hoteli, obiektów sportowych, brać udział w uroczystościach rodzinnych, np. weselach. W Polsce restauracje i hotele są zamknięte nawet dla zaszczepionych. Chce to zmienić wicepremier Jarosław Gowin. Tyle, że branża nie widzi szansy na realizację tego pomysłu i apeluje o realną pomoc.

13.04.2021

Jednoosobowy przedsiębiorca może wybrać formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, podatnicy mogą wybrać jedną z kilku dostępnych form opodatkowania. Jej wyboru dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku o wpis do CEIDG. Podatnicy mają jednak możliwość zmiany sposobu opodatkowania na późniejszym etapie prowadzenia firmy – wyjaśnia Karolina Demska, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

09.04.2021

NRA chce wspierać adwokatów w sprawie kas fiskalnych online

Prawnicy VAT Małe i średnie firmy

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej chce skonsultować z dziekanami izb działania, które już zostały podjęte i, które powinny zostać podjęte w związku z obowiązkiem kas fiskalnych online. Zaczynają one obowiązywać od 1 lipca i budzą spore emocje wśród prawników. Ci skarżą się bowiem, że kolejne inwestycje są szczególnie trudne w covidowym czasie.

09.04.2021

Krajowy Plan Odbudowy - trafna diagnoza, ale rozwiązania nieszczególnie

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ponad 4 mld euro na poprawę wzrostu produktywności, wydajności i konkurencyjności polskiej gospodarki zaplanował rząd w Krajowym Planie Odbudowy. Środowiska biznesu wskazują, że plan trafnie diagnozuje wyzwania rozwojowe i słabe punkty polskiej gospodarki oraz kładzie nacisk na innowacje. Ale z drugiej strony, wiele propozycji jest przypadkowych, ogólnych, bez wizji.

09.04.2021

Fundacje rodzinne - rodziny nie chcą obcych w zarządach

Prawo rodzinne Małe i średnie firmy

Zgodnie z projektem ustawy o fundacji rodzinnej w jej zarządzie ma zasiadać co najmniej jedna osoba, która nie jest jej beneficjentem. Tymczasem przedstawiciele firm rodzinnych nie chcą dopuszczać do zarządzania swoim majątkiem osób z zewnątrz. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przygotowało ten projekt, nie wyklucza, że ten przepis zostanie zmodyfikowany.

08.04.2021

Uczniowie wyręczają państwo w pomocy szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie uderzyło nie tylko w uczniów i nauczycieli, ale również we właścicieli szkolnych sklepików. W pomoc dla ulubionych pań i panów ze sklepiku zaangażowali się uczniowie. Rząd zabiera się do tego dość opieszale - na razie planowane jest poszerzenie kategorii firm objętych pomocą, ale niekoniecznie uratuje to właścicieli sklepików.

08.04.2021

BGK będzie udzielać gwarancji małym leasingobiorcom

Małe i średnie firmy

Wydane zostanie rozporządzenie, które pozwoli na udzielanie leasingobiorcom z kategorii małych i średnich przedsiębiorstw gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Z wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów wynika, że przepisy te mają być gotowe w drugiej połowie kwietnia. Gwarancje mają obejmować do 80 proc. kwoty transakcji leasingowej.

06.04.2021

Będzie opłata za plastikowe opakowania - w czasie pandemii może dobić gastronomię

Środowisko Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Od lipca z półek mają zniknąć niektóre produkty. Do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych konsumentom ma być doliczana opłata produktowa. To założenia nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jej wprowadzenie w czasie pandemii może być poważnym obciążeniem dla branży gastronomicznej.

06.04.2021

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.

30.03.2021

Biznes otwarty wbrew obostrzeniom? Kontroli lepiej nie utrudniać, warto się odwołać

Prawo karne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy mimo ogłoszonych obostrzeń, chcą otworzyć swoje biznesy, muszą się liczyć z kontrolami. Ich utrudnianie lub udaremnianie może stanowić wykroczenie lub nawet przestępstwo, za co grożą kary. Dlatego zamykając drzwi przed inspektorem sanepidu, lepiej się dwa razy zastanowić. Jeśli jednak wyda decyzję nakładającą karę, warto wnieść odwołanie, bo podstawa kar jest wątpliwa.

27.03.2021

Ofiary zatorów mogą uniknąć kary, ale prawo niedoskonałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W lutym Prezes UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach zatorów płatniczych. W dwóch przypadkach przedsiębiorcy opóźniający się z realizacją swoich zobowiązań uniknęli kar, gdyż spełnili warunki nakazujące odstąpienie od wymierzenia kary wobec ofiar zatorów. Pomimo słusznej idei tego rozwiązania, regulacja w tym zakresie jest niedoskonała i potrzebne jest jej uzupełnienie - pisze Adrian Bielecki,

26.03.2021

Fundacja rodzinna do zastosowania już od przyszłego roku

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po blisko dwóch latach przygotowań Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o fundacji rodzinnej. By ją założyć, fundator będzie musiał wnieść mienie o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Beneficjentami będą osoby fizyczne, ale też organizacje pożytku publicznego. Świadczenia, które otrzymają, obniżą wartość zachowku.

24.03.2021

Fundacje rodzinne nie skorzystają z preferencyjnego CIT

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Rząd przedstawił w nocy z poniedziałku na wtorek oczekiwany od dawna projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wynika z niego, że fundacje nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej. Zapłacą CIT według zasad ogólnych. Korzyści podatkowe przewidziane są dla wąskiej grupy beneficjentów – najbliższej rodziny. Pozostali zapłacą 19-proc. podatek od spadków i darowizn.

23.03.2021

Rząd prosi samorządy o ulgi dla firm, a samorządy piszą w tej sprawie do rządu

Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do ministra finansów o zwrócenie się do samorządów o przychylne podejście do wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulg podatkowych. Minister pisze do prezesów regionalnych izb obrachunkowych, organów nadzoru nad finansami samorządów. Tymczasem samorządy warmińsko-mazurskie proszą premiera o wsparcie.

18.03.2021

Metr ogródka za grosz, niższe czynsze, brak opłat za śmieci – to wsparcie gmin dla firm

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Samorządy cały czas wspierają, jak mogą, przedsiębiorców działających na swoim terenie. Grosz za metr kwadratowy dziennie ogródka kawiarnianego, czyli obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów – to niektóre przykłady. Zawieszają też opłaty za zagospodarowanie odpadów, jeśli nie powstawały wskutek braku działalności.

17.03.2021