Wkrótce nowe standardy dla cyfrowego radia

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od soboty 18 kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określi wymagania techniczne dla radioodbiorników cyfrowych w Polsce w standardzie DAB+ (ang. Digital Audio Broadcating+) - który oprócz wysokiej jakości dźwięku nadawania, posiada dodatkowe funkcje, takie jak m.in. możliwość przesyłanie napisów, czy obrazów.

13.04.2020

Zarządy spółek działają w stanie wyższej konieczności, ale rozliczane będą w przyszłości

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Czas epidemii to trudny okres dla firm, ale także dla ich zarządów, których decyzje podejmowane dziś, pod wpływem dynamicznie zmieniającej się sytuacji, często w pośpiechu przed obawą kolejnych ograniczeń, zmian będą podlegały ocenie w okresie, w którym aktualna atmosfera podejmowania decyzji nie będzie już tak świeża w pamięci - pisze Adwokat Katarzyna Dąbrowska

10.04.2020

Wszyscy w maseczkach? Potrzebne ułatwienia w produkcji

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia dostrzegł w końcu potrzebę wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochraniających nos i usta w przestrzeni publicznej. Lekarze i przedstawiciele branży handlowej przyznają, że to zwiększy skuteczność walki z epidemią. Rząd nie mówi jednak, jakie maseczki są bezpieczne, i nie gwarantuje, by ich ceny nie poszybowały w górę.

10.04.2020

Rządowa agencja wywłaszczy właścicieli aplikacji do zarządzania lotami dronów, by te pomogły w walce z epidemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie mogła przejąć wszystkie autorskie prawa majątkowe do aplikacji dla operatorów dronów. Co więcej, tzw. nowelizacja tarczy antykryzysowej pozwoli jej zarabiać na ich rozpowszechnianiu. To pierwszy krok do przejęcia cudzej własności z powodu epidemii. W tym przypadku uzasadniony, ale może być groźnym precedensem.

10.04.2020

ZUS zalany wnioskami o zwolnienie ze składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawie 400 tys. wniosków o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za marzec. Blisko 5,8 tys. wniosków dotyczyło z kolei odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

09.04.2020

Adwokacki arbitraż może być sposobem na zastój sądownictwa wywołany epidemią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Epidemia, co zrozumiałe, sparaliżowała pracę sądów. Dlatego należy niezwłocznie uruchomić centralne i lokalne adwokackie sądy arbitrażowe dla biznesu. Adwokatura dysponuje strukturą i doświadczeniem jej członków, pozwalającymi na błyskawiczne ich zorganizowanie - piszą adwokaci dr Kamil Szmid i Łukasz Wydra.

09.04.2020

Ważne oszacowanie wartości firmy w „przygotowanej likwidacji”

Prawo gospodarcze Koronawirus

Opis i oszacowanie wartości firmy są ważne, bo stanowią punkt odniesienia dla ceny po jakiej może dojść do sprzedaży. Niezależnie od tego czy dojdzie do transakcji po cenie wyższej lub niższej oszacowania, to na dalszym etapie wierzyciele, sąd i strony transakcji będą się do niej odnosić - pisze Katarzyna Młynarczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

08.04.2020

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.

08.04.2020

KE: Uprawnienia klientów linii lotniczych nadal obowiązują

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawa klientów linii lotniczych są chronione mimo pandemii koronawirusa i masowego anulowania rejsów. Mimo trudnej sytuacji, przewoźnicy mają obowiązek zwracać środki za bilet, a to pasażerowie decydują, czy akceptują vouchery - przypomniała w poniedziałek Komisja Europejska.

06.04.2020

Epidemia to także problemy z atestami urządzeń w wielu firmach

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urzędy probiercze nie działają z powodu stanu epidemii. Wobec tego niektóre wagi pozostają bez ważnego atestu, złotnicy nie mogą sprzedawać swoich wyrobów nawet online. Także gazomierze, wodomierze, kasowniki, parkometry, których ważność wygasa muszą być sprawdzane, ale nie będą. Specustawa antykryzysowa pozwala na pół roku odroczyć badanie techniczne.

06.04.2020

Tarcza antykryzowa nie rozwiązuje problemów z nowymi regulacjami do walki z zatorami

Prawo gospodarcze

Rozwiązania pakietu osłonowego anonsują szereg ułatwień dla przedsiębiorców, ale zdają się nie dostrzegać kłopotów jakie od 1 stycznia sprawia znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych - piszą radcowie prawni Weronika Achramowicz i Mikołaj Piaskowski z kancelarii Baker McKenzie.

06.04.2020

Dopłaty do wynagrodzeń rozbijają się o nieżyciowe wnioski i nieprecyzyjne przepisy

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Konieczność zawarcia porozumienia z pracownikami to nie jedyny problem w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzenia. Brak definicji wynagrodzenia, konieczność ręcznego wpisywania danych pracowników, łącznie z numerem PESEL, nieuwzględnienie różnych okresów przestoju sprawiają, że wypełnienie wniosku to udręka.

06.04.2020

Epidemia zachęca do uznania e-aktów notarialnych

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wymuszają nowe, bardziej funkcjonalne spojrzenie na praktykę notarialną, która gwarantowałaby dostęp do notariatu w stanach kryzysowych. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest dopuszczenie elektronicznych aktów notarialnych - piszą Ewa Rott-Pietrzyk, Fryderyk Zoll, Dariusz Szostek i Mateusz Grochowski.

06.04.2020

Sejm uchwalił specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Przewiduje ona m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach.

03.04.2020

Prof. Gładoch: Jeszcze nigdy sytuacja związkowców nie była tak trudna

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W przeżywających teraz kłopoty przedsiębiorstwach są trzy warianty rozwoju sytuacji. Ale liczę, że zwycięży dialog, sensowna rozmowa z pracodawcą liderów związkowych, którzy wiedzą, że chodzi o przyszłość firmy i utrzymanie miejsc pracy - mówi dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny.

03.04.2020

Nawet podczas epidemii klauzula siły wyższej nie zawsze do zastosowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Co może zrobić przedsiębiorca, jeśli z przyczyn zupełnie niezależnych od jego działania nie jest w stanie wykonywać umowy, a także jak zabezpieczyć interes swojej firmy w sytuacji, gdy nie jest w stanie spełnić zobowiązania w terminie i ilości wynikających z umowy? - analizują radca prawny Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk i adwokat Dominika Chrabańska.

03.04.2020

KE przygotuje projekt mający chronić pracowników przed zwolnieniami 

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Europejska przedstawi inicjatywę zmierzającą do zapobiegania zwalnianiu pracowników przez firmy, które są zmuszone do przestoju w związku z pandemią koronawirusa - zapowiedziała w środę jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.

01.04.2020

Przepisy specustawy dotyczące RDS trafią do Trybunału Konstytucyjnego

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Ta część specustawy w sprawie walki z koronawirusem, która dotyczy funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudę skierowana w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. To reakcja na krytykę tych zmian ze strony związków zawodowych i stowarzyszeń pracodawców.

01.04.2020

Tarcza antykryzysowa nie zawiesi terminów w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Przedsiębiorcy alarmują, że w ciągu miesiąca od utracenia płynności finansowej zmuszeni będą do złożenia wniosku o upadłość. Dla wielu firm będzie to już w kwietniu. Tarcza antykryzysowa nie zawiesza biegu tego terminu i nie przyspieszy takich postępowań, bo nie uznano ich za pilne. Dlatego potrzebne są kolejne zmiany legislacyjne - pisze dr Paweł Bartosiewicz,

01.04.2020

Pracodawca nie wprowadzi przestoju bez zgody związkowców

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Aby dostać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia koronawirusa, pracodawca musi się porozumieć ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi. Zdaniem ekspertów ten wymóg powoduje, że niewiele firm skorzysta z pomocy. Za sprawą rządowej poprawki wnioski nie będą rozpatrywane według kolejności wpływu.

31.03.2020