Rząd przygotowuje pomoc dla sektorów energochłonnych

Prawo gospodarcze

Rząd udzieli wsparcia finansowego polskim firmom energochłonnym, ze względu na wzrost cen energii i gazu ziemnego w 2022 r. Pomoc pozwoli przedsiębiorstwom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy oraz zdolności produkcyjne w kryzysowym czasie. Wsparcie ma uzyskać ok. 1000 przedsiębiorstw, wśród których większość stanowić będą duże firmy. Na program rząd przeznaczy ponad 5 mld zł.

03.01.2023

SA: Wynagrodzenie za korzystanie ze służebności przesyłu uwzględnia korektę podatkową

Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Zasada swobody umów co do wysokości wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu jest wyłączona. Strony nie mogły inaczej unormować wzajemnego rozliczenia zapłaty wynagrodzenia. Natomiast pozwana spółka energetyczna była zobligowana do wyrównania wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu z powodu korekty deklaracji podatkowej.

03.01.2023

Filmowcy nie ufają Netflixowi, chcą ustawowego gwarantowania praw autorskich

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowanej przez MKiDN, która wprowadza tantiemy za wykorzystywanie filmów w internecie - ogłosiły w poniedziałek Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych i Stowarzyszenie Kobiet Filmowców. To reakcja na pilotażowy program Netflixa dotyczący dodatkowych wynagrodzeń dla twórców lokalnych produkcji.

02.01.2023

Ceny gazu w 2023 roku zamrożone, dopłaty dla 300 tys. gospodarstw

PIT Prawo gospodarcze Banki Kredyty Energetyka

Obowiązuje już specustawa zamrażająca ceny gazu w 2023 roku. Jej przepisy gwarantują, że tegoroczne ceny stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z 2022 r. Natomiast ok. 300 tys. gospodarstw domowych otrzyma refundację VAT zapłaconego w cenie gazu. Przedsiębiorcy handlujący gazem będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty z BGK.

02.01.2023

Prawo holdingowe - skreślić w całości albo poważnie zmienić

Spółki Prawo gospodarcze

Budzące wiele kontrowersji przepisy tzw. prawa holdingowego miały usprawnić działanie grup spółek. Jednak eksperci sugerują, że przepisy te należałoby w ogóle wykreślić z ustawy, albo w znacznym stopniu zmienić. Mogą być bowiem opacznie rozumiane i stosowane do zupełnie innych celów, niż te deklarowane przez rządowych projektodawców.

02.01.2023

Nowy Rok tradycyjnie pełen zmian w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ustawodawca przyzwyczaił nas, że początek każdego roku wymaga zapoznania się z mnóstwem zmian w obowiązujących przepisach. Tegoroczne nowelizacje dotkną niemal każdego aspektu prawa. Od 1 stycznia obowiązują m.in. nowe zasady rozliczania wynagrodzeń, najmu, czy płacenia podatku w oparciu o tzw. estoński CIT. Zmiany dotkną także np. zatorów płatniczych, zasad składania reklamacji i wymiaru sprawiedliwości.

01.01.2023

Nowe prawo - rzecznik finansowy włączy się w spory sądowe konsumentów

Prawo gospodarcze Finanse

Od Nowego Roku rzecznik finansowy będzie mógł brać udział we wszystkich postępowaniach cywilnych istotnych z punktu widzenia klientów podmiotów rynku finansowego, a nie tylko tych dotyczących nieuczciwych praktyk rynkowych. Większe środki fnansowe trafią też na edukację finansową.

31.12.2022

Nowe prawo - jak oszczędzać prąd w 2023 roku

Rynek i konsument Domowe finanse Administracja publiczna Prawo gospodarcze Energetyka

Urzędy administracji rządowej i samorządowej, a także uczelnie i instytucje kultury muszą w ciągu 2023 roku zredukować zużycie energii elektrycznej o 10 procent. Do końca marca powinny złożyć sprawozdanie o oszczędnościach w grudniu br. Gospodarstwa domowe mogą redukować zużycie dobrowolnie, w zamian za co mogą liczyć na upust w opłatach za prąd.

28.12.2022

W przyszłym roku zwalczanie zatorów płatniczych po nowemu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Duże firmy wciąż będą musiały składać raporty o swoich praktykach dotyczących terminowości zapłaty, ale będą miały na to więcej czasu. Nowe przepisy zdejmują ten obowiązek z działalności ubezpieczeniowej i asekuracyjnej i redukują obowiązki dla grup kapitałowych. UOKiK będzie mógł, bez formalnego wszczynania postępowania, "wystąpić" do podmiotów zalegających z płatnościami, informując ich o sytuacji.

28.12.2022

Fundacja rodzinna parasolem ochronnym nad majątkiem menedżera lub polityka

Prawo gospodarcze

Fundację rodzinną będą mogły zakładać nie tylko duże, rodzinne przedsiębiorstwa, ale też menedżerowie. Przepisy nie zawierają ograniczeń w tym zakresie. Fundacja może być więc świetną metodą na ochronę własnego majątku, w celu ochrony dorobku życiowego przed ryzykiem gospodarczym. Może okazać się bezpieczniejsza niż małżeństwo - mówią półżartem prawnicy.

28.12.2022

Większość firm widzi pogarszające się warunki prowadzenia biznesu 

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Aż 67 procent przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach, pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 28% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 5% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość średnie firmy. Jeszcze gorsze są nastroje przedsiębiorców odnośnie prowadzenia firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji.

27.12.2022

Trudne czasy – jak najlepiej się restrukturyzować

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Wiele sygnałów świadczy o tym, że do Polski zbliża się recesja gospodarcza. Dwa podstawowe problemy, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy, to wzrost cen nośników energii oraz rosnąca inflacja i związane z nią zacieśnienie polityki pieniężnej. Pisze o tym Barbara Szczepkowska, radca prawny, partner, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii act BSWW legal & tax.

27.12.2022

Taksówki na aplikację - ryzyko dla pasażera, niejasna odpowiedzialność

Prawo karne Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W taksówkach typu Uber czy Bolt zdarzają się nieprzewidziane, nieprzyjemne, czasem kryminalne sytuacje typu gwałt, kradzież czy molestowanie. Prawnicy twierdzą, że odpowiada za nie sprawca, czyli kierowca. Nie przekładają się one w zasadzie na odpowiedzialność odszkodowawczą korporacji. Do tego często auta te jeżdżą bez licencji, co jeszcze zmniejsza odpowiedzialność za czyn niedozwolony.

24.12.2022

Mikołaj lub choinka tylko dla jednej firmy? - zastrzeżenie symbolu niełatwe, ale czasem możliwe

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Bombki, kolędy, sanie, choinka, Mikołaj, renifery, pierniki – gadżety z tymi elementami zasypują sklepy już w listopadzie, tuż po opróżnieniu palet ze zniczy. Oczywistość tych skojarzeń ze Świętami to dla przedsiębiorców też pokusa, by zmonopolizować rynek, np. rejestrując wzory przemysłowe lub znaki towarowe odnoszące się do świątecznych akcentów, np. stroju Świętego Mikołaja.

24.12.2022

Prawo do poprawki: Polski Ład wciąż zawiera przepisy szkodliwe dla biznesu

CIT PIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Zakaz amortyzacji lokali i niezbyt potrzebne przepisy o przerzucaniu dochodów i przekształceniach spółek - takie regulacje w podatkach dochodowych wciąż bulwersują przedsiębiorców. Kłopoty kreują też nowe przepisy dotyczące różnych form restrukturyzacji spółek. I choć tzw. Polski Ład już naprawiano, to jednak w tych obszarach wciąż prawne buble pozostały i są barierami dla biznesu.

23.12.2022

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla - UOKiK oskarża

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Chce sprawdzić, czy spółka faktycznie narzucała swoim partnerom handlowym ceny, po których odsprzedawali oni węgiel. W efekcie dystrybutorzy współpracujący z Atex nie mogli sprzedawać konsumentom opału taniej niż po określonych z góry cenach.

22.12.2022

Dziesięć awarii w niecałe cztery miesiące - eKRS mocno szwankuje

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Prawo gospodarcze

W ostatnim czasie Krajowy Rejestr Sądowy aż 10 razy miał poważne przerwy w działaniu. Pracownicy sądów i referendarze podkreślają, że problemy zaczęły się na przełomie września i października, i mimo sygnalizowania tego Ministerstwu Sprawiedliwości, powtarzają się nadal. Godzinami nie można w systemie nic robić, co zwiększa zaległości. Z kolei pełnomocnicy mają problem ze składaniem wniosków i uzyskiwaniem odpisów.

21.12.2022

Korytarze cenowe znikają z projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z wprowadzenia korytarzy cenowych do projektu tak zwanej dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Eksperci przestrzegali, że pacjenci zapłaciliby więcej za stosowane dotąd leki, bo część z nich wypadłaby z refundacji. W dodatku minister zdrowia miałby związane ręce w sytuacji, gdyby najtańszych refundowanych odpowiedników leków na rynku zabrakło.

21.12.2022

Strasburg: Sąd ma uzasadnić odmowę skierowania pytania do TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Arbitralne oddalenie przez sąd krajowy wniosku strony postępowania o skierowanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości stanowi naruszenie prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. I przypomniał, że art. 6 ust. 1 Konwencji nakłada na sąd krajowy obowiązek uzasadnienia odmowy wywiedzenia w sprawie pytania.

21.12.2022

Prezydent podpisał - od 2025 roku pasze GMO będą w Polsce zakazane

Środowisko Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego - to jedna ze zmian przewidzianych w uchwalonej 1 grudnia br. przez Sejm nowelizacji ustawy o paszach. Poparł ją Senat i podpisał prezydent.

20.12.2022