UOKiK: Carrefour mógł nieuczciwie wykorzystywać przewagę kontraktową

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił spółce Carrefour Polska nieuzasadnione pobieranie opłat od kontrahentów za transport towarów z magazynu centralnego do sklepów sieci. Zdaniem UOKiK, nosi ono znamiona nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara w wysokości równowartości 3 proc. wartości rocznego obrotu.

11.09.2023

Od 11 września uproszczenia w budowie małych biogazowni rolniczych

Środowisko Prawo gospodarcze

Gospodarstwa rolne, a także branża przetwórcza zyskają nowe ułatwienia przy budowaniu mniejszych biogazowni rolniczych. Nowa ustawa zakłada, że w takich instalacjach trzeba będzie wykorzystywać lokalny surowiec. Równocześnie wprowadzone zostaną limity maksymalnej mocy i ograniczone możliwość zbywania biogazowani. Większość przepisów ustawy obowiązuje od 11 września.

11.09.2023

NSA: Sama sprzedaż udziałów w spółce nie zwalnia członka zarządu od odpowiedzialności

Ordynacja Prawo gospodarcze

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że w postępowaniu w sprawie odpowiedzialności członków zarządu spółki nie można podważać ustaleń dokonanych w prowadzonym wcześniej w stosunku do tej spółki postępowaniu podatkowym. Sąd zwrócił uwagę, że są to dwa inne postępowania, a odpowiedzialność osób trzecich za zaległości podatkowe spółki powstaje na etapie realizacji zobowiązania podatkowego, nie zaś na etapie kształtowania stosunku zobowiązaniowego.

11.09.2023

TSUE: Jednolite składki dla wszystkich przedsiębiorstw nie muszą być dyskryminacją

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zgodnie z prawem unijnym każde państwo ma prawo samodzielnie kształtować zasady płacenia składek przez operatorów pocztowych, które następnie zostaną przeznaczone na koszty działalności państwowego operatora. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego rodzaju usługi świadczy dany podmiot. Obowiązek musi być jednak przejrzysty i opierać się na obiektywnych kryteriach - stwierdził TSUE.

08.09.2023

Przepisy zakazujące kryptoreklamy są, ale warto byłoby je doprecyzować

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył pierwsze kary na spółkę i influencerów, którzy nie oznaczali prawidłowo reklam w mediach społecznościowych. Prawnicy pozytywnie oceniają filtrowanie rynku pod tym kątem - głównie ze względu na fakt, że tego typu materiały mają silny wpływ na konsumentów. Wskazują jednak, że warto byłoby doprecyzować przepisy, by zapobiec w przyszłości próbom ich omijania.

06.09.2023

Interpretacje podatkowe wciąż potrzebne, ale trudno je uzyskać

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Krajowa Informacja Skarbowa wydała w I półroczu 2023 r. 11,8 tys. interpretacji podatkowych oraz 4,5 tys. innych rozstrzygnięć: w tym 2,7 tys. postanowień o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia oraz 1,2 tys. odmów wydania interpretacji - wynika z raportu Podatkowy Rollercoaster. Eksperci zwracają uwagę, że negatywnym zjawiskiem są wciąż interpretacje warunkowe. Niepokoi też brak pewności, czy nie wzrosną opłaty.

06.09.2023

Rekultywacja jako odwrócenie skutków działalności gospodarczej

Prawo gospodarcze

Każdorazowo należy uwzględniać, że podstawa prawna do wydania aktów administracyjnych, bez których rekultywacja nie może być przeprowadzona, nie znajduje się w przepisach podatkowych czy górniczych, a w ustawie, której celem jest ochrona dobra publicznego, tj. gruntów rolnych i leśnych - pisze dr Martyna Sługocka, ekspertka w zakresie procesu inwestycyjnego, senior associate w GWW Legal & Tax.

05.09.2023

Partnerstwo publiczno-prywatne w kosmosie? Czemu nie, są już pierwsze przykłady

Samorząd terytorialny Rynek Prawo gospodarcze

Od wielu lat rząd popularyzuje model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Polsce. Statystycznie największą liczbą zawartych umów w formule PPP mogą pochwalić się takie sektory jak sport i turystyka, infrastruktura transportowa, efektywność energetyczna oraz gospodarka wodno-kanalizacyjna. A co z pozostałymi sektorami gospodarki? W tym kontekście nasuwa się pytanie o przemysł kosmiczny - pisze Adriana Gostępska, adwokat w RKKW Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy.

05.09.2023

Skończyło się na projektach, czyli czego przedsiębiorcy (już) nie dostaną

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przepisy wprowadzające szereg ułatwień i bardziej przyjazne zasady kontroli, projekt wdrażający unijną dyrektywę dotyczącą upadłości czy ustawowo regulujący franczyzę - to tylko kilka przykładów aktów prawnych, które miały wprowadzić korzystne dla biznesu zmiany, jednak najprawdopodobniej przepadną wraz z końcem kadencji Sejmu. To o tyle ważne, że - jak mówią prawnicy - generalnie ostatnie cztery lata były dla przedsiębiorców bardzo trudne.

05.09.2023

Niedopuszczenie wykonawcy do postępowania odwoławczego przed KIO jest możliwe

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Czy da się pozbawić wykonawcę udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w taki sposób, żeby nie miał na to wpływu? Jeszcze jak! Chodzi o niedopuszczenie wykonawcy, który zgłasza przystąpienie, do udziału w postępowaniu odwoławczym toczącym się przed Krajową Izbą Odwoławczą - piszą Marta Lipińska, radca prawny oraz Jakub Jagiełło z kancelarii GWW.

05.09.2023

DLA Piper: Tajemnice przedsiębiorstw wymagają lepszej ochrony

Prawo gospodarcze

Polskie firmy niedostatecznie chronią tajemnice przedsiębiorstw, narażając się na straty finansowe i pogorszenie pozycji rynkowej w sytuacji, gdy ich unikalna wiedza trafi do konkurencji - uważają prawnicy kancelarii DLA Piper. Podkreślają, że przedsiębiorstwa powinny przede wszystkim zabezpieczyć się przed ujawnieniem newralgicznych informacji przez byłych pracowników, ponieważ dochodzenie swoich praw przed sądem jest bardzo trudne i nie zawsze możliwe.

04.09.2023

Ulga na innowacyjnych pracowników bez wynagrodzenia za urlopy

CIT PIT Rachunkowość Prawo gospodarcze

Fiskus nie zgadza się, by przedsiębiorcy korzystający z ulgi B+R odliczyli wynagrodzenia pracowników za czas urlopu i choroby, mimo iż przegrywa spory przed sądami. Takie samo negatywne stanowisko organy podatkowe zajmują w sprawie spółek korzystających z nowej ulgi na innowacyjnych pracowników. Według ekspertów takie podejście jest nieprawidłowe, a jego efektem będą kolejne spory.

04.09.2023

ZPP: Implementacja tzw. "ustawy hiszpańskiej" to potencjalna katastrofa dla handlu

Rynek Prawo gospodarcze

Jeśli resort rolnictwa i rozwoju wsi rzeczywiście będzie chciał implementacji tzw. ustawy hiszpańskiej na gruncie polskiego prawa, może to skończyć się źle zarówno dla producentów, jak i konsumentów - ostrzegają eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jako jedno z zagrożeń wskazują przepis, który stanowi, że cena, którą dostawca otrzymuje za swoje produkty, każdorazowo musi być wyższa niż koszty produkcji.

01.09.2023

Jajka-niespodzianki w ustawach, czyli zawrotna kariera wrzutek

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Co z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma wspólnego budowa domów, najem okazjonalny albo kredyt 2 proc.? Oczywiście nic. Czy nasz ustawodawca się tym przejmuje? Oczywiście nie. Bez mrugnięcia okiem podpina pod nowe ustawy zmiany z zupełnie innej "bajki". Dzięki temu mija zwykle trochę czasu, zanim Polacy zorientują się, jakie zmiany im tak naprawdę zaserwowano.

24.08.2023

Będzie można tworzyć obywatelskie społeczności energetyczne

Prawo gospodarcze

Nowelizacja Prawa energetycznego przewiduje m.in. możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych w formach spółdzielni, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, stowarzyszenia. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej.

24.08.2023

Leki OTC będą refundowane - ustawa z podpisem prezydenta

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja

Prezydent podpisał w środę tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej, która zakłada m.in. podwyższenie marży hurtowej i zmiany marży aptecznej, bezpłatne leki dla kobiet w połogu oraz podniesienie podstawy limitu finansowania. Ustawa wprowadza też refundację leków wydawanych bez recepty (tzw. leki OTC). Zakłada również, że lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi lek na maksymalnie 180 dni, jednak na pojedynczej recepcie będzie mogła znaleźć się ilość leku niezbędna do stosowania najwyżej przez 120 dni.

23.08.2023

Spółka nie może być blogerem - twierdzi fiskus. Inne zdanie miał wcześniej NSA

CIT PIT Nowe technologie Prawo gospodarcze

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca w branży drukarskiej, nie odliczy wydatków na podróże opisywane na firmowym blogu. Skarbówka wydała negatywną interpretację argumentując, że prowadzenie bloga nie będzie dla spółki źródłem przychodów, więc koszty również nie mają związku z prowadzonym biznesem. NSA orzekł jednak wcześniej, że fiskus nie może z góry negować związku bloga z działalnością firmy.

23.08.2023

WSA: KNF musi zwrócić Czarneckimu karę 20 mln zł

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił karę pieniężną nałożoną przez Komisję Nadzoru Finansowego na biznesmana Leszka Czarneckiego za rzekomy brak dofinansowania Getin Noble Bank. Teraz Komisja jest zobowiązana przez sąd do zwrotu 20 mln złotych wpłaconej kary wraz z odsetkami, które wynoszą 3 mln zł. Sąd stwierdził, że nałożenie kary zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i Konstytucji.

22.08.2023

ZPP apeluje o pilne przyjęcie projektu wprowadzającego ułatwienia dla przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który został skierowany do Sejmu. Eksperci wskazują, że wprowadza on szereg korzystnych rozwiązań, na przykład dotyczących umowy leasingu. Dlatego zaapelował do parlamentarzystów o kontynuowanie prac legislacyjnych i przyjęcie go najszybciej, jak to możliwe.

22.08.2023

Opłata za przystąpienie do pozwu zbiorowego niższa, ale konsumenci mogą na tym stracić

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W nowej wersji nowelizacji przepisów o dochodzeniu roszczeń w postępowaniach grupowych zaproponowano, by wysokość opłaty wstępnej uiszczanej na rzecz organizacji reprezentującej konsumenta została ustawowo ograniczona. Eksperci nie są jednak zgodni co do oceny tego rozwiązania. Zwracają uwagę na ryzyko obniżenia jakości usług, a w konsekwencji możliwy dalszy spadek zainteresowania takimi powództwami.

21.08.2023