ZPP zaznacza, że choć część zmian zaproponowanych w projekcie wydaje się być mało znacząca, mogą one pozytywnie wpłynąć na działalność przedsiębiorców i prowadzenie firmy. Organizacja podkreśla jednak, że projekt należy procedować pilnie, ze względu na zbliżający się dużymi krokami koniec kadencji Sejmu. 

Czytaj: Ustawodawca sam pogubił się w zmianach wprowadzanych dla przedsiębiorców​ >>

Ważne zmiany dotyczące leasingu 

Szczególnie pozytywnie ZPP ocenia zmiany obejmujące umowę leasingu. Zakładają one m.in., że przedsiębiorca przy jej zawarciu będzie musiał zachować formę pisemną, a nie, jak dotychczas, dokumentową. Oznacza to złagodzenie rygoru nieważności dokumentu. 

- Forma dokumentowa z powodzeniem sprawdza się przy umowie pożyczki. W przypadku umowy leasingu złagodzenie rygoru dotyczącego formy czynności prawnej z całą pewnością usprawni cały proces zawierania umów leasingu i umożliwi stosowanie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. To znacząco ułatwi finansowanie inwestycji w wielu firmach, szczególnie tych najmniejszych - zaznacza ZPP. 

 

Organizacja pozytywnie odnosi się także do zmniejszenia limitu przychodu, poniżej którego działalności osoby fizycznej nie traktuje się jako działalności gospodarczej. W tym momencie jest on ustanowiony na poziomie 2700 zł. W projekcie zaproponowano natomiast, by limit określić jako dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia rocznie. Zdaniem ZPP, ułatwi to zwłaszcza prowadzenie działalności sezonowej.