Wierzyciele nie zawsze chronieni przed niezbyt uczciwymi dłużnikami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Niektórzy dłużnicy nadużywają regulacji poprzez wykorzystywanie postępowania o zatwierdzeniu układu wyłącznie dla uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym. To wynik tego, że przepisy skupiają się obecnie bardziej na ochronie dłużnika, niż zabezpieczeniu wierzyciela. Problemem dla obu stron jest także długie rozpatrywanie wniosków o zatwierdzenie układu w sądach.

16.08.2023

NSA: Brak kwalifikacji nie ratuje członka zarządu przed długami spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy nie wymagają żadnych umiejętności lub wykształcenia do zarządzania spółką. Tym samym nie ma znaczenia, jakie kwalifikacje posiadał były członek zarządu oraz czy dysponował umiejętnościami księgowymi. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że osobę, która pełni tę funkcję traktuje się jak profesjonalistę, który ma obowiązek dbać o ochronę interesów wszystkich wierzycieli.

14.08.2023

Spotkania informacyjne dla przedsiębiorców mają przekonać do mediacji

Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Resort rozwoju w nowej wersji projektu mającego wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorców wycofał się z części kontrowersyjnych przepisów, m.in. w sprawie zmian w mediacjach dla przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że propozycja przepadnie całkowicie – do promowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów mają się przyczynić zmiany w spotkaniach informacyjnych. Prawnicy oceniają, że to zmiana na lepsze.

14.08.2023

Opublikowano przepisy regulujące wymagania zawodowe w żegludze śródlądowej

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Wdrożenie przepisów Unii Europejskiej, potrzebne m.in. do zapewnienia ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej - przewiduje nowelizacja dostosowująca polskie prawo m.in. do unijnej dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej.

11.08.2023

Większe restrykcje dla alergenów w kosmetykach oznaczają zmiany dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Nowelizacja unijnych przepisów dotyczących alergenów w kosmetykach to odpowiedź na pojawiające się coraz częściej uczulenia, zwłaszcza na składniki kompozycji zapachowych. Dla branży kosmetycznej zmiany oznaczają konieczność przeprowadzenia reformulacji i zmian w wykazach składników. Firmy będą miały na to czas, prawnicy podkreślają jednak, że to kolejna duża zmiana, z którą musi zmierzyć się rynek.

08.08.2023

Gminy mogą przejąć niesprzedany węgiel jako mienie komunalne

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy Węgiel

Gminy niesprzedany po 31 lipca węgiel mogą włączyć do swoich zasobów jako mienie komunalne i przeznaczyć go na realizację zadań własnych np. ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji publicznej. Mogą go także sprzedać innym podmiotom. Tak wynika z wykładni Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort wyjaśnia także, kiedy sprzedaż należy opodatkować VAT i naliczyć akcyzę.

08.08.2023

Firma nakładała opłaty za niezamówione usługi - UOKiK stawia zarzuty UPC

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

UPC obciążyła klientów dodatkowymi opłatami za kanały i szybszy internet, ale firma nie zapytała ich wcześniej o zgodę. Takie działania trwały ponad trzy lata. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce zarzuty naruszenia praw konsumentów. Jeżeli potwierdzą się w dalszym postępowaniu, UPC grozi kara nawet do 10 proc. rocznego obrotu.

07.08.2023

Nie będzie przepisów o działalności małoletnich przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Resort rozwoju zapowiadał, że w nowelizacji wprowadzającej ułatwienia dla przedsiębiorców znajdą się również przepisy regulujące działalność małoletnich przedsiębiorców, które miały rozwiązać pojawiające się problemy. W trakcie konsultacji zapowiadano, że pierwotna propozycja zostanie zmodyfikowana, jednak w projekcie, który trafił do Sejmu, zostały one całkowicie wykreślone. Prawnicy oceniają, że to nietrafiona decyzja.

07.08.2023

Ustawa o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe opublikowana

Środowisko Prawo gospodarcze

Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych ma skrócić oraz uprościć procedury związane z realizacją inwestycji w zakresie elektroenergetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania krajowego rynku elektroenergetycznego. Celem zmian jest też zwiększenie bezpieczeństwa eksploatacji punktów bunkrowania skroplonym gazem ziemnym.

04.08.2023

WSA: Zapłata kary może zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca zaskarżył decyzję o nałożeniu na niego kary pieniężnej. Jednocześnie zwrócił się o wstrzymanie jej wykonania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że wniosek był uzasadniony, ponieważ uiszczenie kary pieniężnej może stanowić istotne obciążenie w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej i zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy.

04.08.2023

Czy chłód jest ciepłem? Urząd Regulacji Energetyki uważa, że tak

Prawo gospodarcze Energetyka

Analizując rejestr koncesji Urzędu Regulacji Energetyki (URE), dzisiaj trudno jest w nim znaleźć decyzję, która odnosiłaby się do wytwarzania czy też dystrybucji i przesyłu chłodu. Jest to związane z dotychczasową praktyką rynkową. Stanowisko URE może jednak całkowicie zmienić model rynku chłodu, a prowadzenie działalności w tym zakresie będzie wymagało uzyskania koncesji i zatwierdzenia taryfy - piszą Jan Góralski oraz Dominik Sypniewski z Kancelarii Góralski&Goss.

03.08.2023

Do realnego zapobiegania kradzieżom spółek konieczne dalsze zmiany przepisów

Spółki Prawo gospodarcze

Wydaje się, że pożądanym krokiem byłoby wprowadzenie obowiązku zawiadomienia osób, których dane znajdują się we wniosku  o wpis lub zmianę wpisu, przynajmniej o treści przedmiotowego wniosku i umożliwienie im zajęcia stanowiska w tej sprawie. Nowelizacji wymagałyby zatem przepisy o postępowaniu rejestrowym - piszą dr hab. Magdalena Kowalewska-Łukuć i Joanna Zawrotna, radca prawny z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

01.08.2023

Program regulacyjny ma poprawić sytuację przedsiębiorców, ale w praktyce niewiele zmieni

Rynek Prawo gospodarcze

Resort rozwoju proponuje, by przeprowadzać rewizję prawa wpływającego na działalność gospodarczą cyklicznie, co cztery lata, w formie oficjalnego dokumentu. Prawnicy oceniają jednak, że nie wpłynie to realnie ani na jakość tworzonego prawa, ani na poprawę sytuacji przedsiębiorców - głównie ze względu na częstotliwość przeprowadzania analiz i brak sankcji za ewentualne niedopełnienie tego obowiązku.

01.08.2023

Od sierpnia nowe zasady wykorzystywania tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

1 sierpnia wchodzi w życie nowa wersja unijnego rozporządzenia, która określa nowe wytyczne dotyczące stosowania poszczególnych tworzyw sztucznych i ich bezpieczeństwa dla konsumentów. Niektóre substancje mają być dozwolone jedynie w niewielkim stężeniu ze względu na ryzyko przenikania do produktów spożywczych, część z nich będzie można wykorzystywać tylko do żywności suchej lub o określonej temperaturze.

31.07.2023

Sieci aptek rosną mimo zakazu - nowe przepisy mają to ukrócić

Prawo gospodarcze Farmacja

Senat zaproponował w piątek poprawki do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Przepisy uszczelniają zasadę "Apteka dla aptekarza" i mają powstrzymać przejmowanie aptek przez sieci. Za przejęcie kontroli nad apteką niezgodne z przepisami będzie grozić kara od 50 tys. do 5 mln zł. Zmiany dotyczą rynku o szacunkowej wartości 40 mld zł. Popiera je samorząd aptekarski. Organizacje reprezentujące biznes mówią natomiast o "wywłaszczeniu" i przestrzegają przed likwidacją aptek.  

31.07.2023

Pułapka w pakiecie ułatwień dla przedsiębiorców - nowe obowiązki dla wspólników spółek osobowych

Spółki Prawo gospodarcze

Wbrew nazwie, rządowy projekt najnowszego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców nakłada na podmioty prowadzące działalność gospodarczą również nowe obowiązki. Jeden z nich może wymuszać na wspólnikach spółek osobowych składanie sądowi rejestrowemu nieprawdziwych oświadczeń w toku rejestracji spółki. I to pod rygorem odpowiedzialności karnej.

28.07.2023

Resort sprawiedliwości chce regulować franczyzę na ostatnią chwilę

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów właśnie został wpisany projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz prawa własności przemysłowej, który zakłada uregulowanie franczyzy w przepisach ustawowych. Problem jednak w tym, że – choć o potrzebie zmian mówiło się od kilku lat – działania podjęto dopiero pod sam koniec kadencji. Otwarte więc pozostaje pytanie, czy nowe prawo zostanie przyjęte.

28.07.2023

Senat o osłonach socjalnych dla górników

Rynek Prawo gospodarcze

W czasie obrad w Senacie w czwartek 27 lipca br. senatorowie omówili rządową ustawę o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Przewiduje udzielenie wsparcia pieniężnego tym pracownikom ze spółek tego sektora. Przedyskutowano osiem poprawek do ustawy.

27.07.2023

SN: Likwidacja spółki nie zwalnia zarządu z odpowiedzialności

Spółki Prawo gospodarcze

Kluczowym elementem konstrukcji odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki jest bezskuteczność egzekucji prowadzonej z jej majątku. Przesłanka ta zostaje uznana za spełnioną także, w sytuacji w której nie można wszcząć postępowania egzekucyjnego. Tym samym nie można uznać, że likwidacja spółki prowadzi do uwolnienia się członka zarządu od odpowiedzialności. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

27.07.2023

Mały ZUS Plus przedłużony od 1 sierpnia o kolejne 12 miesięcy

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

1 sierpnia 2023 roku wejdą w życie przepisy wydłużające okres korzystania przez przedsiębiorców z Małego ZUS Plus - prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tę zmianę. Okres korzystania z ulgi w postaci możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne zostanie wydłużony o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z rozwiązania łącznie przez 48 miesięcy.

26.07.2023