Prawnicy DLA Piper zaznaczają, że instalacje w modelu usługowym nie wymagają od właścicieli nieruchomości komercyjnych lub ich najemców ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych na starcie i zapewniają kompleksową obsługę instalacji PV, począwszy od audytu energetycznego i finansowego, przez montaż, przyłączenie, uruchomienie i serwis, aż do przeniesienia własności instalacji. Przedsiębiorca korzysta z zainstalowanej u siebie instalacji fotowoltaicznej, opłacając co miesiąc stały abonament albo zmienną należność obliczaną na podstawie stopnia wykorzystania instalacji.

Czytaj też: Z fotowoltaiki na dachu skorzysta wspólnota mieszkaniowa, a nie bezpośrednio jej członkowie

Popyt na projekty w modelu PVaaS idzie w parze z dynamicznym rozwojem branży fotowoltaicznej w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych Agencji Rynku Energii, moc zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych w Polsce wyniosła w lipcu 14,7 GW, co stanowiło wzrost rok do roku o niemal 40 proc. Polska w ostatnich latach znajduje się w ścisłej czołówce krajów europejskich pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w tym segmencie rynku energii.

Zobacz nagranie szkolenia: Opodatkowanie instalacji fotowoltaicznych - problemy w praktyce i najnowsze orzecznictwo >

Korzystne środowisko prawne 

Zdaniem ekspertów kancelarii DLA Piper na poziomie zapisów prawnych nie ma w tej chwili istotnych barier, które hamowałyby rozwój fotowoltaiki. Wręcz przeciwnie, kolejne zmiany regulacyjne zmierzają raczej w kierunku złagodzenia i liberalizacji przepisów.

– W ostatnich miesiącach weszły w życie zmiany w prawie, które ostatecznie potwierdzają, że instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków zasadniczo nie wymagają decyzji środowiskowej. Teraz domyślnie każdy budynek może mieć zamontowany tego rodzaju system, chyba że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jednoznacznie tego zabrania. Problematyczna pozostaje kwestia czasu dokonywania uzgodnień z operatorami systemów elektroenergetycznych. Natomiast w kontekście zmian przepisów dotyczących linii bezpośredniej, zmierzających do upraszczania i liberalizowania procedur w obszarze rooftop PV, również spodziewamy się poprawy - mówi Oskar Waluśkiewicz, partner i szef praktyki energetycznej w DLA Piper w Warszawie. 

Korzystne zmiany w przepisach pojawiły się wraz z nowelizacją rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco wpływać na środowisko oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowe regulacje dotyczące tzw. linii bezpośredniej, które mają ułatwić sprzedaż energii elektrycznej od posiadaczy instalacji OZE do połączonych z taką instalacją odbiorców, pojawiły się w ostatnich tygodniach.

Czytaj też w LEX: Chról Karolina, Rola zagospodarowania przestrzennego w rozwoju odnawialnych źródeł energii na poziomie lokalnym >

 


Rozwojowi energetyki odnawialnej w sektorze komercyjnym sprzyjać będą wysokie ceny energii elektrycznej, spadek cen nowych rozwiązań technologicznych, a także regulacje mające na celu powstrzymanie zmian klimatycznych.

Zdaniem ekspertów planowane regulacje, w tym wymóg częściowej samowystarczalności energetycznej budynków, a także coraz bardziej przychylne podejście banków do finansowania projektów związanych z transformacją energetyczną znacząco przyśpieszą dalszy rozwój fotowoltaiki.

Sprawdź w LEX:

Czy instalacje fotowoltaiczne podlegają kontroli okresowej co 1 rok? >

Czy na terenach przeznaczonych w planie miejscowym pod działalność rolniczą można wybudować instalacje fotowoltaiczną o mocy 650 kW? >