Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację w sprawie spółki, która zajmowała się wynajmem i zarządzaniem nieruchomości. Na jednym z budynków spółka założyła instalację fotowoltaiczną, z której prąd miał być zużywany przez najemców lokali. Spółka uważała, że sprzedając kompleksową usługę najmu, nie ma obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej. Zaskoczeniem był fakt, że organ był innego zdania. Zdaniem dyrektora KIS na gruncie podatku akcyzowego bez znaczenia jest, że przedmiotem umowy będzie usługa najmu, a nie dostawa energii elektrycznej. Dodatkowo stwierdził, że nie może być mowy o zwolnieniu z podatku akcyzowego na podstawie par. 5 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 28 czerwca 2021 r., bowiem zgodnie z tymi przepisami zwolnienie przysługuje, gdy prąd z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW zużyje ten sam podmiot, który wyprodukował energię elektryczną. W konsekwencji, w przypadku sprzedaży energii elektrycznej podmiotom wynajmującym lokale bądź budynki, nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia. 

Czytaj w LEX: Akcyza od energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej >

Czytaj też: Firmy zainwestowały w fotowoltaikę, by obniżyć koszty - teraz toczą spory o podatek >

Rozliczenie akcyzy od energii

Powyższa interpretacja wywołała sporo kontrowersji. Oznaczałaby ona dla wynajmujących nie tylko konieczność zapłaty podatku akcyzowego, ale również dopełnienia wielu obowiązków jak rejestracja jako podatnik podatku czy składanie deklaracji po zakończeniu okresów rozliczeniowych. Na szczęście dla podatników szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał 1 lutego 2023 r. interpretację zmieniającą, w której podkreślił, że spółka nie zajmuje się profesjonalnym wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, dlatego też nie można mówić o sprzedaży energii na rzecz najemców lokali. Najemcy kupują kompleksową usługę najmu, której częścią składową jest energia elektryczna. Dodatkowo, spółka będzie miała prawo skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa powyżej – dla prądu z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, ponieważ będzie podmiotem, który wytworzył oraz zużył energię elektryczną. 

Sprawdź w LEX: Czy przedsiębiorca, który posiada instalację fotowoltaiczną o mocy mniejszej niż 1MW i wytworzoną energię sprzedaje najemcom pawilonu handlowego, ma jakieś obowiązki w podatku akcyzowym? >

 

Cena promocyjna: 119.2 zł

|

Cena regularna: 149 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 134.1 zł


Najem to usługa kompleksowa

W powyższej sprawie spółka ujmowała na fakturze usługę najmu jako usługę kompleksową. Nie wykazywała odrębnie sprzedaży energii elektrycznej. I tu należy zwrócić szczególną uwagę, że najnowsze interpretacje organów podatkowych pokazują, że ujęcie usługi na fakturze ma bardzo istotne znaczenie. 

W jednej z najnowszych interpretacji organ rozwiał wątpliwości spółki, która wynajmowała nieruchomości, na których znajdowały się panele fotowoltaiczne. Faktury za najem były wystawiane w dwojaki sposób: albo zawierały pozycję obejmującą usługę najmu jako całość (w tym dostarczanie energii elektrycznej), albo w rozbiciu na poszczególne elementy – tj. wyszczególniając energię elektryczną jako jeden z elementów świadczenia. Spółka była zdania, że niezależnie od sposobu ujęcia świadczonych usług na fakturze, usługa najmu powinna być traktowana kompleksowo (najem jako usługa główna, pozostałe elementy jako dodatkowe), w związku z czym nie powstanie obowiązek rejestracji z Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych ani obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. 

Sprawdź w LEX: Czy dopuszczalne jest fakturowanie łącznych kosztów związanych z najmem jedną pozycją na fakturze? >

Organ podatkowy uznał, że w przypadku łącznego ujęcia na fakturze wszystkich elementów jako jednej usługi najmu, podatnik ma rację i nie powstają u niego żadne obowiązki w zakresie akcyzy. Jednak w momencie, gdy faktura będzie zawierała odrębną pozycję stanowiącą o ilości i kosztach energii elektrycznej zużytej przez najemcę, w takim przypadku spółka będzie występowała jako podatnik podatku akcyzowego, sprzedając prąd wytworzony z fotowoltaiki i – co za tym idzie – konieczne będzie opłacenie podatku oraz rejestracja w CRPA. Nie będzie miało również miejsca zwolnienie ze wspomnianego rozporządzenia, bowiem energia nie będzie wyprodukowana na własne potrzeby. 

Czytaj w LEX: Najem a podatek od towarów i usług >

Podatnicy wynajmujący nieruchomości z instalacjami fotowoltaicznymi powinni zatem dokonać analizy umów  i sposoby fakturowania, bowiem może się okazać, że czekają ich dodatkowe obowiązki w zakresie podatku akcyzowego. 

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 25 maja 2022 r., nr 0111-KDIB3-3.4013.80.2022.1.JS

Sprawdź w LEX: Jakie obowiązki w podatku akcyzowym posiada spółka z o.o. z tytułu produkcji i zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne oraz z tytułu sprzedaży nadwyżek? >