SN: Białoruski sąd pominął prawa polskiego przedsiębiorcy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sprawa ta była badana już dwa razy przez Sąd Najwyższy. SN po raz kolejny uchylił orzeczenie Sądu Apelacyjnego o uznaniu i stwierdzeniu wykonalności orzeczenia sądu białoruskiego nakazującego zapłacić polskiemu przedsiębiorcy 2 mld 610 tys. rubli. Prawomocny wyrok może doprowadzić do unieważnienia całej procedury.

11.02.2019

UE: Jest zgoda państw na reformę prawa autorskiego, mimo sprzeciwu Polski

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w piątek wieczorem w sprawie kontrowersyjnych zmian w prawie autorskim. Oznacza to, że prezydencja rumuńska otrzymała mandat do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim. Porozumienia nie poparło kilka państw, w tym Polska.

09.02.2019

Po tragedii w escape roomie rząd proponuje zmiany w prawie

BHP Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po tragicznym wypadku w Koszalinie, w okresie od 5 stycznia do 7 lutego straż pożarna skontrolowała 520 escape roomów, w których stwierdzono prawie 2 tys. uchybień dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wydano 102 decyzje o zakazie eksploatacji lokali.

08.02.2019

Prof. Kidyba: Prosta spółka akcyjna rozbije system

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prosta spółka akcyjna nie będzie ani prosta, ani akcyjna, będzie za to demontować system spółek - tak prof. Andrzej Kidyba ocenia przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej. Jego zdaniem taka zmiana nie powinna być wprowadzana do Kodeksu spółek handlowych.

07.02.2019

Przedsiębiorcy mają duży problem z leasingiem samochodów

CIT PIT Prawo gospodarcze

Po wejściu w życie zmian w rozliczaniu wydatków na samochody, nie wiadomo, jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed końcem ubiegłego roku. Nie jest jasne, czy kosztem jest tylko rata leasingowa, czy też inne wydatki - np. paliwo, ubezpieczenie, serwisowanie. Może to skutkować sporem z fiskusem, dopłatą podatku i odsetkami.

07.02.2019

UODO: Trzeba lepiej chronić dane członków spółdzielni mieszkaniowych

Prawo gospodarcze RODO

Nie zawsze powinno dochodzić do udostępniania rejestru z danymi wszystkich członków spółdzielni osobom wnioskującym. Powinno to następować tylko na rzecz podmiotów, które wykażą swój interes oraz w zakresie odpowiednim do statusu wnioskodawcy - twierdzi dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

06.02.2019

Unia łagodzi obowiązki rozliczania dla banków i firm inwestycyjnych

Prawo gospodarcze

W ramach deregulacji unijnych zlikwidowany zostanie np. obowiązek zgłaszania starszych danych, jak również transakcji wewnątrzgrupowych z udziałem kontrahentów niefinansowych. Znoszone będą też bariery dające większy dostęp do usług rozliczeniowych.

05.02.2019

Rząd zdecydował o pracach nad prostą spółką akcyjną

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Uproszczona rejestracja, w tym elektroniczna, a także większe możliwości pozyskiwania kapitału poprzez łatwiejszą emisję i obrót akcjami - takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowym, która ma wprowadzić prostą spółkę akcyjną. Projekt został we wtorek zaakceptowany przez rząd.

05.02.2019

Zmiany w ustawie mają chronić rynek sekurytyzacji

Rachunkowość Prawo gospodarcze Finanse

Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku sekurytyzacji oraz zwiększenie jego przejrzystości i bezpieczeństwa dla podmiotów uczestniczących w procesach sekurytyzacji - to cele zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, których projekt przyjął we wtorek rząd.

05.02.2019

Prof. Mariański: Exit tax to bubel prawny

Ordynacja Prawo gospodarcze

Przepisy tworzone w pośpiechu, bez szerszych analiz i konsultacji, prowadzą do rażącego obniżania się poziomu legislacji podatkowej. Można przypuszczać, że projektodawcy w celu tzw. uszczelniania proponują regulacje, które mają charakter wyłącznie odstraszający, a nie rzeczywiście zapobiegający unikaniu podatkowania – tłumaczy prof. Adam Mariański.

04.02.2019

Rzecznik MŚP: Trzeba wydłużyć czas na zgłoszenia do "małego ZUS"

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Czas na zgłoszenia osób chcących skorzystać z możliwości płacenia niższych składek powinien być wydłużony - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I wnioskuje o zmiany w ustawie. Według Rzecznika termin na składanie wniosków powinien być wydłużony do 31 stycznia roku kalendarzowego.

02.02.2019

Ustawa o restrukturyzacji banków bez poprawek Senatu

Prawo gospodarcze

Nowe zasady przymusowej restrukturyzacji banków, wyłączenie banków hipotecznych z zasady gwarantowania depozytów - takie m.in. zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.

01.02.2019

K&L Gates pomogła wygrać spór z dostawcą ekranów na autostradę A2

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria K&L Gates skutecznie reprezentowała chińską spółkę budowlaną China Overseas Engineering Group Co., Ltd (COVEC) w sporze sądowym z podwykonawcą - niedoszłym dostawcą ekranów akustycznych na budowie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią.

01.02.2019

(Nie)precedensowy wyrok warszawskiego sądu w sprawie telemarketingu

Prawo gospodarcze RODO

W wydanym niedawno wyroku warszawski sąd uznał, że pierwszy telefon telemarketer może wykonać bez zgody abonenta. Jeśli jednak rozmowa będzie kontynuowana po usłyszeniu "tak", będzie bezprawna - ostrzegają prawnicy. Branża telemarketingu wiąże jednak z tym wyrokiem pewne nadzieje.

01.02.2019

Ustawa mająca przyśpieszyć budowę sieci 5G jeszcze poprawiana

Prawo gospodarcze

Do dalszych prac komisji trafił po drugim czytaniu trafi projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, który ma służyć m.in. uporządkowaniu pasm i przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce. Posłowie zgłosili do niego pięć poprawek, w tym mające wzmocnić niezależność Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

30.01.2019

Rząd ustawą zakaże likwidacji linii kolejowych  

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zapiszemy raz na zawsze, że nie można zlikwidować linii kolejowej, nie można unicestwić przebiegu szlaku kolejowego – taką regulację zapowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Według ministra wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy przywracający wiele połączeń i szlaków kolejowych.

30.01.2019

SA: Szpital nie może przeciągać zapłaty w nieskończoność

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Nie można wymagać, by to podmioty zewnętrzne finansowały funkcjonowanie szpitala. Dlatego nieterminowe przekazywanie pieniędzy przez NFZ, czy też zła gospodarka finansowa nie uzasadnia rozłożenia na raty zasądzonego świadczenia. W takiej sytuacji nie ma również podstaw, by odstępować od obciążania szpitala kosztami postępowania uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

30.01.2019

UOKiK ukarał firmy za fikcyjne konkursy w internecie 

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Serwisy HotAwards i HotPrizes były promowane w taki sposób, aby sugerować konsumentom, że biorą udział w konkursie. A tymczasem by „wygrać”, należałoby wysłać SMS-y kosztujące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał ich twórców za nieuczciwe praktyki rynkowe.

29.01.2019

SN: Wspólnik może żądać odszkodowania za wyłączenie go ze spółki

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Żądanie odszkodowania za nieotrzymanie ceny udziałów i za wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. nie zostało skutecznie zgłoszone - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że takie odszkodowanie należałoby się, gdyby wcześniej nie nastąpiło potrącenie należności przez spółkę pozwaną.

29.01.2019