Będą kontrole celne po twardym brexicie

Prawo gospodarcze

Unia Europejska wprowadzi kontrole celne niezwłocznie po brexicie bez umowy - zapowiedział w środę unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. I dodał, że unijne firmy handlujące z Wielką Brytanią muszą być gotowe na dodatkowe koszty oraz zwiększoną biurokrację.

04.04.2019

MPIT: Nie rekomendujemy zmian w ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Widoczne jest wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży wśród najmniejszych placówek handlowych, rośnie sprzedaż na stacjach benzynowych i obroty w turystyce, a Polacy coraz częściej spędzają czas z rodziną oraz poświęcają go na rekreację.

03.04.2019

Rząd przyspiesza prace nad lex Uber

Nowe technologie Prawo gospodarcze

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, zgodnie z którym kierowcy Ubera będą musieli mieć licencje. Ponadto wprowadzi on definicję pośrednika kojarzącego kierowców z pasażerami. By świadczyć taką działalność, będzie trzeba mieć zarejestrowaną firmę w Polsce. Tradycyjny taksometr będzie mogła zastąpić aplikacja mobilna.

02.04.2019

Zwrot za zakup kasy fiskalnej nie dla wszystkich

VAT Prawo gospodarcze

Podatnicy, objęci obowiązkiem instalacji kas fiskalnych online, będą mieli prawo do zwrotu maksymalnie 700 zł kosztów zakupu. Pieniędzy nie dostaną jednak firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online dobrowolnie, bez obowiązku wynikającego z ustawy. Takie rozwiązania przewiduje opublikowany we wtorek projekt rozporządzenia.

02.04.2019

Wlk. Brytania: Twardy brexit coraz bardziej realny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą była w poniedziałek najbliżej zwycięstwa w serii próbnych głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. Jednak żadna z przedstawionych propozycji wyjścia Wlk. Brytanii z UE nie uzyskała większości głosów.

02.04.2019

Zaświadczenie o niekaralności zagraża branży odpadowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Firmy, które chcą złożyć wnioski o zezwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów mogą mieć problem z uzyskaniem zaświadczeń o niekaralności. Szczególnie trudne jest pozyskanie oświadczeń od wspólników będących w konflikcie z innymi. Bez nich zaś przedsiębiorcy nie mają szans na kontynuowanie działalności. Ponadto najmniejsza kara może ich pozbawić pozwolenia.

02.04.2019

Unia zabroni podwójnych standardów jakości żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzanie do obrotu żywności o podwójnej jakości będzie uważane za "mylące", a przedsiębiorstwa, które naruszą zasady, będą podlegały grzywnom w wysokości do 4 proc. rocznego obrotu. Taką regulację zamierza wprowadzić Unia Europejska.

01.04.2019

Twardy brexit wydłuży kolejki w porcie w Dover

Prawo gospodarcze

Polskie firmy wciąż muszą przygotować się na dwa scenariusze - twardy brexit 12 kwietnia lub wniosek o radykalne przedłużenie negocjacji. W przypadku pierwszego scenariusza przedsiębiorcy muszą być gotowi nawet na sześciodniowe kolejki w portach. Z danych brytyjskiego Ministerstwa Transportu wynika bowiem, że dodatkowe 60 sekund poświęcone na kontrolę celną każdego pojazdu w Dover spowoduje wydłużenie oczekiwania wjazdu na prom od 6 do 8 godzin.

01.04.2019

Seks sprzedaje, ale nie zawsze zgodnie z prawem

Prawo karne Prawo gospodarcze

Rośnie liczba skarg na przekazy reklamowe, który wykorzystują nagość bądź skojarzenia seksualne. Sądy powszechne i Komisja Etyki Reklamy piętnują jednak tylko najbardziej jaskrawe przypadki odwoływania się do erotyki - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

31.03.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Oznacza to coraz bardziej realną perspektywę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty, a tym samym udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

30.03.2019

Brexit dotknie także producentów części do aut i... prawa jazdy

Prawo gospodarcze

Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej w nocy z 29 na 30 marca, ale być może 12 kwietnia. Jeżeli brexit będzie twardy, czyli bez porozumienia i odpowiednich umów, konsekwencje prawne bardzo mocno odczuje polska branża motoryzacyjna. Kłopot będzie też z prawami jazdy czy sprowadzaniem aut - piszą Małgorzata Miller i Paweł Tuzinek.

29.03.2019

Gminy nie zdążą wydać zaświadczeń o przekształceniu użytkowania - wydłużenie terminu możliwe

Samorząd terytorialny Budownictwo Nowe technologie Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Osiemset zaświadczeń o przekształceniu użytkowania we własność dziennie musiałyby wydawać największe miasta, a Warszawa nawet dwa tysiące, żeby wypełnić ustawowy obowiązek do końca roku. Nie jest to jednak możliwe, przez co mieszkańcy mogą stracić na bonifikatach. Resort rozwoju po analizach ma rozważyć przedłużenie terminu.

28.03.2019

Do 2021 r. zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zaostrzenie przepisów dotyczących odpadów z produktów plastikowych zatwierdził w środę, 27 marca, Parlament Europejski. Chodzi o wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych - talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu. Nowe wymogi odczują nie tylko firmy wytwarzające plastikowe sztućce i opakowania, ale też napoje, chusteczki nawilżane czy papierosy.

27.03.2019

Rzecznik MŚP chce dyscyplinarek za zawieszanie biegu przedawnienia 

Ordynacja Prawo gospodarcze

Urzędnicy skarbowi, którzy wykorzystali kodeks karny skarbowy do zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego, powinni podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu - z takim wnioskiem wobec dwóch urzędników wystąpił do ministra finansów rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

27.03.2019

Kto zarejestrował działalność w mieszkaniu, może słono zapłacić za jego uwłaszczenie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Warszawski Urząd Dzielnicy Żoliborz zbiera oświadczenia od mieszkańców w związku z przekształceniem użytkowania w prawo własności. Chce wiedzieć, czy prowadzą w swoich lokalach działalność gospodarczą. Jeśli tak, może okazać się, że korzystając z bonifikaty, uzyskają bezprawną pomoc publiczną. Wtedy za prawo własności zapłacą stawkę rynkową.

27.03.2019

SN: Tłumacz nie może decydować o sensie dyrektywy unijnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dla stwierdzenia bezprawności działaniań przedsiębiorcy naruszających zbiorowe interesy konsumentów bez znaczenia jest jego wina i nawet świadomość czy nieświadomość łamania przepisów - orzekł Sąd Najwyższy. Spór dotyczył interpretacji dyrektywy źle przetłumaczonej na język polski.

27.03.2019

Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę autorską

Nowe technologie Prawo gospodarcze

We wtorek Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym wraz z najbardziej kontrowersyjnymi artykułami 11 i 13. Dyrektywa - nazywana ACTA2 - ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

26.03.2019

CIT-8 można składać do końca października 

CIT Prawo gospodarcze

Termin złożenia zeznania podatkowego CIT-8 za 2018 r. został wydłużony do 31 października 2019 roku. Jak poinformował we wtorek resort finansów, decyzja ta ma ułatwić m.in. najmniejszym podatnikom CIT składanie zeznań podatkowych.

26.03.2019

MF chce ograniczyć prawo mikrofirm do liniowego podatku

PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów szuka sposobu na uniemożliwienie opodatkowania stawką liniową w PIT przez te jednoosobowe firmy, które faktycznie nie prowadzą działalności gospodarczej, tylko wykonują pracę na rzecz jednego pracodawcy. Jak zapowiadają przedstawiciele resortu, zamierzają w tym celu stworzyć "test przedsiębiorcy".

26.03.2019

Wypożyczalnie samochodów podadzą pełne ceny usług

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Międzynarodowe wypożyczalnie samochodów zobowiązały się do włączenia wszystkich opłat do łącznej ceny podawanej przy rezerwacji. Na stronie internetowej przedstawiana będzie zasadnicza cena, odpowiadająca cenie końcowej, którą konsumenci będą musieli zapłacić. To efekt nacisków ze strony Komisji Europejskiej i krajowych urzędów zajmujących się ochroną konsumentów.

26.03.2019