PiS: Trzeba uregulować zasady pracy dziennikarzy

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Zawód dziennikarza powinien być zawodem zaufania publicznego, jak adwokat, lekarz czy farmaceuta - proponuje Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie wyborczym. Według tego dokumentu praca dziennikarzy miałby być uregulowana ustawą, a nad przestrzeganiem standardów miałby czuwać samorząd zawodowy.

16.09.2019

Pranie pieniędzy - ustalenie beneficjenta rzeczywistego to nie lada wyzwanie

Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance

Już za niecały miesiąc ma ruszyć Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Ma on ułatwić instytucjom zobowiązanym identyfikację i weryfikację osób sprawujących faktyczną kontrolę nad firmą. Będzie to jednak jedynie narzędzie o charakterze pomocniczym – mówi Wojciech Kapica, współkierujący departamentem prawa rynków finansowych kancelarii SMM Legal.

16.09.2019

Rząd konsultuje prawo o fundacjach rodzinnych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej - poinformowała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, to jest potrzebne rozwiązanie, pomysł na ułatwienie sukcesji w firmach. MPiT przez miesiąc zbierać będzie opinie na temat modelu polskiej fundacji rodzinnej.

13.09.2019

Nie ma decyzji KE w sprawie VAT od firmowych samochodów - mogą wrócić auta "z kratką"

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prawdopodobnie w październiku dowiemy się, czy Polska uzyska zgodę Komisji Europejskiej na stosowanie przepisów o 50-proc. odliczaniu podatku VAT od zakupu i kosztów używania samochodów na kolejne trzy lata: od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2022 r. Obecna zgoda kończy się z końcem tego roku.

13.09.2019

Prawo własności przemysłowej po pierwszym czytaniu trafi do kosza

Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji własności przemysłowej, który mógłby ułatwić start-upom ochronę rozwiązań informatycznych może paść ofiarą zasady dyskontynuacji. Jeśli Senat nie przedłuży swojego ostatniego posiedzenia w tej kadencji, trafi do kosza.

12.09.2019

Unijny trybunał wspiera porządkowanie polskiego prawa zamówień publicznych

Prawo gospodarcze

Dzięki pytaniom zadawanym Trybunałowi Sprawiedliwości UE przez polskie sądy, Krajową Izbę Odwoławczą i Krajową Izbę Obrachunkową, powstało interesujące i spójne orzecznictwo dotyczące zamówień publicznych - twierdzi dr Aleksandra Sołtysińska. I podkreśla konsekwentne podejście TSUE w zakresie celowościowej i funkcjonalnej wykładni prawa.

12.09.2019

Sejm pracuje nad ustawą o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania 

Ordynacja Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

Wprowadzenie nowej procedury rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników w Unii Europejskiej - to cel ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych, nad którą prace w środę rozpoczął Sejm.

11.09.2019

Emilewicz: Obecny system składek jest nie fair

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Duże firmy udźwigną podwyżkę płacy minimalnej. Powinniśmy jednak podążać w stronę uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne od wyniku finansowego przedsiębiorcy. Obowiązujący system jest nie fair, bo firmy o bardzo dużych dochodach płacą relatywnie niskie składki, w stosunku np. do zatrudnionych na umowę o pracę – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

11.09.2019

Powstaną sądy do spraw ochrony własności intelektualnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. We wtorek Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zmierza w kierunku dalszej specjalizacji sądownictwa.

10.09.2019

Gazociąg OPAL: Polska wygrywa z Komisją Europejską

Prawo gospodarcze

Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi Gazprom prawo korzystania w 100 proc. z gazociągu OPAL biegnącego wzdłuż naszej zachodniej granicy. Uznał, że została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podkreśla, że wyrok uderzy w monopol Gazpromu w Europie.

10.09.2019

Łatwiej będzie ogłosić upadłość

Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał nowelizację prawa upadłościowego. Zgodnie z nią dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą traktowani tak samo jak konsumenci. Ponadto sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności.

09.09.2019

WSA: Gmina nie może uzależnić najmu od wycofania przez firmę pozwów

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rada gminy wyraziła zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu w trybie bezprzetargowym, ale pod warunkiem, że przedsiębiorca wycofa z sądu wszystkie pozwy, jakie przeciw niej skierował. WSA w Gliwicach uznał, że takie działanie było niedopuszczalne, ale nie mógł stwierdzić nieważności spornej uchwały.

07.09.2019

NIK: Wciąż dużo nielegalnego hazardu, ale prawo ułatwia fiskusowi nadzór

Akcyza Prawo gospodarcze

Wartość nielegalnego rynku zakładów bukmacherskich online ciągle jest wyższa niż legalnego. Mimo to Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia działania organów skarbowych. W ciągu trzech lat nałożyły ponad 25 tysięcy kar na blisko 750 milionów złotych firmy działające bez koncesji i zezwolenia i zabezpieczyły prawie 63 tysięcy nielegalnych automatów do gier.

06.09.2019

Spółka Koksztys ukarana za telefony do firm, bo dezorganizują pracę

Prawo gospodarcze RODO Compliance

Prawo chroni przed niechcianymi telefonami z ofertami nie tylko konsumentów, ale i firmy. Pierwszym bez ich zgody nie można zakłócać prywatności, drugim dezorganizować pracy. Tak wynika z decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie spółki Koksztys. UKE zauważa jednak, że smsy i maile są mniej agresywne od telefonów.

06.09.2019

Brexit - wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi

Prawo gospodarcze

Zamieszanie w związku z brexitem trwa. Brytyjska Izba Gmin w środę odrzuciła bezumowne opuszczenie Unii w dniu 31 października i poparła przesunięcie terminu wyjścia do 31 stycznia 2020 r. Przedstawiciele pracodawców podkreślają, że to daje przedsiębiorcom szansę, by nadrobili zaległości związane z formalnościami spowodowanymi brexitem.

05.09.2019

Za odwołany samolot przysługuje tylko ryczałt

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Za opóźnienie bądź anulowanie lotu można uzyskać jedynie precyzyjnie określone odszkodowanie, ale z powodu utraconego urlopu bądź konieczności przeorganizowania sobie grafiku zawodowego nie przysługuje już żadne dodatkowe zadośćuczynienie. Tak uznał gdański sąd w sporze polskiej lekarki z Lufthansą.

04.09.2019

Milionowa kara za wmawianie seniorom chorób, by kupili drogi pakiet medyczny

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Firma Centrum Medyczne św. Franciszka ukarana została przez UOKiK karą w wysokości 1,1 mln zł za zapraszanie seniorów na badania i potem bezpodstawne straszenie ich złym stanem zdrowia po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne. Kara nałożona została za naruszanie interesów konsumentów i niedozwolone postanowienia w umowach.

02.09.2019

SN: Ustalenie należności z kontraktu o współpracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Oferta zawarta w umowie ramowej o współpracy ma przewagę nad konkretnym zleceniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozstrzygając o interpretacji umowy dotyczącej robót budowlanych przy obwodnicy Żywca. Sąd Apelacyjny podjął się zbyt radykalnej interpretacji, gdyż nie uwzględnił szerszego kontekstu relacji między stronami sporu - dodał.

02.09.2019

KE zatwierdziła rekompensaty dla firm energochłonnych

Prawo gospodarcze

Komisja Europejska zatwierdziła rekompensaty dla firm energochłonnych z tytułu wyższych cen energii elektrycznej. Bruksela uznała, że nie łamią one zasad pomocy publicznej i pozwolą uniknąć wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych z powodu przeprowadzki firm do krajów spoza UE.

30.08.2019

Coraz trudniej zarejestrować spółkę - KRS nie nadąża za biznesem

Spółki Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy i prawnicy tygodniami czekają na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym - w Warszawie nawet pięć miesięcy. Przez to tracą często okazje biznesowe i pieniądze. Wszystko przez brak elektronizacji tego procesu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że ta ma nastąpić już w 2020 roku.

30.08.2019