W środę 11 września odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa własności przemysłowej. Wprowadza on ważne zmiany, bo umożliwi opatentowanie rozwiązań informatycznych, zwolni małe i średnie przedsiębiorstwa z opłat okresowych za wzory przemysłowe i znaki towarowe, wprowadzi tzw. poszukiwanie międzynarodowe, dopuści do prowadzenia spraw dotyczących wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych adwokatów i radców prawnych. Projekt został skierowany do Komisji Gospodarki i Rozwoju.
Czytaj więcej: Nowe firmy zyskają na zmianach w prawie własności przemysłowej >>
Cena promocyjna: 159.2 zł
Cena regularna: 199 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Krótki kalendarz
Tyle, że aby projekt nad którym rząd pracował ponad rok nie trafił do legislacyjnego kosza musi zostać jeszcze uchwalony przez Sejm i Senat. Rozpoczęte posiedzenie Sejmu ma być kontynuowane 15 i 16 października, czyli już po wyborach. Wtedy mogłoby się odbyć drugie i trzecie czytanie projektu. Tyle, że póki co posiedzenie Senatu jest zaplanowane na 25-27 września. Jeśli nie zostanie przedłużone tak jak zrobiono to w przypadku Sejmu - nie ma szans na uchwalenie noweli. W takiej sytuacji proces legislacyjny nie zostanie dokończony. Wtedy problem zostanie do załatwienia w następnej kadencji, ale projekt będzie wymagał ponownego wniesienia do Sejmu.
Przedsiębiorcy proszą o uchwalenie
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w piśmie do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, ostrzega, że projekt może paść ofiarą dyskontynuacji. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceprezesa ZPP, porzucenie projektu na tak zaawansowanym etapie byłoby dużą stratą, bo zmniejszy zdolności konkurencyjne polskich firm. Szczególne znaczenie zmiana powinna mieć dla start-upów z branży IT. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, podkreśla, że pozwoli on chronić wynalazki realizowane za pomocą komputera. ZPP zwraca też uwagę, że do projektu nie mieli uwag: Prokuratoria Generalna, Krajowa Rada Sądownicza oraz Sąd Najwyższy. Jeśli jednak Senat zdecyduje się przedłużyć swoje posiedzenie rozpoczynające się 25 września, projekt ma szansę przejść cały proces legislacyjny jeszcze w tej kadencji Parlamentu. Konstytucja dopuszcza taką możliwość. Zgodnie z jej art. 98 kadencja Senatu - tak jak Sejmu - trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji. Taki sam status jak nowela prawa własności przemysłowej ma projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych.
Jakie zmiany przewiduje projekt?
- Doprecyzowuje pojęcie wynalazku. Dzięki temu przedsiębiorcy zainteresowani działaniem wyłącznie na polskim rynku będą mogli patentować swoje wynalazki w polskim Urzędzie Patentowym, a nie w Europejskim Urzędzie Patentowym, korzystając ze zbliżonego orzecznictwa obu instytucji. Po zmianach w zakresie regulacji dotyczących patentów, Urząd Patentowy będzie rozpatrywał zgłoszenia w sposób podobny do Europejskiego Urzędu Patentowego.
- Usprawnieni postępowania przed Urzędem Patentowym (UP), w tym przyspieszenie postępowania spornego w sprawach o unieważnienie albo stwierdzenie wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji. Możliwe będzie także skrócenie czasu oczekiwania na wydanie dokumentów potwierdzających udzielenie prawa wyłącznego. To oznacza, że przedsiębiorstwa szybciej będą uzyskiwać prawa wyłączne (np. prawa z rejestracji wzoru przemysłowego), przed upływem miesiąca od dnia zgłoszenia.
- Zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe przedsiębiorców (na ich wniosek) z sektora małych i średnich firm na początku ich działalności gospodarczej, czyli w ciągu 3 lat od jej rozpoczęcia.
- Wprowadzenie tzw. poszukiwania międzynarodowego. Umożliwi ono zgłaszającemu – już na etapie wniosku o zgłoszenie wynalazku – uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na temat "stanu techniki". To oznacza, że będzie on mógł się dowiedzieć, jaki jest aktualny stan wiedzy w obszarze jego zainteresowania i czy może dokonać zgłoszenia swojego wynalazku jako rzeczywiście innowacyjnego na arenie międzynarodowej. Rozwiązanie to pozwoli zgłaszającemu na szybsze podjęcie decyzji o wystąpieniu o międzynarodową ochronę na zgłaszany wynalazek.
- Skrócenie aplikacji eksperckiej dla pracowników Urzędu Patentowego z 18 do 6 miesięcy (obecnie trwa 3 lata i można ją skrócić do 18 miesięcy). Przyspieszy to proces przechodzenia na stanowiska eksperckie pracowników zatrudnionych w UP. To z kolei przyczyni się do wzrostu wyspecjalizowanej kadry oraz wpłynie na skrócenie czasu rozpatrywania zgłoszeń o nadanie ochrony patentowej.
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł