Z zapowiedzi resortu wynika, że celem wprowadzenia do polskiego prawa nowego rozwiązania jest akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym. - 18 proc. polskiego PKB jest wytwarzane przez firmy rodzinne, te firmy, które w większości były zakładane w 1989 roku. Ich właściciele osiągnęli już, albo właśnie osiągają, wiek emerytalny. Bardzo często ich dzieci nie są zainteresowane kontynuacją biznesowych pasji rodziców. Z drugiej strony polska gospodarka, mając duże i znane marki, nie jest zainteresowana tym, aby one się rozpraszały. Fundacja rodzinna jest rozwiązaniem znanym w legislacji europejskiej, wielu właścicieli dużych polskich firm korzysta z niego, rejestrując takie fundacje poza granicami Polski – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Czytaj: Fundacja rodzinna - nowy pomysł ministerstwa na sukcesję firm>>
 

Minister podkreśliła, że celem proponowanego rozwiązania jest zabezpieczenie firmy przed rozdrobnieniem majątku w procesie dziedziczenia, a często też przed samymi konfliktami o ten majątek. 
Według założeń projektu, fundacja rodzinna pozwalałby na wyłączenie rodzinnego majątku, w tym firmy rodzinnej albo grupy spółek, spod zasad prawa spadkowego, w celu zachowania integralności majątku i eliminacji możliwości podziału poprzez spadkobierców. Majątek firmy przekazywany byłby na własność fundacji, która jako samoistna, nieposiadająca właściciela osoba prawna, sama w sobie nie podlegałaby dziedziczeniu. Zdaniem autorów projektu, tego typu rozwiązanie mogłoby być alternatywą dla tradycyjnej sukcesji.

Na konferencji w Poznaniu, na której poinformowano o projekcie podano, że z ponad 2 mln polskich przedsiębiorstw prywatnych blisko 830 tys. to firmy rodzinne. 

Czytaj: Ustawa o zarządzie sukcesyjnym podpisana przez prezydenta>>