Rekompensaty dla przedsiębiorców dotkniętych stanem wyjątkowym

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Senat zaproponował we wtorek poprawki do ustawy w sprawie rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Rozszerzają one grupę podmiotów uprawnionych do wsparcia m.in. o sklepy spożywcze, prowadzących działalność kulturalną oraz przewóz turystów. Zwiększają również wysokość wsparcia z 65 do 80 proc. przychodu.

04.10.2021

Problematyczne dokumentowanie preferencyjnego pochodzenia towarów

Rachunkowość Finanse

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy EUR 1, deklaracją na fakturze, a REX. Wszystkie te trzy dokumenty służą do potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia towarów do krajów poza Unią Europejską w ramach strefy wolnego handlu. Oczywiście jest jakiś punkt niespójny – jednostronne umowy w ramach Generalnego Systemu Preferencji Celnych też potwierdzamy przy pomocy REX

30.09.2021

Jest szansa na system kaucyjny w połowie przyszłego roku

Odpady Rynek Finanse Prawo europejskie

Przyspieszyły prace rządu nad systemem kaucyjnym, który ma być przyjęty w I kwartale 2022 r. Zwrot butelek ma się odbywać bez paragonów. System ma być obowiązkowy w sklepach o powierzchni handlowej od 100 m.kw., a w mniejszych placówkach na zasadzie dobrowolności. Kontrowersje budzą rodzaje opakowań, które mają być nim objęte w pierwszej kolejności.

29.09.2021

KE zatwierdza mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027

Administracja publiczna Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, mapę przyznawania pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.

28.09.2021

Precedensowy wyrok: Bank odpowiada za to, co doradza i sprzedaje

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Zainwestowane przez klienta środki i uiszczone opłaty prowizyjne, które stracił, są szkodą, która już istnieje, jest rzeczywista i mierzalna. Bank, który w procesie dystrybucji certyfikatów inwestycyjnych dopuścił się uchybień, doprowadzając do tej szkody, ma wypłacić odszkodowanie – orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach.

28.09.2021

Ministerstwo Zdrowia przejmie respiratory, których komornik nie zlicytował 

Finanse

418 respiratorów przejętych od spółki E&K w lutym przez komornika na Lotnisku Chopina w Warszawie nie zostało zlicytowanych, bo zabrakło chętnych do ich nabycia. Ministerstwo Zdrowia zapowiada przygotowanie wniosku o ich przejęcie. – Sprzęt po uzupełnieniu certyfikatów oraz ponownym zbadaniu stanu technicznego trafi do szpitali – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. 

27.09.2021

Hotelarze i restauratorzy liczą długi i szukają pracowników

Rynek Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Zadłużenie branży hotelarskiej w bazie Krajowego Rejestru Długów przekroczyło 300 mln złotych. Pomimo stosunkowo udanych wakacji, które dały oddech, przedsiębiorcy nie spodziewają się, żeby szybko udało się odrobić straty powstałe w wyniku pandemii. Powodem jest widmo kolejnych obostrzeń i braki kadrowe, z którymi mierzy się branża.

27.09.2021

Ratowanie klimatu spoczęło na barkach księgowych i doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W dobie zmian klimatycznych ochrona środowiska powinna być priorytetem wszystkich. Ustawodawca nakłada w tym zakresie wiele obowiązków na przedsiębiorców, w tym dotyczących ewidencjonowania i sprawozdawczości opakowań i odpadów. Przepisy są jednak tak skomplikowane, a procedury pracochłonne, że obowiązki te spadną na księgowych i doradców podatkowych – pisze Agnieszka Czernik,

25.09.2021

Korporacyjne programy motywacyjne nadal atrakcyjne podatkowo

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W procesie wdrażania programu motywacyjnego istotne jest, aby pamiętać nie tylko o spełnieniu przesłanek ustawowych wskazanych w ustawie o PIT, ale dostosować go możliwie do potrzeb danego podmiotu czy grupy kapitałowej. Wybór właściwego rozwiązania może skutkować wymiernymi korzyściami ekonomicznymi zarówno z perspektywy uczestnika jak i organizatora – pisze Adam Szmyt,

23.09.2021

Mieszkańcy dalej będą płacić słone rachunki za odpady - nowe przepisy nie pomogą

Samorząd terytorialny Odpady Finanse Nieruchomości

Opłaty za wywóz śmieci od dłuższego czasu ostro szybują w górę. Obowiązująca od czwartku duża nowela ustawy śmieciowej nic nie zmieni. Nowe przepisy jedynie lekko "pudrują” problemy związane z odpadami komunalnymi, ale ich nie rozwiązują. Dla mieszkańców, jak było drogo, tak dalej będzie. Wyjściem z sytuacji może być wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

23.09.2021

Unijny rzecznik finansowy pomógłby lepiej chronić konsumentów

Rynek i konsument Finanse Prawo europejskie

W Unii Europejskiej należałoby rozważyć powołanie unijnego rzecznika finansowego, co przyczyniłoby się do tego, że „głos konsumentów na rynku finansowym byłby bardziej słyszalny”, także w Brukseli czy Luksemburgu - taka propozycja przedstawiona została na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC), który odbywa się obecnie w Katowicach.

21.09.2021

Nadzór ostrzega przed manipulowaniem posiadaczami polis inwestycyjnych

Finanse Ubezpieczenia

Interwencja produktowa dotycząca polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) nie ma wpływu na już funkcjonujące umowy oraz te, które zostaną zawarte do końca obecnego roku. Powoływanie się wyłącznie na tę interwencję w celu nakłonienia klienta do zmiany lub wypowiedzenia tych umów, jest nieuzasadnione – podkreśla Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

20.09.2021

Sprzedawcy muszą dokonać rejestracji w systemie Tax Free

Domowe finanse VAT Rachunkowość Finanse

Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 roku. W przyszłym roku obsługa dokumentów będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej. Resort finansów przypomina o obowiązku rejestracji i wskazuje, że do tej pory w Tax Free zarejestrowało się 350 przedsiębiorców.

14.09.2021

Samochód na parkingu, pokój w hotelu pusty, a abonament płacić trzeba

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Poczta Polska chętnie sprawdza, czy firmy zarejestrowały odbiorniki RTV. Nie ma znaczenia, czy faktycznie korzysta się z telewizora lub radia w hotelu albo w służbowym samochodzie. I tak płacić trzeba. A kary potrafią być słone - sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorca ma małe szanse na wygraną w sądzie.

09.09.2021

NIK wskazuje słabości nadzoru nad rynkiem funduszy inwestycyjnych

Rynek i konsument Administracja publiczna Finanse

Blisko dwa lata temu, w czasie kontroli działalności organów i instytucji państwowych wobec spółki GetBack, Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że instytucje te nie zapewniły skutecznej ochrony nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego. Dlatego teraz przyjrzała się bliżej działaniom Komisji Nadzoru Finansowego i jej Urzędu.

07.09.2021

Walka z oszustami ubezpieczeniowymi skuteczna, ale raczej bez organów ścigania

Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse Ubezpieczenia

W 2020 r. wykryto w Polsce ponad 23 tys. przypadków wyłudzeń odszkodowań. Udaremniono nienależne wypłaty na prawie 401 mln złotych. Prawie 7 tys. przypadków dotyczyło ubezpieczeń na życie, większość - ponad 16 tys., ubezpieczeń majątkowych. Sprawcom udaje się wyłudzić odszkodowanie zaledwie w kilkunastu procentach prób. Większość podejmowanych działań to usiłowania, których skutki są skutecznie blokowane.

06.09.2021

Rząd będzie premiował płatności bezgotówkowe, ale korzyści niezbyt duże

Ordynacja CIT PIT VAT Finanse Polski Ład

Resort finansów chce walczyć z szarą strefą, więc projekt Polskiego Ładu przewiduje ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy będą przyjmować płatności kartą. Korzyści mają dotyczyć podatku dochodowego i VAT. Zdaniem ekspertów, zachęty mogą jednak być zbyt małe. Przy okazji znacząco obniżone będą także limity dla płatności gotówkowych.

04.09.2021