WSA: Spór graniczny między sąsiadami nie zablokował budowy

Budownictwo

Prowadzenie przez sąd rejonowy postępowania rozgraniczeniowego nie stanowi przesłanki do zawieszenia postępowania w sprawie zmiany pozwolenia na budowę. WSA w Łodzi podkreślił, że oceny istnienia i charakteru związku pomiędzy tymi postępowaniami należy dokonywać indywidualnie w każdej sprawie.

11.03.2019

Długi spółdzielni nadal mogą obciążać właścicieli mieszkań

Prawo cywilne Budownictwo

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, jak i osoby z prawem do lokali, muszą mieć ochronę prawną przed przerzucaniem na nich odpowiedzialności za długi spółdzielni – uważa rzecznik praw obywatelskich. Ale stwierdza, że w świetle orzecznictwa jest niebezpieczeństwo obciążania hipotecznego nie tylko całej nieruchomości spółdzielni

08.03.2019

Właściciel zabytku może nie wiedzieć, co ma i czego nie może

Administracja publiczna Budownictwo

Prawo własności nieruchomości wpisanej do gminnej ewidencji zabytków jest ograniczone. A przepisy nie zobowiązują do poinformowania właściciela o planowanym, ani nawet o dokonanym już wpisie. Nie wie on więc, że posiada dobro kultury i może być narażony na kary pieniężne, jeśli np. wykona remont.

07.03.2019

NSA: Nazwa obiektu budowlanego nie przesądza o jego funkcji

Administracja publiczna Budownictwo

Organ administracji architektoniczno–budowlanej ma obowiązek ustalenia rzeczywistego rodzaju projektowanego obiektu. NSA uznał, że od szczegółowej kontroli nie zwalnia go ustalenie nazwy, która została podana w projekcie budowlanym i we wniosku o pozwolenie na budowę.

06.03.2019

Sąd: Sprzedaż mieszkania nie rozciąga się na korzystanie z garażu

Prawo cywilne Budownictwo

Zanim pozwani sprzedali powódce lokal z udziałem w gruncie, zwrócili użyczone im klucze do garażu. Choć formalnie byli współwłaścicielami tego pomieszczenia, niemniej nie mogli oni z niego korzystać, gdyż dokonano wcześniej podziału rzeczy w naturze. Skoro pozwani nie mają kluczy do garażu, powództwo jest niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Piszu.

03.03.2019

Fundusz deweloperski ma gwarantować wpłaty na mieszkania

Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być nową instytucją, która będzie zabezpieczać pieniądze wpłacane na budowane mieszkania. Wprowadzić ją ma nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, której projekt przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

01.03.2019

Zmiany w Prawie ochrony środowiska bez poprawek Senatu

Środowisko Budownictwo

Ustawa wydłuża termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 3 lat. Nowela dotyczy przede wszystkim odszkodowań od lotnisk

26.02.2019

Paczkomaty bez pozwoleń, mogą zniknąć z ulic

Administracja publiczna Budownictwo

Przestarzałe prawo uderza w nowoczesne firmy. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane. Na ich postawienie trzeba więc uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny przyzna im rację, wzrosną koszty stawiania takich obiektów, a także bankomatów czy mlekomatów. Obecnie istniejące paczkomaty postawione zostały bez pozwoleń budowlanych. Gdy ich legalizacja okaże się nieopłacalna, mogą zniknąć z ulic. Eksperci alarmują o zmianę przepisów.

26.02.2019

Plany, warunki, rejestry podstawą każdej decyzji budowlanej

Administracja publiczna Budownictwo

Plan Zagospodarowania Przestrzennego, Warunki Zabudowy czy Wpis do Rejestru Zabytków – to podstawowe pojęcia inwestorów budowlanych, które rozpalają ostatnio emocje i są tematem debaty publicznej, ale nie zawsze są właściwie rozumiane - mówi Paulina Chołoniewska, ekspert z kancelarii Kijewski Graś.

23.02.2019

W stolicy opłata za grunty pod garażami będzie podlegać bonifikacie

Budownictwo

Radni Warszawy zdecydowali o rozszerzeniu zakresu bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności o garaże i miejsca postojowe. W związku ze zmianą prawa urzędy stołecznych dzielnic rozpoczęły już wydawanie zaświadczeń o przekształceniu mieszkańcom.

22.02.2019

Opłata za przyłączenia do sieci wodno–kanalizacyjnej jest jedna

Budownictwo

Wraca sprawa dodatkowej opłaty tzw. „przyłączeniowej” nielegalnie pobieranej przez gminy. Po skargach pokrzywdzonych mieszkańców Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajęło się tym problemem i zapowiedziało prace zmierzające do zmiany przepisów.

18.02.2019

WSA: Nie można karać grzywną za brak ekspertyzy technicznej budynku

Budownictwo

Organ nie mógł nałożyć na właściciela nieruchomości grzywny, by przymusić go do przeprowadzenia określonych kontroli oraz sporządzenia ekspertyzy technicznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że jedyną dopuszczalną reakcją mogło być zlecenie wykonania tych czynności na koszt właściciela.

15.02.2019

Mieszkanie plus z partnerem prywatnym to dwie pieczenie na jednym ogniu

Budownictwo

Oferujący mieszkania na wynajem program Mieszkanie plus finansowanym w partnerstwie publiczno-prywatnym minimalizuje ryzyko przedsiębiorcy. Korzysta też samorząd, który musi tylko zapewnić grunt i najemców. Ekspertów dziwi, że tak późno dostrzeżono zalety tej formuły.

15.02.2019

Będzie nowe prawo o planowaniu przestrzennym, ale nie wiadomo kiedy

Budownictwo

Zespół doradców ministra rozwoju zakończył prace nad założeniami reformy. Prawo budowlane ma być nowelizowane, powstanie natomiast nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety, żadnego z tych projektów nie ma jeszcze w wykazie prac legislacyjnych rządu.

12.02.2019

WSA: Remont budynku można przenieść na grunt sąsiada

Prawo cywilne Budownictwo

Inwestor może wejść na sąsiedni grunt, jeżeli nie ma innej możliwości przeprowadzenia prac remontowych swojego budynku. WSA w Gdańsku podkreślił, że najpierw powinien zwrócić się o wyrażenie zgody przez właściciela, jeżeli jej nie uzyska, to może wnioskować o rozstrzygnięcie sprawy przez starostę.

09.02.2019

Fiasko filarów Pakietu Mieszkanie Plus

Budownictwo

Do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie wydano kilku rozporządzeń dotyczących realizacji przepisów związanych z najmem, bo są niepotrzebne. Nie ma bowiem odpowiednich nieruchomości w zasobie, nie ma żadnych przetargów. Brakuje operatorów mieszkaniowych i dokonywanych przez nich inwestycji. Rząd wyrzucił więc te zmiany na śmietnik – pisze Ewa Bończak-Kucharczyk.

08.02.2019
Prawo.pl