Pojęcie modernizacji nie wróci do prawa budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie ma potrzeby przywrócenia w Prawie budowlanym pojęcia „modernizacja” – ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem resortu prowadziłoby to chaos pojęciowy w przepisach prawa. Jednak zdaniem części samorządowców rozróżnienie między „remontem”, a „modernizacją” skróciłoby czas inwestycji i zmniejszyło koszty.

14.12.2020

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.

12.12.2020

Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

Zmiany w opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia gotowe do podpisu prezydenta

Budownictwo Finansowanie zdrowia

Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

10.12.2020

Autostrada, lotnisko? COVID-19 przed eksmisją nie uchroni

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się eksmisji z lokali mieszkalnych za wyjątkiem orzeczeń dotyczących przemocy w rodzinie. Rząd szykuje zmiany i proponuje by było to możliwe w przypadku realizacji inwestycji celu publicznego

09.12.2020

Rząd chce dopłacać Polakom do kupna mieszkania

Domowe finanse Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Część ekspertów nie ma wątpliwości, że to słuszne rozwiązanie. Inni uważają, że spowoduje wzrost cen.

09.12.2020

Kornecka: Tarcza prawna ułatwi załatwianie urzędowych spraw

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Jednym z ważniejszych projektów jest cyfryzacja procesu budowlanego. Pandemia pokazała, że elektronizacja to właściwa droga, która może ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I dodaje, że celem jest też uproszczenie i elektronizacja innych postępowań administracyjnych. Na tym skupi się projekt zwany tarczą prawną.

08.12.2020

Gdy brak planu, pozostaje decyzja o warunkach zabudowy

Administracja publiczna Budownictwo

​Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości nie musi negatywnie wpływać na jej potencjał komercyjny. Biznesowy sukces inwestycji można osiągnąć w takim przypadku poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

05.12.2020

Co to są parametry użytkowe i techniczne obiektu budowlanego

Budownictwo

W przepisach Prawa budowlanego zawarto m.in. definicję pojęcia „przebudowa”, w której pojawiają się dwa wyrażenia „parametry użytkowe i techniczne”. Jak należy rozumieć te pojęcia, skoro brak ich ustawowej definicji? Z pomocą przychodzą orzeczenia sądów administracyjnych.

02.12.2020

Nieprzekraczalna linia zabudowy - kiedy można ją przekroczyć

Budownictwo

W decyzji o warunkach zabudowy dla terenu na obrzeżu dużego miasta wyznaczono nieprzekraczalną linię zabudowy. Co ona oznacza i czy inwestor może przekroczyć ją wykuszem nadwieszonym bez podparcia na gruncie - pyta czytelnik. Możliwość naruszenia takiej linii powinna wynikać z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli decyzja na ten temat milczy, przekroczenie nie jest dopuszczalne.

30.11.2020

SN: Członek spółdzielni mieszkaniowej nie mógł żądać wydania protokołów o stanie technicznym lokalu

Prawo cywilne Budownictwo

Z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika prawo żądania przez członka spółdzielni uzyskania wyszczególnionych tam dokumentów. Ich katalog jest zamknięty. Na podstawie tej regulacji członek spółdzielni może zapoznawać się z dokumentacją dotyczącą działań organów spółdzielni, nie zaś stanem technicznym lokalu – wskazał Sąd Najwyższy.

29.11.2020

Wymaganie kominiarskiej opinii dotyczącej przewodu kominowego nie ma podstaw prawnych

Budownictwo

Czytelnik Prawo.pl przebudowuje dom i stara się o uzyskanie pozwolenia na budowę instalacji gazowej. Złożył wszystkie wymagane dokumenty, ale wydziału architektury zażądał od niego przedłożenia opinii kominiarskiej. - Czy organ może zażądać od inwestora przedłożenia opinii kominiarskiej dotyczącej stanu istniejącego przewodu kominowego? - pyta czytelnik. Okazuje się, że w określonych sytuacjach może.

28.11.2020

Senat za rozszerzeniem pomocy finansowej na cele mieszkaniowe

Budownictwo

TBS-y będą mogły skorzystać z większego wsparcia finansowego z funduszu dopłat przy tworzeniu lokali na wynajem - wynika z jednej z poprawek, jakie w piątek Senat zaproponował do tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie dopłat do czynszu dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.

28.11.2020

Budynek zamieszkania zbiorowego może być jednocześnie budynkiem użyteczności publicznej

Budownictwo

Budynek przeznaczony na potrzeby oświaty, nauki, wychowania zalicza się do kategorii budynków użyteczności publicznej. Natomiast schronisko młodzieżowe, internat, czy zakład poprawczy jest kwalifikowany jako budynek zamieszkania zbiorowego. Zakresy wskazanych pojęć przecinają się. Ocena tej zależności wymaga jednak indywidualnej oceny każdego przypadku.

23.11.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale inwestorzy zyskają czas na dostosowanie projektów

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku,

23.11.2020

Trochę łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną, ale kary nadal wysokie

Administracja publiczna Budownictwo

Po wejściu w życie we wrześniu 2020 r. zmian w prawie budowalnym doszło do ujednolicenia procedury legalizującej samowolę budowlaną oraz wprowadzenia uproszczonej procedury legalizacyjnej dla samowoli budowlanych. Jednak grzywny za samowole budowlane nadal są bardzo wysokie i w praktyce mogą osiągnąć nawet wartość ponad miliona złotych

12.11.2020

Prof. Suwaj: "Inwestycje covidowe" dla każdego, kto prowadzi działalność prozdrowotną

Administracja publiczna Budownictwo

Nowe przepisy dotyczące inwestycji budowlanych w czasie epidemii sprawiają, że wystarczy rozszerzyć prowadzoną działalność o jakieś praktyki prozdrowotne i już można budować na tych samych zasadach, co do 5 września, czyli bez przejmowania się przepisami, które utrudniają i wydłużają realizację inwestycji w normalnym trybie - mówi Robert Suwaj,

03.11.2020

Zachęty dla gmin i deweloperów mają przyspieszyć budownictwo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zwiększenie dostępności gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, czyli ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

03.11.2020

Rząd przygotowuje dodatkowe fundusze na drogi lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo

Rząd chce zwiększyć dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) o 3 mld zł. A służyć temu mają zmiany w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

03.11.2020

Specjalny serwis pomoże w cyfryzacji planowania przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego już działa - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.

03.11.2020
Prawo.pl