W komentarzu do zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektu resort stwierdza, że jest to pierwszy etap reformy rynku energii elektrycznej.
Czytaj także: Rząd przygotowuje specjalną taryfę dla aut elektrycznych>>
Z informacji ministerstwa wynika, że kluczowym zagadnieniem projektu są zasady funkcjonowania rynku bilansującego energii elektrycznej, które obecnie są regulowane w art. 6 rozporządzenia rynkowego oraz w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/2195 z 23 listopada 2017 r. ustanawiającym wytyczne dotyczące bilansowania [1] (. Polski rynek bilansujący energii elektrycznej wymaga reformy zarówno ze względu na dostosowanie do wyżej wymienionych wymagań, jak i w szczególności z uwagi na zobowiązania Rzeczypospolitej Polskiej wynikające z decyzji Komisji Europejskiej SA.46100 (2017/N) – Poland – Planned Polish capacity mechanism oraz z Planu wdrażania reform rynku energii elektrycznej opracowanego zgodnie z art. 20 rozporządzenia rynkowego.
- Plan wdrażania przewiduje reformę rynku bilansującego podzieloną na dwa etapy – pierwszy od 1 stycznia 2021 r. oraz drugi od 1 stycznia 2022 r. - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Poza kwestiami związanymi z funkcjonowaniem rynku bilansującego projektowana nowelizacja odnosi się do przepisów dotyczących przyłączania urządzeń do sieci elektroenergetycznej. Potrzeba nowelizacji w tym zakresie wynika z konieczności dostosowania przepisów wykonawczych do przepisów ustawy - Prawo energetyczne, a w zakresie wymogów technicznych wobec przyłączanych urządzeń oraz w zakresie połączeń pomiędzy systemami elektroenergetycznymi różnych krajów – do rozporządzenia rynkowego.
Cena promocyjna: 111.2 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł