Piotr Uściński będzie nowym wiceministrem od budownictwa

Administracja publiczna Budownictwo

Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zastąpi na tym stanowisku Annę Kornecką i będzie odpowiadał m.in. za budownictwo oraz mieszkalnictwo. Pozostałymi wiceministrami w tym resorcie są: Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Olga Semeniuk i Marek Niedużak. Wciąż wolna jest teka ministra.

26.08.2021

Ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego już opublikowana

Administracja publiczna Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek 24 sierpnia br. ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji tej inwestycji 15 sierpnia. – To historyczny moment – ocenił wtedy prezydencki minister Wojciech Kolarski.

25.08.2021

Gminy chcą bezpłatnego dostępu do ksiąg wieczystych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystąpi do resortu sprawiedliwości z wnioskiem o opracowanie przepisów dających gminom bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych. Wskazuje, że to konieczne, aby miasta mogły m.in. weryfikować, czy osoba ubiegająca się o nabycie mieszkania komunalnego nie dysponuje mieszkaniem położonym w innej miejscowości.

25.08.2021

Frankowicze chętnie wnioskują o zawieszenie płatności rat

Budownictwo Kredyty frankowe

Coraz częściej sądy uwzględniają wnioski o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie spłaty kredytu. Najwięcej prawomocnych postanowień w przedmiocie wstrzymania spłaty kredytu wydaje się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Praktyka w tym zakresie nie jest jednolita, ale na decyzję o przyznaniu zabezpieczenia może wpłynąć to, ile kredytu spłacili kredytobiorcy.

25.08.2021

Waloryzacja wynagrodzenia nie może być pozorna - potrzebne wytyczne dla zamawiających

Zamówienia publiczne Budownictwo

Zasady waloryzacji wynagrodzenia w kontraktach budowlanych, w związku ze zmianami cen na rynku, są często niekorzystne dla wykonawców. Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD) chcą to zmienić. Apelują do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wypracowanie dobrych praktyk w tym zakresie, a ten nie mówi "nie".

24.08.2021

Prezydent podpisał - wojewoda sprawniej przypilnuje majątku państwa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie Skarb Państwa, jak również uproszczenie związanych z tym procedur – zakłada podpisana przez prezydenta ustawa z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw.

16.08.2021

Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.

13.08.2021

Spór o „covidowe budowle” – przedsiębiorcy w tarapatach, organy bezlitosne

Budownictwo Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ułatwień dla tzw. inwestycji covidowych mają spore kłopoty – ich budowy wstrzymano, a nierzadko w sprawę włączają się sądy karne i organy administracji skarbowej. Czy do końca legalnie? Zdania są podzielone - część prawników uważa, że organom nadzoru nic do tych spraw. Inni i same organy, że tak powinno być.

13.08.2021

Gminy coraz częściej zakładają spółki SIM

Samorząd terytorialny Budownictwo

W ciągu pięciu miesięcy tego roku Krajowy Zasób Nieruchomości założył 12 nowych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ze 115 gminami. Wnioski obejmują już 256 gminnych inwestycji i zakładają utworzenie ponad 7,5 tys. mieszkań – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

11.08.2021

Domy do 70 mkw bez pozwolenia - będzie wolna amerykanka

Budownictwo

Już wkrótce małe domy jednorodzinne oraz wypoczynkowe do 70 mkw wolno będzie budować na prostych zasadach, bez pozwolenia na budowę oraz kierownika budowy. Prawnicy ostrzegają, że nowe uregulowania są dziurawe. Bez zgód i nadzoru będą powstawać domy znacznie większe. Największy problem szykuje się w przypadku domków letniskowych.

06.08.2021

Polski Ład: Domy do 70 mkw. nawet z dwiema kondygnacjami

Budownictwo Polski Ład

Domy o powierzchni 70 mkw będą mogły mieć nawet dwie kondygnacje. Wolno będzie wybudować także jeden taki budynek na każde tysiąc metrów kwadratowych działki. Jest już gotowy projekt nowelizacji prawa budowalnego w tej sprawie. To jedno z głównych założeń Polskiego Ładu.

04.08.2021

Budowy covidowe - w sądach coraz ciekawiej

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Do sądów trafia coraz więcej spraw, dotyczących inwestycji realizowanych na podstawie ustawy covidowej. Jak ta dewelopera, który uznał, że ma pełne prawo budować bloki na podstawie uproszczonych zasad, bo walczy z pandemią, zapewniając ludziom... małe i tanie mieszkania. Pojawiają się też spory czy nadzór budowlany ma prawo takie budowy kwestionować.

04.08.2021

Prawo budowlane jest dla szarego obywatela. Rządzący budują na podstawie specustaw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus

Specustawy miały być czymś wyjątkowym - na ich podstawie miały powstać tylko inwestycje ważne dla państwa i społeczeństwa. Tymczasem tworzy się je nie tylko na potrzeby budowy autostrad czy walki z pandemią, ale na ich podstawie odtwarza przedwojenny pałac, buduje lokalne drogi czy... likwiduje gminę. Zwykłe prawo budowane tu nie obowiązuje - według prawników to psucie prawa.

03.08.2021

Niepewne zaangażowanie REIT-ów na rynku mieszkaniowym

Budownictwo Finanse

W pracach nad projektem regulującym działanie podmiotów inwestujących w najem nieruchomości, jednym z kluczowych zagadnień będzie udział REIT-ów w segmencie mieszkaniowym. UOKiK ma wątpliwości, czy podmioty działające w ramach REIT-ó, powinny zajmować się mieszkaniami i ich wynajmem. Zdaniem prawników nie ma w tym nic złego. Wyłączenie tego sektora zmniejszy zainteresowanie funduszami.

02.08.2021

Ograniczenia w obrocie ziemią rolną da się ominąć

Budownictwo Finanse

Przepisy ograniczające obrót ziemią są dziurawe jak sito. Inwestorzy często i łatwo je obchodzą. Wyszukują grunty IV-VI klasy, nie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zanim jednak je kupią, właściciel na ich zlecenie "odralnia" grunt. Jednak nie wszystkie samorządy akceptują taki proceder.

30.07.2021

Pułapka „Alicji” - kłopotliwy kredyt można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse

Nie tylko frankowicze wygrywają z bankami - za nieważną można też uznać umowę kredytu w złotych. Taki wyrok zapadł niedawno w sprawie słynnego kredytu na cele mieszkaniowe z odroczoną płatnością, znanego jako kredyt „Alicja”. Według sądu nie informowano kredytobiorców w sposób jasny, że tak wyliczona rata nie dawała gwarancji spłaty zobowiązania.

27.07.2021

Czy na przebudowę komina potrzebne jest pozwolenie?

Budownictwo

Podniesienie oraz wymurowanie komina w budynku mieszkalnym nie wymaga na ogół uzyskania w starostwie pozwolenia na roboty budowlane ani zgłoszenia robót. Nie zawsze jednak tak jest. Gdy budzi to wątpliwości, powiatowy inspektor nadzoru budowanego ma prawo prowadzić postępowanie naprawcze i w ostateczności nakazać rozbiórkę.

27.07.2021

MRPiT: ruszyły prace nad nowymi przepisami w sprawie REIT-ów

Prawo cywilne Rynek Budownictwo

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka otworzyła w poniedziałek posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości. Będzie to już kolejna ustawa dotycząca tzw. polskich REIT-ów. Wcześniejszy projekt trafił do kosza.

26.07.2021
Prawo.pl