Małe i średnie firmy w coraz większym kryzysie

Małe i średnie firmy

Systematycznie rośnie liczba zawieszanych firm. W 2022 r. przedsiębiorstw o takim statusie było ponad 620 tys. - o niemal 100 tys. więcej niż w poprzednim roku. Od początku roku do połowy lutego 2023 r. przedsiębiorcy zawiesili już ponad 20 tys. firm. Jak wskazują prawnicy, świadczy to o pogarszającej się obecnie kondycji sektora MŚP, i to pomimo rozwiązań osłonowych, które teoretycznie miały temu zapobiec.

22.03.2023

POB: Biometan powinien być szerzej wykorzystywany, ale potrzebne jest dodatkowe wsparcie

Środowisko Energetyka

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz innych aktów prawnych to dobry krok w kierunku szerszego wykorzystywania biometanu w Polsce, który w przyszłości może stać się ekologicznym zamiennikiem gazu ziemnego - uważa Polska Organizacja Biometanu. W przedstawionych uwagach zaznacza jednak, że przepisy należałoby poszerzyć o dodatkowe wsparcie.

21.03.2023

Rząd nagle zamyka przejścia graniczne, ale o sytuacji firm nie myśli

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Od miesięcy firmy działające w pobliżu granicy z Białorusią ponoszą konsekwencje decyzji politycznych. Najpierw stan nadzwyczajny, potem zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy, ostatnio zamknięcie przejścia w Bobrownikach, zakaz wstępu do ogromnej części lasów Puszczy Białowieskiej. To wszystko rzutuje na przedsiębiorców, którzy ponoszą szkody na skutek decyzji władz, a dochodzenie rekompensat od państwa jest bardzo trudne.

21.03.2023

Inflacja uderza mocno w gastronomię, w tej branży rejestruje się coraz mniej firm

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obecnie w Polsce aktywnych jest 4,3 mln działalności gospodarczych oraz 602 tys. spółek – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba aktywnych działalności w lutym 2023 jest większa o 3,5 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pandemii, a więc ze stycznia 2020 roku. Największy spadek rejestracji odnotowano natomiast m.in. w gastronomi.

20.03.2023

Wkrótce nowe zasady zawierania unijnych porozumień wertykalnych - zaproszenie na warsztaty

Rynek i konsument Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Czas na dostosowanie umów do zmian związanych z implementacją dyrektywy dotyczącej nowych zasad zawierania porozumień wertykalnych między przedsiębiorcami upływa z końcem maja 2023 r. Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka wraz ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji zapraszają na warsztaty poświęcone tej problematyce.

20.03.2023

RPO pyta, dlaczego ceny paliw na rynkach spadają, a na stacjach nie

Rynek i konsument Finanse

PKN Orlen pod koniec 2022 r. utrzymywał ceny paliw, mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i zwraca się w tej sprawie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

20.03.2023

Jednolity Sąd Patentowy od czerwca - firmy mają dwa miesiące na rezygnację

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Chociaż Polska nie zdecydowała się na włączenie do jednolitego systemu patentowego, nie oznacza to, że nie będzie on oddziaływać na polskich przedsiębiorców. Posiadacze europejskich patentów będą musieli sami zadecydować, czy wyłączyć się spod jurysdykcji sądu działającego w ramach systemu, czy nie. Mają na to czas do końca maja. Odpowiedź na pytanie, czy warto, nie jest jednoznaczna.

20.03.2023

Regulamin ogrodów działkowych nie jest obowiązującym źródłem prawa

Środowisko Nieruchomości

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego nie może zmuszać działkowców do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących drzew. Jest to bowiem sprzeczne z przepisami rangi ustawowej. Regulamin ogródków działkowych nie jest obowiązującym źródłem prawa, takim jak np. ustawa o ochronie przyrody.

18.03.2023

Konkurencja podrabia produkt? Można walczyć na dwa sposoby

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przedsiębiorca jest uprawniony do rejestracji wzoru przemysłowego. W toku prowadzonej działalności odkrywa, że konkurent oferuje produkt imitujący wzór. Fundamentalne pytanie jakie się pojawia, to na jakiej podstawie i czego można się domagać, aby zatrzymać proces naruszenia. Pisze o tym Dominika Fallach z PATPOL LEGAL PIRÓG I WSPÓLNICY.

18.03.2023

Poznański sąd pyta TSUE o ochronę roszczeń klientów Getin Banku

Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Poznaniu skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE trzy pytania prejudycjalne, dotyczące decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. Dotyczą samych podstaw wydania tej decyzji, a odpowiedzi na nie mogą otworzyć poszkodowanym klientom banku drogę do dochodzenia odszkodowań od BFG.

17.03.2023

W eKRS wciąż brakuje kluczowych dokumentów i funkcjonalności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Od czasu, gdy w systemie eKRS odnotowywano częste awarie, które uniemożliwiały korzystanie z bazy, jego funkcjonowanie technicznie się poprawiło. Jednak zdaniem prawników i referendarzy, nadal są kwestie, które wymagają poprawy i wprowadzenia nowych rozwiązań. Chodzi m.in. o automatyczne wznawianie prowadzenia działalności gospodarczej czy dokumenty widoczne w systemie.

17.03.2023

TSUE: Trzeba usunąć nieuczciwe warunki z umowy kredytowej

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że unieważnienie umowy z powodu jej nieuczciwego charakteru pociąga konieczność przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej, jaka istniałaby przy braku w umowie nieuczciwego warunku. Orzeczenie nie stanowi przełomu – natomiast jasno pokazuje, że TSUE przyjął jednolitą ścieżkę interpretacji przepisów i podtrzymuje wysoki standard ochrony konsumentów.

16.03.2023

Kary biczem na urzędników - mają zmusić do wydania pozwolenia na budowę w 30 dni

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zmusić urzędników do szybszego wydawania pozwoleń na budowę, a inwestorów zachęcić do składania e-wniosków w tej sprawie. Ci, którzy zechcą załatwić elektronicznie formalności, poczekają tylko miesiąc. Gwarantem szybkości postępowania mają być kary nakładane na urzędników. Efekt może być jednak odwrotny od zakładanego, bo postępowania będą masowo zawieszane.

16.03.2023

Krokodyle łzy sektora bankowego, czyli nie ma już szans na "ustawę frankową"

Finanse Banki Kredyty frankowe

Nowa ustawa frankowa byłaby kolejną próbą miękkiego zniechęcenia osób do walki w sądach i próbą zatrzymania lawiny pozwów. Przypomnijmy, że te same instytucje, które nagle przypomniały sobie o potrzebie ustawowego rozwiązania tej kwestii, jeszcze kilka lat temu wskazywały na jej niezgodność z prawem, Konstytucją i zdrowym rozsądkiem. Dokładnie w takim kształcie, jaki dzisiaj proponują.

15.03.2023

Zmiany w ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw z podpisem prezydenta

Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelę wdrażającą przepisy KE dotyczące przyznawania pomocy ze środków UE organizacjom producentów w sektorze owoców i warzyw i ich zrzeszeniom. Ustawa dotyczy wszystkich programów zatwierdzonych przed 1 stycznia 2023 r., czyli z perspektywy finansowej 2014-2020 WPR.

15.03.2023

Prosta spółka akcyjna dobra na założenie startupu

Spółki Prawo gospodarcze

​Startup to nowatorski pomysł na biznes, często związany z dużym ryzykiem i koniecznością pozyskania kapitału na założenie i rozwój działalności. Dlatego przeważnie najlepszą formą prawną dla takiej działalności gospodarczej jest spółka kapitałowa, zwłaszcza prosta spółka akcyjna. Choć nigdy nie należy zapominać także o innych możliwościach.

15.03.2023

Przedsiębiorca może skutecznie bronić się przed hejtem w internecie

Rynek Małe i średnie firmy

Internet jest przestrzenią ułatwiającą wymianę opinii i ocen. Co oczywiste, dotyczą one także podmiotów, które świadczą usługi lub oferują określone produkty. Przedsiębiorcy mogą łatwo stać się obiektem krzywdzących, nieuprawnionych lub fałszywych komentarzy, które mogą przybrać formę internetowego hejtu. Takim sytuacjom można skutecznie przeciwdziałać.

15.03.2023

15 marca przedsiębiorcy muszą rozliczyć się za opakowania, baterie i elektronikę

Środowisko Odpady

15 marca to jeden z terminów, w którym znaczna grupa przedsiębiorców z różnych branż musi przekazać sprawozdania środowiskowe, a często także wnieść stosowne opłaty. Chodzi m.in. o wprowadzających różnego rodzaju produkty. O obowiązku muszą pamiętać m. in.: przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach, torby foliowe czy oleje i preparaty smarowe. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna.

14.03.2023

Walka z pieniaczami na budowie - rząd ma nową propozycję

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rząd planuje ukrócić bezpodstawne blokowanie inwestycji. Najpierw chciał karać grzywną lub aresztem, teraz ma inny pomysł. W odwołaniu trzeba będzie wskazać konkretne zarzuty i przedstawić dowody. Zdaniem prawników, dzięki temu liczba skarg może i zmaleje, ale problemu nie rozwiąże, a tylko zaszkodzi osobom broniącym się przed niechcianą inwestycją.

14.03.2023