Jak wylicza Polska Organizacja Biometanu (POB), Polska mogłaby rocznie produkować nawet 8 mld m3 biometanu rocznie, co mogłoby realnie przełożyć się na stworzenie w przyszłości ekologicznej, zeroemisyjnej i ekonomicznej alternatywy dla gazu ziemnego. W Polsce brakuje jednak rozwiązań ustawowych, które kompleksowo uregulowałyby kwestię jego wytwarzania i wspierania przedsiębiorców w tym zakresie. Aktualnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma odpowiedzieć na tę potrzebę. Jak zaznacza jednak POB w uwagach przedstawionych w toku opiniowania, konieczne są dodatkowe zmiany nastawione wprost właśnie na rozwój produkcji biometanu.
Czytaj też: Wytwarzanie biometanu z szansą na regulację >>
Czytaj w LEX: Bujalski Rafał - UE chce zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji (REPowerEU) >>
Brak stabilnego systemu
POB podkreśla, że do tej pory w Polsce nie powstała instalacja wytwarzająca biometan. Powody? Przede wszystkim brak systemu wsparcia, stabilnych przepisów, uproszczeń w uzyskiwaniu decyzji środowiskowych czy zachęt regulacyjnych.
- Rozwój sektora biometanowego w Polsce stanowi wyzwanie, które będzie mogło być zrealizowane tylko we współpracy pomiędzy wszystkimi interesariuszami: Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedsiębiorstwami paliwowymi, gazowymi oraz branżą biogazową. Ogromny potencjał wytwórczy biometanu może zostać wykorzystany przede wszystkim w oparciu o zapewnienie ekonomicznego uzasadnienia do realizacji trudnych operacyjnie inwestycji, jakimi są duże instalacje biometanowe - wskazuje POB w przedstawionym stanowisku.
Czytaj w LEX: Obrót biokomponentami - komentarz praktyczny >>>
Dodatkowe postulaty
POB proponuje kilka dodatkowych zmian, które powinny zostać dodane do projektu nowelizacji na kolejnych etapach legislacyjnych. Są to m. in.:
- możliwość wprowadzenia instrumentów wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy większej niż 1 MW;
- możliwość wprowadzenia instrumentów wsparcia instalacji transportujących wytworzony biometan w postaci sprężonej lub skroplonej inaczej niż sieciami gazowymi;
- integrację instalacji biometanowych z sieciami gazowymi w Polsce;
- wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjno-budowlanym instalacji OZE wytwarzających biometan oraz umożliwienie wykorzystania biometanu w realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, czyli udział biometanu jako zastępstwa gazu ziemnego w paliwach stosowanych we wszystkich rodzajach transportu drogowego i kolejowego.
Czytaj w LEX: Energetyka a współczesna rzeczywistość gospodarcza, społeczna, geopolityczna >>>
Cena promocyjna: 79.2 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 99 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.