Często zdarza się, że naruszenie prawa wyłącznego odbywa się na różnych płaszczyznach, m.in. na płaszczyźnie prawa własności przemysłowej oraz prawa autorskiego. Weźmy za przykład plan architektoniczny. Jest to zarówno utwór w rozumieniu ustawy prawo autorskie, ale może być to również wzór przemysłowy. Wówczas w doktrynie przyjmuje się, że możemy kumulatywnie stosować roszczenia wynikające z obydwu tych podstaw prawnych.
Przyjrzyjmy się jednak jakie roszczenia oferują nam poszczególne ustawy:
Jak widać przytoczone ustawy różnie regulują tę kwestię – ustawa prawo autorskie przewiduje możliwość żądania usunięcia skutków naruszenia, podczas gdy takiego roszczenie ustawodawca nie przewidział w prawie własności przemysłowej.
Dodatkowo, różne są roszczenia pieniężne. W prawie autorskim można żądać naprawienia wyrządzonej szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu, podczas gdy w ustawie prawo własności przemysłowej możemy domagać się zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z wynalazku.
Pytanie jakie może się pojawić jest następujące, która ustawa da nam większe możliwości? Czy musimy wybierać czy też ww. roszczenia będą się niejako uzupełniały?
Wydaje się, że odpowiedź ww. pytania jest oczywista – nie musimy wybierać, bowiem w zakresie w jakim jedna ustawa nie przewiduje określonego roszczenia, możliwe jest zastosowanie drugiej uzupełniająco. A co za tym idzie, dzięki kumulatywnej możliwości zastosowania obydwu ustaw możliwe jest uzyskanie szerszej ochrony naszych praw.
Autorka: Dominika Fallach, aplikant adwokacki PATPOL LEGAL PIRÓG I WSPÓLNICY
- Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
- Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 324 z późn. zm.).
- J.K. Matczuk, Zasada dychotomii w utworach literackich, Warszawa 2020
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159.2 zł