Zmiany w przepisach o kancelariach odszkodowawczych uderzą w poszkodowanych

Prawo cywilne Finanse

Sejmowa komisja przerwała pierwsze czytanie senackiego projektu regulującego rynek kancelarii odszkodowawczych do czasu przedstawienia opinii przez rząd. Przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości wskazała, że projekt wymaga poważnych korekt. Posłowie, zarówno PiS jak i opozycji podkreślali, że zyskają na nim tylko ubezpieczyciele.

13.02.2019

Rusza arbitraż on-line – skusi przedsiębiorców?

Prawo cywilne

Wystartował pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online, kolejny ma ruszyć w kwietniu. Mają być szybsze i tańsze niż tradycyjnie sądy polubowne oraz powszechne. Rozstrzygnięcia w prostych sprawach mają zapadać nawet w kilka tygodni. Ich twórcy liczą, że przekonają przedsiębiorców do takiego pozasądowego rozstrzygania sporów.

13.02.2019

Będzie 50 mln zł na gwarancja do kredytów dla rolników

Małe i średnie firmy

Rząd szykuje nową formę wsparcia dla rolników oraz przedsiębiorców z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego. Będą oni mogli ubiegać się o preferencyjne kredyty z gwarancją ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

12.02.2019

Kolejne nowe wymogi dla branży odpadowej

Środowisko Odpady

Odpady łatwopalne, w tym papier, mają być magazynowane w pomieszczeniach. Tak wynika z projektu rozporządzenia, które zastąpi wymogi określane dotychczas w decyzjach administracyjnych. Firmy przetwarzające odpady będą miały tylko dwa lata na dostosowanie się do nowych wytycznych.

12.02.2019

Unijna reforma prawa autorskiego zmusi internet do cenzurowania treści

Prawo AI

Z obowiązku monitorowania treści zamieszczanych przez użytkowników mają być zwolnione tylko platformy internetowe, które istnieją krócej niż trzy lata, mają dochody niższe niż 10 mln euro oraz mniej niż 5 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Zdaniem ekspertów te kryteria spełni niewiele serwisów. Na filtrowanie powinien się przygotować m.in. Wykop.pl

11.02.2019

KE: Kary za nielegalny ubój mają być skuteczniejsze

Prawo gospodarcze

Polska musi uszczelnić system nadzoru nad ubojem zwierząt, m.in. zwiększyć kary. Takie zalecenia przesłała w piątek Komisja Europejska. W poniedziałek o nielegalnym uboju mówił w Brukseli główny lekarz weterynarii podczas spotkania unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

11.02.2019

UE: Jest zgoda państw na reformę prawa autorskiego, mimo sprzeciwu Polski

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w piątek wieczorem w sprawie kontrowersyjnych zmian w prawie autorskim. Oznacza to, że prezydencja rumuńska otrzymała mandat do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim. Porozumienia nie poparło kilka państw, w tym Polska.

09.02.2019

Kontrolerzy UE zakończyli audyt polskich zakładów mięsnych

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

W ciągu 10 dni powstanie raport unijnych inspektorów, którzy w piątek zakończyli audyt nadzoru weterynaryjnego w Polsce. Był on przeprowadzany w ubojni, skupie zwierząt oraz zakładzie przetwórczym. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk powiedział, że do tego czasu nie będą udzielane żadne informacje na temat wyników kontroli.

08.02.2019

Po tragedii w escape roomie rząd proponuje zmiany w prawie

BHP Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po tragicznym wypadku w Koszalinie, w okresie od 5 stycznia do 7 lutego straż pożarna skontrolowała 520 escape roomów, w których stwierdzono prawie 2 tys. uchybień dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wydano 102 decyzje o zakazie eksploatacji lokali.

08.02.2019

Ponad dwa miliony kary dla maklerów i zarzuty dla GetBacku

Polski Dom Maklerski ma zapłacić 2 mln zł kary - taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie sprzedaży obligacji korporacyjnych spółki GetBack. Zakwestionowano jedną z klauzul stosowanych przy zapisach na obligacje, co ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń. Wszczęto też kolejne postępowania.

07.02.2019

Prezes NBP chce rozmawiać z prezydentem przed podpisaniem ustawy

Prawo pracy

Potrzebna jest rozmowa z prezydentem na temat ustawy o NBP m.in. ujawniającej zarobki kadry kierowniczej banku - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. W oparciu o nowe przepisy jawne staną się zarobki kadry kierowniczej w NBP, regulować będą one też wysokość wynagrodzeń kierownictwa banku.

07.02.2019

UOKiK sprawdza, czy GetBack naruszył prawa konsumentów

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie administracyjne wobec GetBacku w restrukturyzacji. Zamierza sprawdzić, czy doszło do praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Poinformował tym w środę GetBack w swoim raporcie.

06.02.2019

Inspekcja weterynaryjna sama skontroluje ubojnie zwierząt

Opieka zdrowotna

Ubojnie zwierząt będą płacić za nadzór i badanie mięsa inspekcji weterynaryjnej, która opłaci lekarzy wykonujących te czynności. Taką zmianę zapowiada minister rolnictwa. Ma to przeciwdziałać sytuacjom, gdy właściciel zakładu płaci swojemu pracownikowi za to, że on go skontroluje.

05.02.2019

Unia łagodzi obowiązki rozliczania dla banków i firm inwestycyjnych

Prawo gospodarcze

W ramach deregulacji unijnych zlikwidowany zostanie np. obowiązek zgłaszania starszych danych, jak również transakcji wewnątrzgrupowych z udziałem kontrahentów niefinansowych. Znoszone będą też bariery dające większy dostęp do usług rozliczeniowych.

05.02.2019

Minister zapowiada zero tolerancji dla przestępstw w rolnictwie 

Rynek i konsument Administracja publiczna

Kary więzienia dla łamiących prawo, monitoring ubojni i samochodów transportujących zwierzęta oraz pośredników - takie zmiany w ustawie o inspekcji weterynaryjnej zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. A tymczasem stanowiska stracili lekarze weterynarii odpowiedzialni za nadzór nad ubojniami w powiecie Ostrów Mazowiecka.

04.02.2019

Do 10 lat więzienia za płatność cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce lepiej chronić klientów e-bankowości. Za dokonanie transakcji cudzą kartą czy telefonem, bez zgody osoby uprawnionej, ma grozić od roku do 10 lat więzienia. Tyle że projektowany przepis może okazać się bublem prawnym - nie odnosi się bowiem do instrumentów płatniczych, takich jak karty, ale do pieniądza elektronicznego. A tego na rynku praktycznie nie ma.

04.02.2019

(Nie)precedensowy wyrok warszawskiego sądu w sprawie telemarketingu

Prawo gospodarcze RODO

W wydanym niedawno wyroku warszawski sąd uznał, że pierwszy telefon telemarketer może wykonać bez zgody abonenta. Jeśli jednak rozmowa będzie kontynuowana po usłyszeniu "tak", będzie bezprawna - ostrzegają prawnicy. Branża telemarketingu wiąże jednak z tym wyrokiem pewne nadzieje.

01.02.2019

Szef KNF ma nowych zastępców

Finanse

Małgorzata Iwanicz-Drozdowska i Rafała Mikusiński będą nowymi zastępcami przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Powołał ich premier Mateusz Morawiecki na wniosek Jacka Jastrzębskiego.

31.01.2019

Ustawa mająca przyśpieszyć budowę sieci 5G jeszcze poprawiana

Prawo gospodarcze

Do dalszych prac komisji trafił po drugim czytaniu trafi projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, który ma służyć m.in. uporządkowaniu pasm i przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce. Posłowie zgłosili do niego pięć poprawek, w tym mające wzmocnić niezależność Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

30.01.2019