Resort klimatu połowicznie odciąża elektroniczny rejestr odpadów

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Klimatu częściowo uległo naciskom rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i łagodzi przepisy dotyczące obowiązku ewidencji odpadów. Zdaniem Adama Abramowicza jednak to nie wystarczy, by zapobiec chaosowi w nowym roku. Resort nadal bowiem nie chce pójść na rękę branży odpadowej, która od 1 stycznia będzie musiała korzystać z elektronicznej bazy o odpadach.

17.12.2019

Po uchwale SN ubezpieczyciel zapłaci też za prywatną ekspertyzę szkody

Prawo cywilne

Ubezpieczyciel ma zwrócić zarówno koszty związane z wyceną naprawy auta dokonaną przez niezależnego rzeczoznawcę jak i rekonstrukcji zdarzenia. Tak wynika z właśnie opublikowanego uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego. Ubezpieczyciele nie zmienią swoich praktyk, ale gdy sprawa trafi do sądu, poszkodowani łatwiej odzyskają pieniądze.

16.12.2019

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy doradzała przy sprzedaży Core Services

Rynek Spółki

Krzysztof Brysiewicz, Maciej Wasilewski, Michał Jeleń oraz Radosław Graboś doradzali Core Services przy transakcji sprzedaży. Zadaniem doradców było wynegocjowanie korzystnych warunków dla sprzedających udziały, ale też ułożenie ładu korporacyjnego pozwalającego na zabezpieczenie interesów obu stron.

15.12.2019

Blogerzy - nieograniczone możliwości i bariery prawne

Prawo AI Małe i średnie firmy

Osoby, które kilka lat temu założyły specjalistyczne blogi, przekształciły je w dobrze prosperujące biznesy oparte na sprzedaży autorskich  produktów. Dziś ci blogerzy są milionerami. Mówią o swoich autorskich metodach na innowacyjny biznes, wskazują też bariery, w tym przepisy, które nie ułatwiają im ekspansji.

14.12.2019

RPO w sprawie Dziubaków o kredyt frankowy: Unieważnić umowę i rozliczyć się z klientem

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sprawie sądowej państwa Dziubaków dotyczącej kredytu frankowego sąd powinien unieważnić umowę - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO, kredytobiorcy powinni zwrócić otrzymaną kwotę kapitału, a bank im wszelkie wpłacone raty, opłaty i składki. Dalsze żądania banku są bezpodstawne - dodaje Rzecznik.

13.12.2019

UE: Jest porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej w 2050 r., ale bez Polski

Środowisko Prawo gospodarcze

Przywódcy unijni osiągnęli na szczycie w Brukseli w czwartek wieczorem porozumienie w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Sprawa ma być ponownie omawiana na szczycie szefów państw i rządów UE zaplanowanym na czerwiec 2020 r.

13.12.2019

Ministerstwo Klimatu nie odpuszcza w sprawie elektronicznej ewidencji odpadów

Środowisko

Ministerstwo Klimatu nie planuje ustawowych zmian w regułach ewidencjonowania wytwarzanych odpadów w internetowej bazie. Nie poprze poselskiego projektu w tej sprawie. Zapowiada tylko publikację objaśnień prawnych dotyczących tego, kto ma się zarejestrować w bazie. Tysiące firm na przygotowanie się do nowego obowiązku ma praktycznie już tylko tydzień.

13.12.2019

UODO: Sąd przyznał nam rację

RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych wydał stanowisko po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie decyzji dotyczącej spółki Bisnode. Przede wszystkim zwraca w nim uwagę, że co do zasady sąd przyznał mu rację, a uchylenie kary związane jest jedynie ze zmianą liczby podmiotów danych dotkniętych naruszeniem. Wszystko wskazuje, że prezes UODO nie odwoła się.

12.12.2019

Unia wypracowała kompromis w sprawie transportu międzynarodowego

Prawo europejskie

Firmy transportowe będą miały 18 miesięcy na przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów dyrektywy o pracownikach delegowanych. Kierowcy będą wyłączeni z 12 miesięcznego limitu okresu delegowania. To główne ustalenia nocnych negocjacji pomiędzy przedstawicielami Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie tzw. pakietu mobilności.

12.12.2019

Rzecznik Finansowy wniósł do SN pierwszą skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne

Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy, wniósł pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Jego zdaniem przez błąd sądu kobieta, która chciała od ubezpieczyciela odzyskać pieniądze z tzw. polisolokaty, straciła szansę na wygraną. Rzecznik podkreśla, że jest to modelowy przykład w jakich sytuacjach taka skarga może być stosowana.

11.12.2019

Niełatwo zlikwidować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółki

Najczęściej występującą przyczyną  w kodeksie spółek handlowych do rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością  jest decyzja wspólników o rozwiązaniu spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Skuteczne podjęcie stosownej uchwały rozpoczyna proces zakończenia bytu prawnego spółki. Jak zaś wygląda to w praktyce pisze Paweł Kowalski

11.12.2019

UOKiK uruchomił profesjonalną stronę dla sygnalistów

Compliance Ochrona konkurencji

Co roku do UOKiK wpływa ponad 1500 zgłoszeń od sygnalistów, w tym ponad tysiąc drogą mailową, o zmowach wśród przedsiębiorców wpływających na konkurencję. Wiele z nich jest jednak bezwartościowych. Zmienić to ma nowy system zgłaszania – gwarantujący pełną anonimowość.

11.12.2019

Zmowy przetargowe - UOKiK i prokuratura mają coraz więcej spraw

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prokuratura prowadzi rocznie kilkaset postępowań dotyczących zmów przetargowych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kilkanaście. Coraz częściej o winie decydują dowody elektroniczne, pliki z komputerów czy maile. Jednak obie instytucje podkreślają, że każdą taką sytuacją należy oceniać indywidualnie.

11.12.2019

UOKiK: Allegro faworyzuje swój sklep kosztem innych sprzedawców

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że potentat w handlu elektronicznym wykorzystuje swoją pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów. Spółka podkreśla, że Oficjalny Sklep Allegro odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży na całej platformie i nie zaburza konkurencji.

10.12.2019

Procedura cywilna: eksperci na UKSW debatowali o dobrych i złych stronach przepisów

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Podczas zorganizowanej 9 grudnia br. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” na UKSW rozmawiano o Kodeksie postępowania cywilnego. Mówiono m.in. o właściwości funkcjonalnej sądu egzekucyjnego oraz o zasadach przekazywania czynności referendarzom sądowym.

10.12.2019

Członkowie rad nadzorczych chcą więcej zarabiać

Spółki

Zdaniem części członków rad nadzorczych ich wynagrodzenia powinny być powiązane z płacami zarządów. Przewodniczący rady mógłby zarabiać nawet 25 proc. tego, co prezes spółki. Przekonują, że dzięki temu w tych organach nadzorczych zasiadałoby mniej figurantów. I wskazują na wyraźną dysproporcję pomiędzy rosnącym poziomem odpowiedzialności a wynagrodzeniami. 

10.12.2019

UOKiK: Allegro wykorzystuje swoją pozycję i ogranicza konkurencję

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że potentat w handlu elektronicznym wykorzystuje swoją pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów.

09.12.2019

Prawo geologiczne hamuje rozwój farm wiatrowych

Środowisko

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, jeśli rząd chce wspierać realizację morskich farm wiatrowych, powinien zrezygnować z konieczności uzyskania każdorazowo decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych. 

09.12.2019

Ekolodzy wspierają deweloperów

Środowisko Budownictwo

Przy Polskim Związku Firm Deweloperskich działa „Eco Avengers”, czyli zespół ekologiczny, który ma wypracować łatwe i tanie ekorozwiązania dla inwestycji deweloperskich. Dzięki nim przyszłe inwestycje mają być bardziej przyjazne dla środowiska.

07.12.2019

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.

06.12.2019