Przez brak notyfikacji, firmom grozi zwrot środków z bonu turystycznego

Prawo gospodarcze Koronawirus

Z bonu turystycznego korzystają bezpośrednio rodziny z dziećmi, ale pośrednio - przedsiębiorcy. Dlatego pomoc ta powinna być notyfikowana przez Komisję Europejską - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A skoro nie była, Unia może wszcząć przeciwko Polsce procedurę wyjaśniającą. Taką pomoc mogą zakwestionować również firmy, które nie skorzystały z tego wsparcia.

14.10.2020

Projekt prawa holdingowego w ogniu krytyki - uderzy w spółki finansowe i giełdowe

Spółki Compliance

Przygotowywany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych projekt prawa holdingowego krytykuje Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Krajowa Izba Radców Prawnych, Bank Gospodarstwa Krajowego, spółki skarbu państwa, a także Rządowe Centrum Legislacji. W opiniach podkreślają, że uderzy ono w istniejące grupy, bo ignoruje obowiązujące przepisy polskie i unijne, a także naruszy prawa mniejszościowych udziałowców.

13.10.2020

Ubój rytualny częściowo zostanie. Będzie dozwolony dla drobiu

Prawo gospodarcze

Rząd zaproponuje zmiany do kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Najważniejsza dopuszcza ubój rytualny w przypadku drobiu. Ponadto na zamknięcie ferm norek i likwidację uboju bydła właściciele będą mieli czas do stycznia 2022 roku. Zostanie też wprowadzony system odszkodowań dla branży rolniczej

12.10.2020

Decyzja o warunkach zabudowy ważna bezterminowo, ale może wygasnąć

Administracja publiczna Budownictwo

Pod rządami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazywano okres ich ważności. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, ponieważ rozstrzygnięcia te zyskały bezterminowy charakter. Oznacza to, że nie są one ograniczone terminem ważności. Ustawodawca przewidział jednak możliwość stwierdzenia ich wygaśnięcia.

12.10.2020

Nie będzie ustawowego limitu kar umownych w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przepis o maksymalnej wysokości kar umownych wypadł z projektu nowelizacji prawa zamówień publicznych. Przeciwko takiemu ograniczeniu opowiedzieli się: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Prokuratoria Generalna i przedstawiciele samorządów, bo straciłby na tym budżet. Dlatego zamiast przepisu, będą jedynie rekomendacje.

12.10.2020

Seniorzy znowu będą mieli specjalne godziny na zakupy

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Sklepy, apteki i inne punkty handlowe w godzinach 10 - 12 będą obsługiwać tylko osoby w wieku powyżej 60 lat. O wprowadzeniu takiej zasady poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego. Ma to obowiązywać od czwartku 15 października.

10.10.2020

Od soboty wracają ograniczenia dla firm w całej Polsce

Koronawirus

Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostały rozciągnięte na cały kraj. To oznacza, że zaczęły obowiązywać limity osób w restauracjach, siłowniach, kinach na kongresach i targach, wydarzeniach sportowych, kulturalnych oraz w komunikacji publicznej. Jedynie limit 75 osób na weselach ma zacząć obowiązywać od soboty 17 października.

10.10.2020

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Główne cele noweli to Dalszy rozwój sektora kolejowego i wprowadzenie do prawa krajowego przepisów UE stanowiących tzw. filaru technicznego IV Pakietu Kolejowego - to cele podpisanej w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

09.10.2020

Rząd nie przyjął projektu ustawy likwidującej Rzecznika Finansowego

Rynek i konsument

W piątek Rada Ministrów zajmowała się projektem ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku, który likwiduje Rzecznika Finansowego, ale go nie przyjęła. Projekt ma być przyjęty obiegowo lub na następnym posiedzeniu rządu. Pewności, że tak będzie, nie ma, bo rzecznik ma obrońców: Zbigniewa Ziobro i Jacka Sasina.

09.10.2020

Są poprawki PiS do "piątki dla zwierząt"

Prawo karne Środowisko

Poprawki PiS do noweli o ochronie zwierząt, dotyczą m.in. definicji psa rasowego, włączenia szefa MSWiA w określanie warunków utrzymania zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych czy wydawania pozwoleń na prowadzenie schronisk. Senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała jednak, że prace kontynuować będzie dopiero w poniedziałek - 12 października.

08.10.2020

Premier przyjął dymisję wiceministra od budownictwa

Administracja publiczna

Robert Nowicki, jako wiceszef Ministerstwa Rozwoju od grudnia 2019 roku, odpowiadał za kwestie związane z mieszkalnictwem, budownictwem i zagospodarowaniem przestrzennym. Przygotował m.in. tzw. pakiet mieszkaniowy, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie. Rozpoczął również prace nad reformą planowania przestrzennego

08.10.2020

Rzecznik Finansowy do likwidacji, ale ma obrońców. Nawet w rządzie

Rynek i konsument Administracja publiczna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postuluje powołanie likwidatora biura Rzecznika Finansowego, bo obawia się, że rzecznik nie wywiąże się z nałożonych na niego obowiązków w związku ze zniesieniem jego stanowiska. Tymczasem w obronie rzecznika stanęli szef NBP, a także ministerstwa: aktywów państwowych i sprawiedliwości.

08.10.2020

UOKiK nałożył wielomiliardowe kary na Gazprom i spółki budujące Nord Stream 2

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył trwające ponad trzy lata postępowanie w sprawie obejścia braku zgody na utworzenie spółki finansującej budowę Nord Stream 2. Uznał, że spółki nigdy nie zrezygnowały z zamiaru dokonania koncentracji, ale zrealizowały go w innej formie. Za działanie poza prawem Gazprom ma zapłacić ok. 29 mld zł kary,

07.10.2020

Cyfryzacja państwa i fundusze unijne stracą na zmianach w rządzie

Z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze zmiany w rządzie to przeniesienie pracy do ministerstwa rozwoju, funduszy strukturalnych do ministerstwa finansów, a cyfryzacji do kancelarii premiera. Eksperci nie mają wątpliwości, że takie działania mogą zahamować rozwój e-administracji i dystrybucję unijnych środków.

06.10.2020

Prawo zmieni opakowania, ale wciąż nie wiadomo jak

Środowisko

Unia Europejska chce, aby coraz mniej opakowań trafiało na składowiska i do spalarni. Dopóki jednak wraz z polskim ustawodawcą nie wskażą jasno, jakie działania zostaną podjęte, to nikt w ciemno nie zainwestuje nigdzie dużych pieniędzy. Jedynym wyjściem na przód może być projektowanie opakowań łatwych do recyklingu biologicznego czy technicznego. Co to oznacza - mówi prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.

06.10.2020

UOKiK stawia Eurocash zarzuty za pobieranie opłat od dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dostawcy produktów rolnych do sklepów Eurocash są zobowiązani do ponoszenia szeregu dodatkowych opłat za usługi, które według umowy powinna świadczyć dla nich ta firma - stwierdził UOKiK, który postanowił postawić właścicielowi sieci sklepów zarzuty dotyczące nieuzasadnionego pobierania dodatkowych opłat.

06.10.2020

Koronawirus nie sprzyja bezpieczeństwu w sieci

Nowe technologie RODO LegalTech Koronawirus

W czasie pandemii rośnie aktywność internetowych przestępców. W drugim kwartale 2020 roku w Polsce zgłoszono o 17 proc. więcej przypadków wyłudzenia loginu i hasła, niż przez pierwsze trzy miesiące tego roku. Ochronić przed pishingiem i utratą danych mogą programy antywirusowe czy podwójne uwierzytelnianie, ale przede wszystkim - świadomość pracowników.

05.10.2020

Rzecznik MŚP ma uwagi do zmian w systemie cyberbezpieczeństwa

Nowe technologie

Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji rządowy projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa będzie dotyczył też blisko 6 tys. małych i średnich firm z branży telekomunikacyjnej - zauważa Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. Dlatego jego zdaniem należy je uwzględnić w ocenie skutków regulacji. Proponuje też dodać szczegółowe kryteria pozwalające określić wpływ incydentu na bezpieczeństwo sieci.

04.10.2020