Rada Ministrów przyjęła kierunkowo projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej. Po korektach projekt zostanie przyjęty obiegowo (korespondencyjnie) lub na następnym posiedzeniu Rady Ministrów - tak brzmi komunikat Centrum Informacyjnej Rządu. W rządzie jest bowiem spór o ten projekt i wszystko wskazuje, że prace nad nim nie będą kontynuowane.
Ministerstwo Sprawiedliwości za utrzymaniem Rzecznika Finansowego
Projekt nowej ustawy wywołał burzliwą dyskusję nie tylko w mediach. Wszystko przez to, że z dniem 31 grudnia 2020 roku znosi Rzecznika Finansowego i likwiduje jego biuro. Mienie ruchome, dobra niematerialne, wierzytelności i zobowiązania, a także pracownicy przejmie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To jego prezes od 1 stycznia ma przejąć kompetencje rzecznika. Problem w tym, że przeciwko temu protestują nie tylko stowarzyszenia konsumentów, rzecznik MŚP, rzecznik praw obywatelskich, ale także Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Nawet więc, jakby projekt został przeforsowany w rządzie, może nie zyskać poparcia wszystkich posłów Zjednoczonej Prawicy. Przeciwko może zagłosować ugrupowanie Zbigniewa Ziobro. Jak ustaliło nieoficjalnie Prawo.pl, projekt autorstwa Ministerstwa Finansów popiera premier Mateusz Morawiecki.
Krytyczny głos Rządowego Centrum Legislacji
Bardzo dużo uwag, z zaznaczeniem, że to tylko podstawowe zastrzeżenia, do projektu zgłosiło też Rządowe Centrum Legislacji. Jego wiceprzewodniczący Robert Brochocki podważa utrzymywanie modelu ponoszenia kosztów „funkcjonowania systemu” przez podmioty rynku finansowego, przy jednoczesnym założeniu, iż wpływy z opłat wnoszonych przez te podmioty stanowić będą dochody budżetu państwa. - Opłaty te mają zatem finansować działalność centralnego organu administracji rządowej (jednostki budżetowej finansowanej z budżetu państwa), mimo że funkcjonowanie administracji należy do podstawowych zadań państwa, których realizacja nie może być uzależniona od pozyskania środków finansowych od podmiotów, których zadania te dotyczą. RCL uważa, że z powodu niedoróbek nie ma szans, aby projekt stał się obowiązującym prawem już od 1 stycznia 2021 r. Prawdopodobne jest zatem, że wbrew zapowiedziom CIR w przyszłym tygodniu nie zostanie przyjęty.