Polisa komunikacyjna OC byłego leasingobiorcy nie wznawia się automatycznie

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Osoby, które nabyły pojazd mechaniczny z zawartą umową ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powinny pamiętać, że umowa nie wznowi się automatycznie na kolejny rok – przypomina KNF i wzywa ubezpieczycieli do prawidłowej interpretacji przepisów. To oznacza, że były leasingobiorca, po wykupieniu auta jest jego nowym właścicielem i może zmienić ubezpieczyciela.

15.02.2021

Ubój rytualny nie będzie zakazany, będą zachęty do rezygnacji

Środowisko Prawo gospodarcze

Nie będzie ustawowego zakazu uboju rytualnego, nowa wersja tzw. piątki dla zwierząt nie będzie zawierała tego zakazu - poinformował w poniedziałek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Z jego zapowiedzi wynika, że zaproponowane zostaną finansowe zachęty dla tych hodowców, którzy zrezygnują z tej formy uboju.

15.02.2021

Pandemia odstrasza od własnego biznesu i wymusza restrukturyzacje

Prawo gospodarcze

W 2020 r. w Polsce założono o 12,4 proc. mniej nowych firm niż rok wcześniej, czyli o 44 tysiące. Tak wynika z najnowszych danych GUS. Eksperci wskazują, że to efekt pandemii. Polacy boją się zwłaszcza inwestować w działalność gastronomiczną i związaną ze świadczeniem usług noclegowych. Nie wzrasta jednak liczba upadłości, choć przybywa firm korzystających z uproszczonej restrukturyzacji.

15.02.2021

UOKiK pyta o odpowiedzialność domów maklerskich za skutki awarii systemów transakcyjnych

Rynek i konsument Nowe technologie Finanse

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o wszczęciu postępowania w sprawie odpowiedzialności domów maklerskich za skutki awarii systemów transakcyjnych. Według Urzędu klienci tych instytucji mogą być poszkodowani przez awarie systemów transakcyjnych, które uniemożliwiają złożenie zlecenia po cenie obowiązującej w danej chwili.

15.02.2021

Unia rezygnuje z wymogu zgody na przesłanie firmie oferty, a w polskim prawie ma to zostać

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Projekt unijnego rozporządzenia o ochronie prywatności w sieci, czyli e-Privacy, nad którym kończą się właśnie prace, nie przewiduje wymogu zgody na przesłanie kontrahentowi oferty. Tymczasem najnowsza wersja polskiego projektu Prawa komunikacji elektronicznej nie zawiera takiego ułatwienia. By przedstawić kontrahentowi ofertę, trzeba będzie najpierw uzyskać jego zgodę.

15.02.2021

Pracodawcy RP: Częste nowelizacje i sprzeczne przepisy utrudniają prowadzenie biznesu

Prawo gospodarcze

Przepisów jest za dużo, razi ich niespójność oraz zmienność, co utrudnia przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Ustawy są uchwalane w pośpiechu i bez konsultacji społecznych. To główne zarzuty Pracodawców RP do stanowienia prawa w Polsce. Organizacja podkreśla, że rząd nie poprawił jakości prawa, choć to obiecał cztery lata temu w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

14.02.2021

Olej z restauracji, cukierni i piekarni może odbierać gmina

Środowisko Prawo gospodarcze

Zużyte oleje jadalne, powstające w gospodarstwach domowych, ale również w wyniku np. świadczenia usług gastronomicznych to odpady komunalne. Można je zatem przekazać do zagospodarowania w ramach gminnego systemu odbioru odpadów. Tak Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

13.02.2021

Minister szuka innych sposobów niż PKD na przyznawanie pomocy

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Co do zasady, by dostać wsparcie z tarczy branżowej 6.0 trzeba mieć właściwy kod PKD jako dominujący. Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju zdaje sobie jednak sprawę, że to nie jest system doskonały. Dlatego jego resort pracuje nad innymi rozwiązaniami. Podstawą wsparcia dla lokali i sklepów w galeriach handlowych mają być umowy najmu.

12.02.2021

Projekt zmian w kodeksie spółek gotowy

Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenia do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego oraz zwiększenie efektywności nadzoru prowadzonego przez rady nadzorcze spółek kapitałowych - to najważniejsze cele przygotowywanej przez rząd nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Projekt został skierowany na Komitet Stały przy Radzie Ministrów.

11.02.2021

Jest rozporządzenie w sprawie obostrzeń. Otwarte hotele, stoki, sauny i solaria

Koronawirus

W Dzienniku Ustaw została już opublikowana nowelizacja rozporządzenia określającego obostrzenia, jakie będą obowiązywać w Polsce od 12 lutego. Zgodnie z zapowiedzią rządu otwarte zostaną hotele, kina, stoki narciarskie, ale nie tylko. Ruszą też korty tenisowe, salony masażu, sauny i solaria. Te ostatnie niestety nie w hotelach. Siłownie, aquaparki nadal pozostają zamknięte.

11.02.2021

Unia chce karać za pozostawienie posta, a Ministerstwo Sprawiedliwości - za usunięcie

Nowe technologie

Wielkie platformy społecznościowe będą musiały informować użytkowników o usunięciu posta, wprowadzić jasny mechanizm składania skarg i rozstrzygania sporów. Takie zmiany przewiduje rozporządzenie, nad którym pracuje Unia. W Polsce w tym samym czasie pojawił się projekt, który ma chronić wolność słowa, ale... na odwrót. Wysokie kary mają być za usunięcie posta.

11.02.2021

Media bez wyboru - protest przeciwko nowym podatkom

Od rana w środę, zamiast stałych programów, część telewizji nadaje specjalny komunikat w ramach wspólnej akcji "Media bez wyboru". Na portalach internetowych, m.in. TVN24, Onet i Interia czytelnicy nie przeczytają żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się również niektóre dzienniki.

10.02.2021

Raiffeisen Bank pozywa Dziubaków. Chce od nich blisko 800 tys. złotych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Raiffeisen Bank domaga się od państwa Dziubaków, którzy wygrali sprawę przed TSUE, zwrotu zwaloryzowanego o inflację kapitału oraz kosztów poniesionych w związku z bezumownym korzystaniem z pieniędzy, po stwierdzeniu nieważności umowy o kredyt we frankach. Umowa opiewała na 400 tys. złotych, bank żąda blisko dwa razy tyle. Zdaniem prawników, to sposób na zastraszenie szerszej rzeszy frankowiczów, bo bank nie ma prawa do takiego wynagrodzenia.

10.02.2021

Agora idzie do sądu w sprawie decyzji UOKiK zakazującej przejęcia Eurozet

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Spółka Agora poinformowała w poniedziałek, że odwołała się do sądu od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazującej jej przejęcia spółki Eurozet, która jest właścicielem Radia Zet. Według Agory decyzja ta budzi poważne zastrzeżenia co do merytorycznej poprawności.

08.02.2021

Firma sprzedająca pasze dla zwierząt ukarana za zmowę rynkową

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Spółka Polmass ma zapłacić 2,5 mln zł kary za zmowę i ograniczający konkurencję podział rynku pasz dla zwierząt. Poinformował o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jednocześnie zdecydował, że druga strona zmowy - spółka Agro-Netzwerk Polska - uniknęła odpowiedzialności, ponieważ zawiadomiła Urząd o tej zmowie.

08.02.2021

Rząd promuje profil zaufany, ale PFR chce płatnego podpisu

Koronawirus Tarcza finansowa

Podpisanie i wysłanie wniosku o subwencję finansową jest jednoznaczne z zawarciem umowy o taką subwencję z Polskim Funduszem Rozwoju. Do wniosku o wsparcie z tarczy finansowej 2.0 od razu trzeba dołączyć pełnomocnictwo opatrzone płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Bezpłatny profil zaufany niestety nie wystarczy.

08.02.2021

Zarządca może odpowiadać, gdy dziura w drodze uszkodzi auto

Prawo cywilne Transport

Śniegi i mrozy skutkują często dziurami w drogach, co kierowcy mieli ostatnio okazję zaobserwować nawet na autostradach na A1 i A2. A dziury w drogach prowadzą często do uszkodzenia samochodów. W takich przypadkach za szkody zwykle odpowiada zarządca drogi lub firma, której powierzono to zadanie. Trzeba im jednak udowodnić zaniedbania.

06.02.2021

UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen

Ochrona konkurencji

Transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków – dlatego spółki Polska Press i PKN Orlen otrzymały zgodę na połączenie - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydając decyzję UOKiK wziął pod uwagę udziały rynkowe łączących się przedsiębiorców i wpływ na konkurencję. Zagrożenia dla wolności słowa nie weryfikował.

05.02.2021

Rząd "odmrozi" hotele, kina, stoki i baseny

Koronawirus

Od piątku 12 lutego otwarte będą hotele, kina, teatry, baseny i stoki narciarskie - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Na otwarcie będzie musiała poczekać jeszcze gastronomia i branża fitness. Premier ostrzegł jednak, że wirus jest nieprzewidywalny, i musimy postępować bardzo ostrożnie.

05.02.2021

Tarcza finansowa 2.0 – na co uważać

Koronawirus Tarcza finansowa

Rząd powiększył właśnie listę kodów PKD uprawniających do ubiegania się o pomoc z tarczy finansowej 2.0, realizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Przymierzając się do składania wniosku, warto do końca przeczytać regulamin. Obecne zasady różnią się od tych wiosennych. Trzeba uważać m.in. na zaległe składki czy definicję kosztów stałych. Wprowadzono też limity dofinansowania powiązane z pierwszą tarczą.

05.02.2021