MEN doinwestuje technika i szkoły zawodowe

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że będzie prowadziła szerokie konsultacje, nie tylko z radą dyrektorów szkół technicznych i zawodowych, ale i z przedsiębiorcami, tak by jak najlepiej przygotować młode osoby do wejścia na rynek pracy wysokich technologii, nowych potrzebnych kompetencji.

02.09.2024

Eksperci: Rodzice nie powinni publikować zdjęć z rozpoczęcia roku

Zarządzanie oświatą RODO

Bezrefleksyjnie publikowane przez rodziców zdjęcia dzieci to nie tylko potencjalny przyczynek do hejtu ze strony rówieśników, ale też łatwy łup dla cyberprzestępców. Nawet pozornie nieszkodliwa fotografia czy nagranie może posłużyć do kradzieży tożsamości dziecka (wizerunku, głosu), a następnie do próby wyłudzenia pieniędzy.

02.09.2024

Ostatni dzwonek na odrobienie zaległości urlopowych

Prawo pracy

Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne. Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z zaległego urlopu, naraża się na konsekwencje prawne. Pracownik, który nie zdążył wykorzystać urlopu w ustawowym terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez kolejne trzy lata.

02.09.2024

NIK o programie „Laboratoria Przyszłości”: Nieprawidłowości w przygotowaniu, efekty nieznane

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

„Laboratoria Przyszłości” to największe w historii wsparcie finansowe dla szkół podstawowych, zrealizowane w latach 2021-2023. Okazuje się, że ponad 1 mld zł wydano bez pytania szkół o ich potrzeby, bez sprawdzenia dostępności urządzeń i sprzętów z centralnie narzuconego katalogu oraz bez zakrojonych na szeroką skalę szkoleń dla nauczycieli. Nie wiadomo też, jakie są efekty programu.

02.09.2024

Nowe prenatalne badania genetyczne na liście świadczeń gwarantowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

Badania genetyczne aCGH i qRT-PCR pozwolą wykryć wrodzone zaburzenia, m.in. takie jak: niepełnosprawność intelektualna, spektrum autyzmu czy padaczka. Skierowanie może wystawić genetyk kliniczny, perinatolog lub neonatolog. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Problemem może być jednak długi czas oczekiwania na badania w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

02.09.2024

Nie warto ryzykować przelewu do zadłużonego kontrahenta

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Fiskus coraz lepiej wykorzystuje dane z jednolitego pliku kontrolnego i chętnie zajmuje u przedsiębiorców należności ich zalegających z podatkami kontrahentów. Zignorowanie zajęcia dokonanego przez urzędników podatkowych i dalsze przelewanie zadłużonemu partnerowi także niektórych przyszłych należności, niewymienionych wprost w piśmie z urzędu skarbowego, może być dla nas bardzo kosztowne.

02.09.2024

Pierwszy urząd z siedmiogodzinnym dniem pracy

Prawo pracy

Urząd Miasta w Lesznie od 1 lipca testuje siedmiogodzinny dzień pracy. To program pilotażowy, który będzie trwał do końca września i dopiero wtedy prezydent miasta zdecyduje, czy praca w tym trybie będzie kontynuowana. Czy w ślad za Lesznem pójdą inne samorządy? Jeżeli tak, to raczej duże miasta. Burmistrzowie już dziś mówią, że w pierwszej kolejności potrzebują zmian w kodeksie pracy i większej elastyczności czasu pracy. Pracodawcy liczą koszty, a prawnicy zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić wymiar czasu pracy z dobowego na tygodniowy.

02.09.2024

Zakaz sprzedawania młodzieży e-papierosów "na papierze" to nadal za mało

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zakończył konsultacje w sprawie projektu przewidującego, że e-papierosów ani pojemników zapasowych (bez względu na to, czy zawierają nikotynę, czy nie) nie będzie można sprzedawać małoletnim. Eksperci postulują jednak szersze zmiany, które rzeczywiście mogłyby wpłynąć na niższą konsumpcję wyrobów tytoniowych wśród młodych ludzi. Podkreślają też, że podstawą są nie tyle przepisy, co ich rzetelne przestrzeganie przez sklepy.

02.09.2024

Szykuje się batalia o prezesa Izby Pracy SN - komisarz niekoniecznie neo-sędzią

Wymiar sprawiedliwości

2 września kończy się kadencja dotychczasowego prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, którym jest sędzia dr Piotr Prusinowski. W lutym podczas Zgromadzenia Sędziów tej izby przegłosowano wniosek o odroczenie bezterminowe kolejnego posiedzenia - konkretnie do czasu wdrożenia zmian w SN. Teraz czas na ruch prezydenta, może powierzyć obowiązki prezesa sędziemu SN, który zwoła zgromadzenie w celu dokonania wyboru, ale będzie potrzebował kontrasygnaty premiera. Sędziowie SN nieoficjalnie mówią, że nie musi to być wcale neo-sędzia.

02.09.2024

Adwokat na prokuratora generalnego? Adwokatura widzi taką możliwość

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z projektem nowelizacji Prawa o prokuraturze na stanowisko prokuratora generalnego mogłaby zostać powołana osoba, która ma co najmniej 20-letni staż jako prokurator lub sędzia w stanie czynnym. NRA alarmuje jednak, że przy okazji pominięto adwokatów i radców prawnych, którzy przeszli do prokuratury lub sądów. Postuluje też zmianę projektu w tym zakresie, bo jak podkreśla, nieuwzględnienie tych grup narusza konstytucję.

02.09.2024

Nie prace domowe, a zmiany w finansowaniu - oświata czeka na reformę

Zarządzanie oświatą

Przed wyborami zwycięskie partie obiecywały, że na poważnie wezmą się za zmiany poprawiające jakość polskiej oświaty - wśród nich miało być choćby zwiększenie swobody samorządów przy kształtowaniu sieci szkół i przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela. Póki co, pomysłu na realizację tych założeń nie widać - samorządowcy i nauczyciele oczekują, że rząd będzie miał na to jakiś pomysł w nowym roku szkolnym.

02.09.2024

Frankowicz atrakcyjnym kąskiem dla firm skupujących wierzytelności

Wymiar sprawiedliwości

Na rynku są podmioty, które chętnie skupują wierzytelności z kredytów frankowych. Konsumenci, którzy nie chcą procesować się z bankami, mogą wpaść w pułapkę. Cesja wierzytelności może dotyczyć zwrotu wszystkich wpłaconych rat, ale bank i tak będzie mógł zażądać od kredytobiorcy zwrotu udostępnionego kapitału. Frankowicze powinni też uważać na propozycje pokrycia kosztów procesu w zamian za udział w zysku osiągniętym po unieważnieniu umowy.

02.09.2024

Pisemne zeznania w sądach raczej zostaną, ale z ograniczeniami

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość przesłuchania świadka na piśmie jest od dawna krytykowana przez prawników - według nich wydłuża postępowanie, a same zeznania są z reguły lakoniczne i mają niewielką wartość dowodową. Regulacją zajmuje się też Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Jak mówi serwisowi Prawo.pl jej wiceprzewodniczący prof. Wojciech Kocot, same rozwiązania już się upowszechniły, więc prawdopodobnie zostaną. Trwa jednak dyskusja, jak wzmocnić strony, by mogły je zablokować.

02.09.2024

Serwis kas fiskalnych - czym powinien charakteryzować się serwisant

VAT

Serwis kas fiskalnych w firmach jest wykonywany przez upoważnionych serwisantów. Upoważnienie do wykonywania takiej usługi wystawia serwisantom podmiot prowadzący serwis główny. Serwisant przed przystąpieniem do wykonywania usługi musi okazać specjalny identyfikator serwisanta.

31.08.2024

Będą nowe procedury w TSUE i Sądzie UE

Prawo europejskie

W niedzielę wejdą w życie nowe przepisy regulujące postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości i Sądem Unii Europejskiej. Umożliwią one m.in. częściowe przekazanie Sądowi UE, czyli niższej instancji TSUE, prawa do orzekania w trybie prejudycjalnym. Nowe zasady wprowadzają w życie zmiany w statucie TSUE oraz reorganizują i upraszczają procedury postępowania przez dwoma unijnymi sądami.

31.08.2024

Termomodernizacja dachu - jakie wydatki można odliczyć

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Kwestia odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które podatnik poniesie na docieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją w domu - którego jest i będzie nadal właścicielem - w świetle najnowszego orzecznictwa wymaga dokładnego ustalania zakresu wykonanych prac. Nie wszystkie bowiem wydatki dają prawo do skorzystania z rozliczenia ulgi.

31.08.2024

Właściciel posesji czy dostawca gazu? Kto odpowiada za skrzynkę gazową

Budownictwo

Prawo budowlane nie precyzuje, kto odpowiada za skrzynkę gazową, a orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednoznaczne. Część sądów uważa, że odpowiedzialny jest właściciel domu, a część, że gazownia. Pomóc w ustaleniu tej odpowiedzialności może definicja obiektu budowlanego.

31.08.2024

Do psychologa bez skierowania, ale kolejek to nie skróci

Pacjent Opieka zdrowotna

Jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których nie będzie potrzebne skierowanie na wizytę u psychologa „na NFZ”. To bardzo dobry, ale dopiero pierwszy krok, który może mieć wpływ na udrożnienie systemu wsparcia psychologicznego, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Jednak na wizytę czeka się bardzo długo. Aby globalnie udrożnić system takiego wsparcia, zmiany muszą być głębsze.

31.08.2024

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką

Prawo cywilne Rynek i konsument Upadłość konsumencka

W 2023 r. ogłoszono aż 21 tys. upadłości konsumenckich. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, m.in. skutki pandemii, podczas której wiele osób straciło pracę, czy rosnąca inflacja. W tym roku może być ich jeszcze więcej. Jednak konsument nie może liczyć, że upadłość rozwiąże wszystkie jego problemy związane z zadłużeniem. To niełatwa droga, wiążąca się z utratą majątku.

31.08.2024

Ulga rehabilitacyjna na remont - duże możliwości i... problemy

Domowe finanse PIT Nieruchomości Niepelnosprawność

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do własnych potrzeb. W praktyce powstaje jednak szereg problemów, ponieważ przepisy nie określają katalogu takich wydatków i muszą one być w każdym przypadku określone indywidualnie. Skarbówka zgadza się w interpretacjach, że ulga przysługuje na m.in. wymianę łazienki, kuchni, okien, ogrzewania czy montaż klimatyzacji. Jednak zdarza się, że urzędy ograniczają prawo do preferencji.

31.08.2024