Sąd: Postój na parkingu nie świadczy o naruszeniu zakazu konkurencji

Prawo pracy

Pracodawca uznał, że pracownik naruszył zakaz konkurencji. Powodem było częste parkowanie samochodu służbowego w pobliżu sklepu jego żony, która rzekomo prowadziła działalność konkurencyjną. Sąd uznał, że okoliczność ta nie mogła być wystarczającym dowodem. Nie podzielono również oceny, że działalność żony pracownika stanowiła konkurencję dla jego pracodawcy, ponieważ była ona skierowana do innego kręgu odbiorców i nie była prowadzona na tym samym obszarze.

05.09.2024

Prywatna szkoła może decydować kogo przyjmuje, ale nie dowolnie

Zarządzanie oświatą

Szkoły niepubliczne, w tym szkoły katolickie, mają prawo ustalać kryteria przyjęcia uczniów i tworzyć własne zasady w tym zakresie. Dostęp do nich powinien być jednak równy i nie dyskryminujący. Problematyczne są te sytuacje, gdy akty wewnątrzszkolne odmiennie regulują pewne kwestie, niż ustawy - np. ograniczają prawo do zgromadzeń czy wyrażania swojego światopoglądu.

05.09.2024

Korzystanie z mieszkania osoby zmarłej - szczególne uprawnienie dla niektórych bliskich 

Prawo cywilne Nieruchomości

Prawo spadkowe przewiduje, że małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w dotychczasowym zakresie. Uprawnienie z art. 923 par. 1 k.c. powstaje z mocy samego prawa. Nie ma konieczności dokonywania przez osoby uprawnione żadnych dodatkowych czynności.

05.09.2024

Są zmiany w definicjach budowli i budynku - MF poprawiło projekt

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości. Zadowoleni mogą być m.in. właściciele farm fotowoltaicznych, sieci przesyłowych i... krasnali ogrodowych. Resort odchodzi od kontrowersyjnej koncepcji całości techniczno-użytkowej, która prowadziłaby do wzrostu opodatkowania. Wprowadza natomiast nieprecyzyjne pojęcie urządzenia budowlanego, co może prowadzić do uznania za budowle wysokowartościowych urządzeń technicznych. Eksperci oceniają, że mimo szeregu korzystnych zmian nadal istnieć będzie ryzyko sporów.

05.09.2024

Szykują się ułatwienia w leasingu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Branża leasingowa od dawna domaga się odejścia od obowiązku zachowania formy pisemnej i cyfryzacji procedur leasingowych. Niewykluczone, że niedługo te postulaty zostaną zrealizowane, gdyż kończą się prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym. Już wkrótce ruszą też konsultacje kolejnych propozycji. W przypadku nałożenia na przedsiębiorcę nowego obowiązku administracyjnego nastąpi rezygnacja z innego obciążenia, w tym samym lub zbliżonym obszarze.

05.09.2024

Przepisy jak zbuk, kolejny rząd bierze się za ustawę odorową

Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny

Miasto coraz bardziej wchodzi w wieś. Liczba skarg na uciążliwość zapachową rośnie, a inspektoraty ochrony środowiska nie mają narzędzi, aby wszczynać postępowania. Kolejne rządy do uchwalenia ustawy odorowej zabierają się jak do zepsutego jajka. Eksperci wskazują, że przepisy są potrzebne, ale ich stworzenie jest wyzwaniem - zarówno prawnym, jak i politycznym.

05.09.2024

Szybsze korzystanie z Krajowego Rejestru Karnego na zakończenie roku szkolnego

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Karny w ostatnim czasie znalazł się w centrum z powodu kolejek osób oczekujących na zaświadczenie o niekaralności, potrzebne w związku z rozpoczęciem roku szkolnego i obowiązywaniem tzw. ustawy Kamilka. W ub. roku weszło w życie rozporządzenie zakładające nową e-usługę, polegająca na udzielaniu informacji z KRS poprzez system teleinformatyczny. Miała ona działać już od 1 marca 2024 r., ale zostało to przesunięte na październik 2024 r. Teraz MS chce ją ponownie zmienić na 30 czerwca... 2025 roku.

05.09.2024

Pracownicy sądów i prokuratur szykują się na protest - za niski wzrost płac

Wymiar sprawiedliwości

Projekt budżetu na 2025 rok krytycznie oceniają związkowcy pracowników sądów i prokuratury. Już zapowiadają protesty. Jako jeden z pierwszych swoje stanowisko przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP - sprzeciwia się pomysłowi waloryzacji wynagrodzeń w państwowej sferze publicznej w 2025 r. o wskaźnik 5 proc. Przypomina, że centrale związkowe zgodnie postulowały nie mniejszy niż 15 proc. Propozycję analizują też pozostałe związki - podkreślają, że urąga pracownikom i szukają szansy na poprawki sejmowe.

05.09.2024

Wieczorek: Wkrótce nowy projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym

Szef resortu nauki podkreślił, że głównym celem nowych regulacji jest „dbałość o jakość nauki”. Nowela ma pomóc uporządkować kształcenie wyższe w kontekście tych uczelni, które zamiast kształcić młodych ludzi, tylko i wyłącznie po prostu na nich zarabiają. Zmiany, jakie chcemy wprowadzić, ukrócą ten proceder – mówił Dariusz Wieczorek.

04.09.2024

RPD będzie monitorować wdrożenie standardów ochrony małoletnich

Szkoła i uczeń

Jeżeli chodzi o ustawę Kamilka, to standardy dopiero są od 15 sierpnia, więc będziemy teraz obserwować, czy zostały wdrożone. Będziemy to też weryfikować, bo to jest bardzo ważne, żebyśmy byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci – powiedziała rzeczniczka praw dziecka na konferencji prasowej w Centrum Pomocy Dzieciom w Białymstoku.

04.09.2024

Małpia ospa na razie daleko od Polski, ale są wytyczne postępowania z chorymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge uspokaja: małpia ospa nie stanie się nowym wirusem Covid-19. Nie zmienia to jednak faktu, że aby w porę zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa, trzeba podjąć szybkie i ukierunkowane działania. Dlatego konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych przygotował wytyczne postępowania w Polsce - można się już z nimi zapoznać na stronie resortu zdrowia.

04.09.2024

Sędzia Sych wyjaśnia, dlaczego złożył głos odrębny do uchwały o sprawozdaniu KW PiS

Administracja publiczna Wybory

Sędzia Wojciech Sych, członek Państwowej Komisji Wyborczej, wyjaśnia, dlaczego głosował za przyjęciem sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS. Podkreśla, że przedmiotem oceny komisji jest wyłącznie sprawozdanie finansowe złożone przez pełnomocnika finansowego komitetu, a nie np. doniesienia prasowe lub informacje pochodzące od innych podmiotów.

04.09.2024

NIK punktuje nieprawidłowości w zarządzaniu szkołami

Zarządzanie oświatą

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę nadzoru nad publicznymi szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w Szczecinie, Świnoujściu i w Koszalinie. Wynika z niej, że nadzór był nieskuteczny. Według NIK doszło do nierzetelnej weryfikacji arkuszy organizacyjnych i braku analiz pogarszających się wyników egzaminów ósmoklasisty - to część nieprawidłowości, które NIK wykryła podczas kontroli w trzech miastach woj. zachodniopomorskiego.

04.09.2024

Prof. Manowska nie kieruje Izbą Pracy, sędzia Miąsik objął funkcję

Prawnicy

Prof. Małgorzata Manowska, jako I Prezes Sądu Najwyższego postanowiła, że nie będzie kierować Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wydała też zarządzenie, w którym do czasu wskazania przez prezydenta sędziego pełniącego te obowiązki, upoważniła do wykonywania czynności związanych z organizacją i kierowaniem izbą sędziego SN dr. hab. Dawida Miąsika. Sędzia Miąsik już odpowiedział - wskazał, że objął funkcje na podstawie przepisów, a I Prezes nie miała w tym zakresie ustawowego umocowania.

04.09.2024

Opłatę za posiłek w stołówce ustala dyrektor szkoły

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Należność ta nie może być wyższa niż tzw. „wsad do kotła”, czyli koszty zakupu produktów użytych do przygotowania posiłku. Bez znaczenia są więc wydatki na wynagrodzenia dla pracowników i koszty utrzymania stołówki.

04.09.2024

Z religii się ucznia nie zwalnia, tylko się go na nią zapisuje

Zarządzanie oświatą

Nie można wymagać, by rodzice wypisywali dziecko z religii - zgodnie z prawem żąda się od nich wyłącznie pozytywnej deklaracji uczestnictwa w tych zajęciach. Nie ma też podstaw prawnych do organizowania lekcji religii wyłącznie na pierwszych, bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych, ale ze względów organizacyjnych warto to przemyśleć.

04.09.2024

Biustonosz w pracy - tak, firma może tego wymagać

Prawo pracy

Czy pracodawca ma obowiązek określenia w regulaminie pracy kwestii zakładania bielizny przez zatrudnionych? A skoro kodeks pracy przewiduje zakaz molestowania seksualnego w miejscu pracy, to czy przychodzenie do firmy np. bez stanika, może zostać potraktowane jako takie zachowanie? Prawnicy wskazują, że firma ma prawo wymagać schludnego stroju, który nie wprawia nikogo w zakłopotanie.

04.09.2024

Podział spółki kapitałowej możliwy na wiele sposobów

Spółki

Podział spółki to poważne przedsięwzięcie, które musi zostać odpowiednio zaplanowane. To właśnie plan podziału jest jednym z kluczowych dokumentów, jakie należy opracować w ramach tej procedury. Natomiast dokładny zakres formalności związanych z podziałem zależy od wybranego sposobu jego przeprowadzenia.

04.09.2024

Reforma szpitalnictwa "w kawałkach" - eksperci widzą braki w projekcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Brak promowania opieki koordynowanej nad pacjentem, fragmentaryczność propozycji reformy i oparcie planów naprawczych na wynikach finansowych, a nie na poprawie leczenia. To główne zastrzeżenia, które zgłaszają organizacje w ramach opiniowania projektu reformy "sieci szpitali", która jest jednym z elementów szerszego planu zmian. Jak wynika z zapowiedzi resortu zdrowia, procedowana nowelizacja jest jednak dopiero początkiem zmian i nie zawiera jeszcze wszystkich propozycji środowiska.

04.09.2024

MF proponuje zmiany w wynagradzaniu prokuratorów - sędziowie zaskoczeni

Prokuratura

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA przyjął uchwałę, w której wyraża zaskoczenie propozycją ministra finansów, zmierzającą do zmiany sposobu wynagradzania prokuratorów. Zaznacza przy tym, że ustrój, organizacja, finansowanie prokuratury powinny być wynikiem przemyślanych i kompleksowych zmian, uzgodnionych w drodze dialogu, a nie zaskakujących decyzji polityków motywowanych doraźnymi celami budżetowymi.

04.09.2024