Na protesty wyborcze jest 7 dni, ale dopiero od dnia ogłoszenia wyników wyborów do PE

Administracja publiczna Wybory

Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wnoszący powinien pamiętać o wymogach formalnych, które musi spełnić protest wyborczy.

11.06.2024

Fiskus ogranicza inwestycje fundacji rodzinnych

CIT Fundacja Rodzinna

Fundacje rodzinne mają coraz więcej problemów z określeniem zakresu tzw. dozwolonej działalności gospodarczej. Fiskus restrykcyjnie interpretuje nieprecyzyjne przepisy, a wyroki sądów administracyjne są niejednolite. Na spór narażają się fundacje inwestujące w zagraniczne spółki, które nie są podatnikami CIT, lub w najem krótkoterminowy. Eksperci apelują o pilne doprecyzowanie przepisów.

11.06.2024

Więźniowie mają dostać więcej praw, ale Służba Więzienna temu niechętna

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości, pod kierownictwem Zbigniewa Ziobro, wprowadziło zmiany w istotny sposób ograniczające prawa osadzonych. Nowe kierownictwo chce się z tego wycofać także dlatego, że część z przepisów narusza standardy UE i Rady Europy. Nie jest pewne, na ile to się uda, bo jest opór ze strony Służby Więziennej. Kolejnym problemem są braki kadrowe, z którymi służba ta się zmaga.

11.06.2024

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Tarczy Wschód

Wojsko

Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód" przyjęła Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Tarcza ma być kompleksową infrastrukturą obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.

10.06.2024

GUS: Rośnie liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy

Prawo pracy

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 0 7,9 proc. wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale 2024 r. w porównaniu z I kwartałem 2023 r. Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie śląskim (1,50), a najniższy – w mazowieckim (0,85). Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostało poszkodowanych 75 osób.

10.06.2024

Wiek nie jest już kryterium kwalifikacji do badań prenatalnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Dostęp do badań prenatalnych jest łatwiejszy i szerszy. Nie ma już granicy wieku 35 lat. Nie obowiązują obecne dotychczasowe kryteria kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Rozporządzenie precyzuje także termin, w którym powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne.

10.06.2024

Raport: Polski system podatkowy jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie

CIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na wypełnianie obowiązków podatkowych, co plasuje Polskę na drugim miejscu pod względem liczby godzin w Europie. Średnie koszty związane z wywiązywaniem się z obowiązków w zakresie CIT w Polsce wynoszą 2,4 proc. obrotu, co jest jednym z najwyższych wyników w UE - wynika z raportu PwC "Podatki pod lupą: Jak odnaleźć się w labiryncie skomplikowanych przepisów podatkowych?"

10.06.2024

Odmrożenie cen prądu i bon energetyczny z podpisem prezydenta

Finanse Nieruchomości Energetyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym - poinformowała w poniedziałek kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną.

10.06.2024

Wysoka frekwencja w wyborach do PE, najmniejsza w małych gminach i miasteczkach

Wybory

Frekwencja wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 procent. Zagłosowało ponad 11,8 mln obywateli. Najbardziej tłumnie do urn poszli wyborcy w woj. mazowieckim i małopolskim. Najniższa frekwencja była w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim. Kandydaci nie zmobilizowali tym razem elektoratu z małych gmin i miasteczek.

10.06.2024

W czwartek zbierze się zespół, który zajmie zmianami dotyczącymi praw pracowniczych nauczycieli

Potrzebne są rozmowy na temat wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r., a także uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne - wskazywał w zeszłym tygodniu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Apelował o zwołanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. MEN zdecydowało się spotkanie zorganizować - odbędzie się w czwartek, 20 czerwca.

10.06.2024

Wiadomo, kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory

Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska 37,06 proc. głosów (21 mandatów), PiS - 36,16 proc. (20 mandatów), Konfederacja - 12,08 proc. (6 mandatów), Trzecia Droga - 6,91 proc. (3 mandaty), Lewica - 6,30 proc. (3 mandaty), pozostałe komitety -1,49 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc. - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą ze 100 procent okręgów wyborczych.

10.06.2024

Rusza dodatkowa sesja egzaminu ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli w czerwcu zdawać egzaminu ósmoklasisty, w poniedziałek, 10 czerwca, rozpoczynają trzydniową sesję dodatkową. Wynik egzaminu poznają 3 lipca – niezależnie od tego czy pisali go w sesji głównej, czy będą pisać w sesji dodatkowej.

10.06.2024

Z rejestru CEPiK znika ponad siedem milionów aut

Administracja publiczna

Samochody, które przez okres 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym badaniom technicznym, nie będą już figurować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W poniedziałek, 10 czerwca, z ewidencji zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. W większości to pojazdy, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż figurują w bazach danych.

10.06.2024

Przepisy nie ugaszą pożarów wysypisk, potrzebne lepsze kontrole

Odpady

Nałożenie kolejnych obowiązków na firmy gospodarujące odpadami nie poprawi bezpieczeństwa pożarowego składowanych odpadów. Konieczne są przede wszystkim lepsze i intensywniejsze działania samorządów i inspekcji. Dodatkowe wymogi dla legalnych firm i zwiększone tym samym koszty - mogą tylko rozszerzyć szarą strefę.

10.06.2024

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.

10.06.2024

Przedsiębiorcy oszukanemu przez hakera trudno odliczyć straty

CIT PIT Doradca podatkowy

Mimo iż przepisy podatkowe pozwalają odliczać straty powstałe w wyniku oszustwa, w tym cyberataku, to przeszkodą mogą być restrykcyjne wymogi organów podatkowych. Poszkodowany przedsiębiorca musi przedstawić fiskusowi decyzję o umorzeniu sprawy, podczas gdy organy ścigania często zawieszają postępowania, co uniemożliwia uznanie straty za koszt podatkowy. Eksperci wskazują, że w obliczu zagrożenia cyberatakami, konieczne jest złagodzenie stanowiska skarbówki.

10.06.2024

Banki uzależniają podpisanie porozumienia od rezygnacji z kasacji

Wymiar sprawiedliwości

Rozliczenia po wyroku z bankiem zwykle odbywają się bez problemów, ale frankowicze powinni uważać na niektóre zapisy proponowane przez banki, gdyż mogą im one zaszkodzić. Alternatywą dla porozumienia kompensacyjnego jest zwrócenie przez bank wszystkich kwot na rzecz kredytobiorcy i kontynuowanie sprawy z własnego pozwu o zwrot kapitału.

10.06.2024

Niewidomi studenci fizjoterapii napotykają bariery nie do przejścia

Zawody medyczne Niepelnosprawność

W toku studiów studenci z niepełnosprawnością wzroku nie są w stanie bez pomocy zaliczyć zajęć z fizykoterapii, wymagających obsługi sprzętu medycznego. Prowadzący nie powinni stosować wobec nich taryfy ulgowej, bo uczelnia ma gwarantować określone efekty uczenia. Jednak alternatywą jest niezaliczenie zajęć i w efekcie skreślenie z listy studentów, na którą ta sama uczelnia ich przyjęła.

10.06.2024

Pijany mąż zaufania, ale wybory do PE przebiegają spokojnie

Wybory

Jedno przestępstwo wyborcze oraz 20 wykroczeń wyborczych związanych np. z rozwieszaniem plakatów wyborczych czy ulotek odnotowała do tej pory policja w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka wybory przebiegają spokojniej niż pięć lat temu.

09.06.2024

Wybieramy. ABC głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Samorząd terytorialny Wybory

W wyborach do Europarlamentu każdy wyborca dostaje jedną kartę, na której odda głos na jednego kandydata. Trzeba sprawdzić, czy na karcie do głosowania są: pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Bez nich głos będzie nieważny. Wyjaśniamy jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.

09.06.2024