Szczegóły wyboru sołtysa musi określić rada gminy

Samorząd terytorialny

Ustawowa regulacja dotycząca wyboru sołtysa i rady sołeckiej jest szczątkowa. Organy te są wybierane w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Szczegóły wyboru musi zatem określić w każdym przypadku statut danego sołectwa.

17.06.2024

Frankowiczom coraz łatwiej negocjować warunki ugód z bankami

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Frankowicze procesujący się z bankami coraz częściej mają szansę na zawarcie korzystnej ugody. Banki tracą entuzjazm do wieloletnich procesów, po których muszą płacić gigantyczne odsetki, więc chętniej idą na ustępstwa, a kredytobiorcy też nie zawsze chcą latami czekać na zwycięstwo. Warto zadbać np. o kwestię uregulowania zwrotu kosztów procesu, jakie poniósł kredytobiorca w związku z wytoczeniem powództwa - to jasno powinno wynikać z treści ugody.

17.06.2024

Fentanyl "na życzenie" przez nieszczelny system e-recept i teleporad

Pacjent Farmacja

System e-recept w połączeniu z teleporadami, dla których nie ma standardów, to otwarta furtka dla zdobywania substancji o działaniu narkotycznym przez osoby uzależnione i do wprowadzania ich na czarny rynek. Kolejny raz pojawiają się apele o uszczelnienie systemu. Zmiany w prawie wprowadzone blisko rok temu nie zatrzymały procederu. Minister zdrowia poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. Ma działać już od poniedziałku.

17.06.2024

Dodatek dla sędziego penitencjarnego? Sędziowie postulują zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie penitencjarni mają w nadzorze zakłady karne, izby zatrzymań czy ośrodki dla cudzoziemców, a mimo to nie przysługują im dodatki, jeśli nie są wizytatorami. Z kolei sędziowie rodzinni dodatek dostają, jeśli mają w nadzorze choćby jedną placówkę leczniczą - wynika z uwag do projektu zmiany rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. W ocenie sędziów czas na zmiany.

17.06.2024

NRA chce, by w budżecie na 2025 r. zabezpieczono pieniądze na urealnienie urzędówek

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła stanowisko, w którym zwraca się do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w ustawie budżetowej na rok 2025 środków finansowych pozwalających na urealnienie urzędówek. Od 5 czerwca obowiązuje rozporządzenie zrównujące stawki za urzędówki adwokatów i radców prawnych ze stawkami dla obrońców i pełnomocników z wyboru.

16.06.2024

Będzie ustawa o związkach partnerskich - zapowiada ministra ds. równości Katarzyna Kotula

Prawo cywilne

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula podjęła decyzję o skierowaniu dokumentów rządowego projektu o związkach partnerskich do wykazu prac legislacyjnych. Dodała, że będzie rozmawiać z PSL o szczegółach projektu i o uregulowaniu sytuacji dzieci w "tęczowych rodzinach". Regulacja zakłada m.in. możliwość wspólnego nazwiska, prawo do informacji medycznej i wspólnego rozliczenia się.

15.06.2024

Pierwsza prezes SN z zarzutami dyscyplinarnymi

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego uznał, że I prezes SN Małgorzata Manowska dopuściła się obrazy przepisów prawa i naruszyła godność urzędu. Tłem zarzutów postawionych przez rzecznika Dyscyplinarnego SN Andrzeja Tomczyka ma być jest spór wewnątrz SN. Chodzi o to, że we wrześniu 2021 r. "starzy" sędziowie SN opuścili obrady Kolegium SN. Był to protest wobec powołania Izby Dyscyplinarnej oraz niewykonania orzeczeń TSUE.

15.06.2024

Meta chce wykorzystać dane z Facebooka - nie będzie pytać o zgodę

Nowe technologie RODO Prawo europejskie

Dane nawet ponad 400 milionów europejskich użytkowników Facebooka mogą zostać wykorzystane przez algorytmy sztucznej inteligencji, z której planuje korzystać Meta. W jakim celu? Nie wiadomo, bo przedsiębiorstwo powołuje się na "uzasadniony interes", co oznacza, że użytkownik portalu będzie mógł co najwyżej wyrazić w tej sprawie sprzeciw. Na to zostało jednak niewiele czasu. Skarga w tej sprawie została już skierowana m.in. do polskiego UODO.

15.06.2024

Nie zawsze można odzyskać urlop stracony w domu

Prawo pracy BHP

Za okresy kwarantanny zdrowego pracownika przy chorobach zakaźnych albo tropikalnych jego domowników albo prewencyjnej izolacji podczas masowej epidemii pracodawca nie musi zwracać dni urlopu wypoczynkowego – wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska i największe państwa Unii Europejskiej stosują jednak rozwiązania bardziej przyjazne zatrudnionym.

15.06.2024

Dietetycy chcą ustawy o swoim zawodzie

Zawody medyczne

Środowisko dietetyków chce rozpocząć prace nad odrębną ustawą o zawodzie dietetyka. W tej chwili przepisy regulują bardziej szczegółowo tylko wykonywanie zawodu przez dietetyków pracujących w podmiotach finansowanych przez NFZ. Przedstawiciele tej profesji od 20 lat zabiegają o własną ustawę zawodową, na mocy której powołany zostanie także samorząd zawodowy, jak dotąd bezskutecznie.

15.06.2024

Prokurator chce się zrzec ukraińskiego obywatelstwa - związkowcy piszą do prezydenta Ukrainy

Prokuratura

Asystentka wrocławskiej prokuratury w maju tego roku zdała pozytywnie egzamin prokuratorski. Od 2013 roku ma obywatelstwo polskie, ale równocześnie też jest obywatelską Ukrainy, a to - zgodnie z polskimi przepisami - uniemożliwia jej pracę na stanowisko prokuratora. Tymczasem jej wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa ukraińskiego od roku czeka na rozpatrzenie. Dlatego Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP wystąpił do ukraińskiego prezydenta z prośbą o pomoc w sprawie.

15.06.2024

"Kryształowe Serce Radcy Prawnego" - znamy laureatów konkursu

Prawnicy

Działalność pro bono na rzecz osób słabszych i wykluczonych doceniła kapituła XVI edycji konkursu "Kryształowe Serce Radcy Prawnego". Laureaci stają po stronie skrzywdzonych dzieci, osób w kryzysie bezdomności i zwierząt, angażują się w integrację uchodźców wojennych i edukację prawną najmłodszych. Przyznane zostało też specjalne wyróżnienie od Wolters Kluwer Polska oraz tytuł "Ambasadora mediacji".

14.06.2024

Marcin Stanecki nowym Głównym Inspektorem Pracy

Administracja publiczna Prawo pracy

W piątek, 14 czerwca, marszałek Sejmu Szymon Hołownia powołał Marcina Staneckiego na urząd Głównego Inspektora Pracy. - To jest człowiek, który zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami mierzy się świat pracy – podkreślił Hołownia podczas uroczystości wręczenia nominacji. W myśl przepisów marszałek Sejmu powołuje Głównego Inspektora Pracy na podstawie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy.

14.06.2024

Będą uproszczone dopłaty dla małych gospodarstw prezydent podpisał ustawę

Nowa, uproszczona forma wsparcia w ramach płatności bezpośrednich dla małych gospodarstw rolnych poniżej 5 ha oraz nowy płatny ekoschemat - ugorowanie ziemi zakłada ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, którą podpisał prezydent. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych.

14.06.2024

Składy orzekające Trybunału Stanu będą losowane

Prawnicy

Wniosek o zwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w celu uchwalenia zmian w regulaminie, przedstawiony 31 stycznia br., był niezgodny z regulaminem Trybunału Stanu – uważa przewodnicząca Małgorzata Manowska. Regulamin wprowadza zasadę, iż składy orzekające będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania.

14.06.2024

Jak media widzą osoby 50 plus na rynku pracy - badanie

Rynek

Z jednej strony najczęściej media przestawiają "silversów" w kontekście różnorodności i korzyści płynących z ich zatrudniania, a z drugiej strony często mówią o ich wykluczeniu cyfrowym, ageizmie i stereotypach na ich temat. Najwięcej materiałów o silversach pojawiło się w internecie, ale to te w tradycyjnych mediach dotarły do największej liczby odbiorców.

14.06.2024

PIE: Odmrożenie cen energii podniesie wartość inflacji

Rynek i konsument Energetyka

Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w lipcu inflacja prawdopodobnie wzrośnie do 4-4,5 proc. z powodu wzrostu cen energii. Aktualnie wartość inflacji w Polsce kształtuje się korzystniej niż w innych krajach strefy Euro, ale analitycy oceniają, że nie ma powodów do nadmiernego entuzjazmu. To bowiem raczej chwilowe zjawisko, na które wpłynęły konkretne czynniki.

14.06.2024

Wszyscy wyborcy będą mogli głosować korespondencyjnie, ale nie w wyborach samorządowych

Wybory

Możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego wprowadza nowelizacja kodeksu wyborczego, którą w piątek uchwalił Sejm. Głosowanie korespondencyjne będzie jednak wyłączone w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborach wójta.

14.06.2024

Sygnaliści nie zgłoszą naruszeń z zakresu prawa pracy

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Sejm zatwierdził w piątek poprawki Senatu, polegające na wykreśleniu prawa pracy z katalogu naruszeń prawa, które będą podlegały zgłoszeniu przez sygnalistów. Pracodawcy, którzy będą chcieli takie zgłoszenia przyjmować, mogą sami rozszerzyć ten katalog w wewnętrznej procedurze i na podstawie aktów wewnątrzzakładowych. Cieszą się z tego pracodawcy, a prawnicy twierdzą, że przepis będzie martwy. I postulują zmianę przepisów o mobbingu oraz doprecyzowanie uprawnień PIP.

14.06.2024

Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych jesienią

Środowisko

W ciągu najbliższych miesięcy ma ruszyć program dopłat do używanych elektryków, przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Wstępnie mowa jest o jesieni, ale szefowa NFOŚiGW oceniła, że termin ten może ulec wydłużeniu ze względu na toczące się dyskusje w sprawie warunków dofinansowania.

14.06.2024