Samorząd lekarski mówi o zapaści polskiego szpitalnictwa, apeluje o sfinansowanie świadczeń

Opieka zdrowotna

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (PNRL) wnioskuje do Ministerstwa Zdrowia o sfinansowanie przynajmniej systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tj. ratujących życie oraz świadczeń wynikających z pilnych wskazań medycznych. Coraz więcej placówek opieki zdrowotnej, z powodu opóźnień w rozliczeniach z NFZ, ogranicza przyjmowanie chorych. PNRL sytuację określa jako zapaść polskiego szpitalnictwa.

09.10.2024

Ważne orzeczenie TSUE dla frankowiczów wynajmujących mieszkania

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

24 października TSUE odpowie na pytanie, czy frankowicze wynajmujący mieszkania to jeszcze konsumenci czy już przedsiębiorcy. Gdyby okazało się, że należy traktować ich jako konsumentów, będą mogli pić szampana. Jeśli Trybunał uzna kredytobiorców za przedsiębiorców, trudniej im będzie wygrać z bankiem, bo wtedy nie chroni ich unijna dyrektywa konsumencka.

09.10.2024

Pierwszy rok rządów za pasem, a firmy wciąż czekają na zmiany

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład Rynek pracy

Renta wdowia, program Aktywny Rodzic i wakacje składkowe to obietnice, które udało się zrealizować koalicji rządzącej od wygranych wyborów. Dłuższa jest lista obietnic, które wciąż czekają na realizację, zwłaszcza tych dla pracodawców i przedsiębiorców, jak np. finansowanie przez ZUS wynagrodzenia chorobowego pracowników od pierwszego dnia choroby i odwrócenie negatywnych skutków Polskiego Ładu w zakresie składki zdrowotnej. Jednak niepokój firm budzą nie tyle zmiany, nad którymi trwają prace, co zapowiedzi MRPiPS, które nie były planowane. 

09.10.2024

Kasowy PIT tylko dla najmniejszych firm

PIT Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców będzie mogła rozliczać PIT metodą kasową. To oznacza, że zapłacą podatek wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Prawnicy popierają wprowadzenie takiego rozwiązania, ale zwracają uwagę, że ma ono też wiele ograniczeń – w tym limit przychodów 1 mln zł oraz konieczność monitorowania płatności. W efekcie zainteresowanie może być niewielkie.

09.10.2024

Wątpliwa sprawczość rządzącej koalicji – kluczowych reform brak

Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Mija rok od wyborów wygranych przez partie z tzw. koalicji demokratycznej – wynik wzbudził nadzieję na zmiany, także legislacyjne. Niestety brakuje wielu istotnych reform w tym zakresie i spełnienia obietnic. Nadal mamy m.in. bałagan w wymiarze sprawiedliwości, rząd nie zajął się składką zdrowotną, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, wycofał się z kredytu zero procent. Projekt deregulacji dla przedsiębiorców nadal nie wyszedł z resortu rozwoju, a pacjenci wciąż czekają na centralną e-rejestrację. Problemów jest więcej.

09.10.2024

"Nowi" sędziowie piszą do Komisji Weneckiej, chcą okrągłego stołu

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie powołani po 2018 r. wystosowali do Komisji Weneckiej i ministra sprawiedliwości apel o zmianę założeń oraz rozważenie innych wariantów rozstrzygnięcia ich sytuacji. Sygnatariusze listu podkreślają, że propozycje ich powrotu na poprzednie stanowisko, są zapowiedzią odmiennego podejścia do znacznej grupy sędziów, będących w identycznej sytuacji i naruszenia praw podmiotowych, zwłaszcza tych, którzy przyszli spoza zawodu. W ich ocenie, pomóc mógłby okrągły stół z udziałem wszystkich sędziów.

09.10.2024

Prawo do kontaktu z dzieckiem dobrem osobistym? Sądy odróżniają je od więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W orzecznictwie sądów przeważa pogląd, że prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest dobrem osobistym. Wskazują przy tym, że kontakt nie jest tożsamy z więzią rodzinną, choć może ją tworzyć lub umacniać. W takim przypadku powództwa o ochronę dóbr osobistych dotyczą więc raczej prawa do niezakłóconej więzi rodzinnej, a nie ściśle utrudniania kontaktów. A wpływ na zanik więzi może mieć też ciągłe deprecjonowanie drugiego rodzica.

09.10.2024

Z cyfryzacją jest dobrze, ale ochrona zdrowia mało odporna na kryzys

Opieka zdrowotna

W polskim systemie ochrony zdrowia całkiem dobrze radzimy sobie z wdrażaniem cyfrowych rozwiązań i innych innowacji. Poza tym, do poprawy jest właściwie wszystko - od podejścia do pracowników, po finansowanie świadczeń zdrowotnych. Konieczna jest lepsza współpraca i budowanie rozwiązań na wypadek kryzysu, ale też zrozumiałe prawo. Inaczej nie uda nam się zbudować systemu odpornego na kryzysy, takie jak pandemie czy katastrofy naturalne.

09.10.2024

Będzie dodatkowe wsparcie dla rolników poszkodowanych powodzią

Domowe finanse Powódź

Dodatkowa pomoc dla poszkodowanych rolników, w formie rekompensaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok. Koła gospodyń wiejskich będą mogły otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 5 tys. złotych - takie m.in. rozwiązania zaplanował dla poszkodowanych powodzią rolników rząd. We wtorek, 8 października, Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

08.10.2024

MS chce zwiększyć dostępność bezpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy

Zwiększenie dostępności systemu bezpłatnej pomocy prawnej, m.in. poprzez odformalizowanie procedury ubiegania się o wsparcie - zakłada projekt nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z konieczności składania oświadczenia, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

08.10.2024

Na najbliższe lata MF zakłada zejście deficytu poniżej 3 procent

Finanse publiczne Administracja publiczna

We wtorek rząd przyjął średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028. Ministerstwo Finansów założyło z nim zejście deficytu poniżej 3 proc. PKB w 2028 r. i stopniową redukcję długu docelowo poniżej 60 proc. PKB w 2030 r. - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Zaznaczył przy okazji, że liczy, iż Komisja Europejska zaakceptuje plan zaprezentowany przez Polskę.

08.10.2024

Sygnaliści poinformują o nieprawidłowościach w resorcie finansów

Administracja publiczna Compliance Sygnaliści

18 września 2024 roku minister finansów podpisał zarządzenie w sprawie procedury zgłaszania wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w resorcie finansów. Rozszerza ono zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. Nowe regulacje mają związek z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.

08.10.2024

Osobom po 16. roku życia także przedłużą się orzeczenia

Samorząd terytorialny Środowisko Niepelnosprawność

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 października nowelizacją przepisów, które pozwolą osobom po ukończeniu 16 lat przedłużyć automatycznie orzeczenie o niepełnosprawności do końca marca przyszłego roku. Na nowelę czeka ponad 5 tys. osób.

08.10.2024

Zakłady zniszczone przez powódź mogą wnioskować o pomoc do urzędu pracy

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Pracodawca, który mimo zniszczenia części zakładu utrzymał zatrudnienie, może ubiegać się o zwrot kosztów na zachowanie aktualnych miejsc pracy – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To jedna z form pomocy przewidzianej w tzw. specustawie powodziowej i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Rady Ministrów.

08.10.2024

Przedsiębiorcy nie zapłacą składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przewiduje projekt ustawy, który wpisany został właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale 2024 r.

08.10.2024

MEN: Nie zamierzamy wprowadzać obowiązkowej religii

Zarządzanie oświatą

MEN nie rozważa uczynienia z religii lekcji obowiązkowych - poinformował rzecznik prasowy resortu edukacji Piotr Otrębski. Tym samym odniósł się do słów kard. Kazimierza Nycza, zdaniem którego godzina lekcji religii w tygodniu powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Dodał, że jeśli chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie ograniczenia do jednej godziny tygodniowo lekcji religii w szkołach publicznych, w ramach konsultacji publicznych będą również organizowane spotkania z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i będzie to przestrzeń do wymiany uwag.

08.10.2024

Nowy nabór w programie „Ochrona zabytków”

Samorząd terytorialny Budownictwo

Do 5 listopada można składać wnioski na prace dotyczące zabytków nieruchomych i ruchomych w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków”. Do podziału jest 100 mln zł. W styczniu 2025 r. rozpocznie się nabór wniosków dla zabytków, które ucierpiały na skutek powodzi, w marcu na refundacje prac przy zabytkach.

08.10.2024

Lekarzom rodzinnym brakuje czasu, by pomóc pacjentom z zaburzeniami psychicznymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Największym wyzwaniem dla lekarzy rodzinnych w kontekście diagnozowania i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi jest za krótki czas wizyt, zbyt wielu pacjentów, a także trudność z szybkim skierowaniem pacjenta do psychiatry lub psychologa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Terapii Dialog z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest co roku 10 października.

08.10.2024

Zakazem sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia zajmie się rząd

Zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny - to główny cel projektu nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej, nad którym pracuje resort zdrowia. To reakcja przede wszystkim na nadużywanie tego typu wyrobów wśród młodych ludzi.

08.10.2024

TSUE w znacznej mierze potwierdził ważność Pakietu mobilności

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził kilka dni temu nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy eksploatacyjnej przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni, ponieważ prawodawca Unii nie wykazał, że dysponował wystarczającymi informacjami umożliwiającymi mu ocenę proporcjonalności tego środka. Pakiet mobilności w przeważającej większości jest jednak ważny.

08.10.2024