Rząd pomoże gospodarstwom rolnym, w których powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. - W 2024 roku występują liczne intensywne zjawiska atmosferyczne, które niszczą uprawy rolne. Chodzi np. o huragany, deszcz nawalny, grad czy przymrozki wiosenne. Szkody w wysokości co najmniej 30 proc., spowodowane tymi zjawiskami, wystąpiły na powierzchni prawie 150 tys. hektarów - wskazuje Rada Ministrów.

Pomoc dla rolników - najważniejsze rozwiązania

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych będą mogli otrzymać wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokość pomocy będzie ustalana, jako iloczyn stawki pomocy i powierzchni uprawy, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem do 10 września 2024 roku gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. Stawki pomocy będą zróżnicowane w zależności od wysokości szkód i wyniosą od 3 tys. do 1 tys. zł/ha.

Ograniczenie do 10 września 2024 roku daty występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych ma na celu wyłączenie szkód spowodowanych powodzią, która wystąpiła w południowo-zachodniej Polsce po 10 września. Pomoc będzie tu udzielana na podstawie osobnych przepisów.

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (czyli gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu) będą mogli także liczyć na dodatkową pomoc w formie rekompensaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok.

Ponadto, w związku z brakiem możliwości uruchomienia naboru wniosków o pomoc dla kół gospodyń wiejskich, koła te będą mogły otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 5 tys. zł.

Wnioski o wsparcie powinny zostać złożone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 29 listopada 2024 roku. Wypłata pomocy nastąpi do 31 grudnia 2024 roku.

Zaproponowane przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz również: Specustawa powodziowa opublikowana w Dzienniku Ustaw

 

Krystian Markiewicz, Marta Szczocarz-Krysiak

Sprawdź