Są już kierunki polityki oświatowej państwa na przyszły rok szkolny

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji ogłosiło kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025. Wśród nich znalazła się edukacja prozdrowotna, poprawa stanu psychicznego uczniów i wspieranie umiejętności zawodowych. Wskazano też kwestie, na których w przyszłym roku skupią się organy nadzoru pedagogicznego, kontrolując szkoły i inne podmioty podległe MEN.

21.06.2024

Nowacka: Nie ma szkoły bez nauczycieli

- Nie ma szkoły bez nauczycieli – zaznaczyła minister edukacji Barbara Nowacka, która uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w szkole im. Adama Mickiewicza w Łebie. Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia.

21.06.2024

Immunitet państwa i immunitety urzędników państwowych w czasach transformacji

Wymiar sprawiedliwości

24 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 odbędzie się webinarium Immunitet państwa i immunitety urzędników państwowych w czasach transformacji. Uczestnicy dyskutować będą o tym jakie immunitety przysługują państwom, osobom i organizacjom międzynarodowym oraz, czy i w jakim zakresie należy je ograniczać biorąc pod uwagę interesy jednostki.

21.06.2024

W piątek koniec roku szkolnego 2023/2024

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

21 czerwca świadectwa szkolne odbierze niemal 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. To rok, w którym było trzech ministrów edukacji, uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymali laptopy, zmieniono kuratorów, "odchudzano" podstawę programową oraz przyznano nauczycielom podwyżki o 30 lub 33 proc.

21.06.2024

Rusza zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji Barbara Nowacka wręczyła powołania członkom zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. W czasie spotkania ustanowiono także tematyczne grupy robocze. Zadaniem zespołu jest m.in. wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących warunków pracy nauczycieli, awansu zawodowego i oceny pracy, odpowiedzialności dyscyplinarnej, emerytur i świadczeń kompensacyjnych.

21.06.2024

Prof. Olaś: Sprawa ławników to nie "Bajka z mchu i paproci"

Wymiar sprawiedliwości

Zważywszy na pogłębiającą się zapaść wymiaru sprawiedliwości, happeningi z paprotkami nie tylko nie powinny znajdować się na liście działań priorytetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, ale w tej formule w ogóle nie powinny mieć miejsca. Próba "odczarowywania" czy "ocieplania" w ten sposób wizerunku ławnika jest wysoce niefortunna, a nawet szkodliwa. Postulat "wyniesienia paprotek" z sądu może umocnić negatywne stereotypy - pisze prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego.

21.06.2024

Nowe prawo komunikacji elektronicznej może zbyt daleko ingerować w prywatność

Rynek i konsument RODO Prawo europejskie

Przepisy nie mogą pozwalać na to, by operatorzy telekomunikacyjni gromadzili dane o połączeniach swoich klientów bez uzasadnienia, bo w ten sposób może dojść do naruszenia unijnych regulacji i zasad wypracowanych w orzecznictwie TSUE - uważa prezes UODO, który apeluje o wprowadzenie zmian do projektu, którym mają zająć się teraz posłowie. Podobne obawy wyrażają eksperci i organizacje pozarządowe.

21.06.2024

Egzamin egzaminowi nierówny. Nowe pomysły na LEK

Zawody medyczne

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) wymaga korekt - tu jest konsensus. Zdawalność na poziomie 99 proc. każe pytać, czy to jeszcze egzamin. Najbardziej kontrowersyjnym elementem reformy będzie wskaźnik korygujący, który pozwoli porównać wynik starego i nowego LEK-u. Punktacja jest bowiem przepustką do specjalizacji i elementem rankingu uczelni z kierunkami lekarskimi. W izbie lekarskiej słyszymy, że LEK na nowych zasadach mógłby najwcześniej obowiązywać jesienią 2025 r., a najpóźniej wiosną 2026 r.

21.06.2024

Jak uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe małżonka

Ordynacja Doradca podatkowy

Zawarcie intercyzy wyłączy odpowiedzialność za zaległości podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą, ale dopiero za te powstałe po zawarciu umowy. Jednak, nawet mimo zawarcia intercyzy, małżonek odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności, osiągając z niej korzyści.

21.06.2024

Dla nauczyciela czekoladki, a nie weekend w SPA

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pralka, bon do SPA, galerii handlowej lub obraz za dwa tysiące złotych nie są trafionymi prezentami dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego. Zarówno wręczanie takiej gratyfikacji, jak i jej przyjmowanie, może zostać uznane za przestępstwo. Karniści zgodnie twierdzą, że aby uniknąć ryzyka, lepiej ograniczyć się do kwiatów lub bombonierki.

21.06.2024

Wiele komitetów wyborczych powstaje tylko po to, by dać zarobić znajomym

Wybory

Obecne przepisy pozwalają na to, aby kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych zgłaszali pełnomocnicy wyborczy wszystkich komitetów utworzonych w związku z danymi wyborami, a nie tych, którzy wystawili własnych kandydatów. Część komitetów wyborczych jest tworzona z założenia wyłącznie po to, aby „znajomi królika” mieli szansę dorobić sobie w obwodowych komisjach wyborczych. PKW chce to zmienić, ale część ekspertów ma zastrzeżenia.

21.06.2024

Sędzia kwestionuje status neo-sędziego? Prokuratorzy nie będą wnioskować o jego wyłączenie

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk uchylił polecenie z 16 grudnia 2019 r., na mocy którego prokuratorzy mieli obowiązek składania wniosków o wyłączenie sędziów, którzy kwestionowali w postępowaniu sądowym status innego sędziego. Z pisma, do którego dotarło Prawo.pl, wynika że od prokuratorów wymagano też, by w takich sytuacjach powiadamiani byli rzecznicy dyscyplinarni i Prokuratura Krajowa.

21.06.2024

Ławnik to nie "paprotka" - MS chce popularyzować ławników i wzmocnić ich pozycje

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce podkreślać znaczenie ławników w sądzie i zwiększyć ich rolę w rozpoznawaniu spraw. Pierwszym etapem ma być akcja informacyjno-promocyjna z paprotkami - roślinami w roli głównej. Wynoszone z sądu paprotki mają odczarować stygmatyzujące przezwisko dla ławnika. Prawnicy wskazują jednak, że używanie w tym celu prześmiewczego określenia, jest niefortunne. A sami ławnicy, że chcą być promowani, ale niekoniecznie w ten sposób.

20.06.2024

Będzie dopłata do prądu dla osób wentylowanych mechanicznie w domu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Około 20 tysięcy osób, używających na przykład koncentratora tlenu, ma skorzystać z nowego programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dopłata do rachunku za prąd wyniesie 100 zł miesięcznie. Będzie się można o nią starać raz na trzy miesiące. Procedura będzie bardzo uproszczona i opierać się będzie na prostym sprawdzeniu rejestrów NFZ usługi wentylacji domowej

20.06.2024

Wkrótce likwidacja Akademii Kopernikańskiej - projekt już gotowy

Zarządzanie oświatą

Podpisałem dwa projekty ustaw: jeden projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk, drugi projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej - powiedział minister Dariusz Wieczorek na Zgromadzeniu Ogólnym PAN. Nie ma na razie tematu dotyczącego przejęcia przez PAN niemałego majątku Akademii Kopernikańskiej ani jej członków. - Chcemy to uporządkować - zapowiedział minister.

20.06.2024

Edukacja obywatelska receptą na trudne czasy

Jesteśmy zalewani fake newsami, mamy poczucie, że wpływają na nas różne siły, tuż za naszą granicą toczy się wojna, można powiedzieć o wojnie hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej - mówiła wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, zapowiadając wdrożenie nowego przedmiotu edukacja obywatelska.

20.06.2024

Dopłaty do akademików - MNiSW przygotował ustawę

Zarządzanie oświatą

Szykujemy ustawę dotyczącą Funduszu Dopłat, gdzie będzie kwestia dotycząca remontów i budowy akademików przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - powiedział Dariusz Wieczorek, minister nauki. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze zapotrzebowanie jest na poziomie 2,5 miliarda złotych. Ustawa jest już gotowa i w tym momencie jest po uzgodnieniach międzyresortowych; w czwartek prawdopodobnie trafi na Komitet Stały Rady Ministrów.

20.06.2024

Bez zaświadczenia przy zmianie sposobu użytkowania budynku

Budownictwo

Nie trzeba będzie dostarczać już zaświadczenia o zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w wypadku zmiany sposobu użytkowania mieszkania na biuro czy sklep. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa budowlanego w tej sprawie.

20.06.2024

Kwota bazowa na nieodpłatną pomoc prawną wzrośnie do 6104 zł w 2025 r.

Prawnicy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w 2025 roku kwota bazowa stanowiąca podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadań związanych z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniem nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej wynosiła 6104 złotych. Projekt rozporządzenia trafił właśnie do opiniowania.

20.06.2024

KRS zaniepokojona zmianami kadrowymi w sądach, wzywa ministra do zaprzestania działań

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości rozpoczął 18 czerwca procedurę odwołania z pełnionych funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzi Joanny Przanowskiej-Tomaszek i pięciu wiceprezesów. Teraz reaguje na to Krajowa Rada Sądownictwa - wyrażając, jak wskazano w uchwale, głębokie zaniepokojenie. Powołuje się przy tym na zabezpieczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek ma wypowiedzieć się na temat konstytucyjności przepisów dotyczących odwołania kierownictwa sądów.

20.06.2024