Oba projekty zostały przyjęte przez Radę Ministrów w poniedziałek, 14 października br., późnym wieczorem.

Szybsze inwestycje w OZE

- Przyjęte rozwiązania pozwolą na dalszy rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym objętych systemami wsparcia. Przyspieszony zostanie także proces inwestycyjny związany z OZE – tak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przedstawia projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Intencją projektodawcy jest zapewnienie pełnej zgodności polskich przepisów z nowymi dokumentami europejskimi, które odnoszą się do zakresu udzielanej pomocy publicznej w systemach wsparcia OZE czy ulg dla odbiorców energochłonnych.

Przewidywane rozwiązania mają zwiększyć opłacalność inwestycji dla prosumentów, którzy rozliczają się w systemie net-billing (system wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta). Projekt zakłada też dostosowanie do unijnych wytycznych ulg dla odbiorców energochłonnych. Rząd zapewnia, że zwiększy się liczba firm, które będą mogły korzystać z ulg.

Projekt przewiduje ponadto kontynuowanie programów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW, w formule zgodnej z przepisami UE. Jak czytamy w komunikacie, od 1 stycznia 2026 r., prawo do gwarantowanego odbioru energii przez sprzedawcę zobowiązanego oraz zwolnienie z obciążeń dotyczących bilansowania handlowego będzie dotyczyło wytwórców w instalacjach o mocy poniżej 200 kW. W okresie przejściowym, czyli od wejścia w życie nowych przepisów do 31 grudnia 2025 r., takie prawo będzie przysługiwało wytwórcom w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 400 kW.

Przeczytaj także: Budżet programu Mój Prąd. 6.0 zwiększony do 1,25 mld zł

Na przyspieszenie procesu inwestycyjnego związanego z OZE wpłynąć ma skrócenie terminów wydawania zezwoleń i decyzji w sprawach nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego, magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń oraz instalacji niezbędnych do przyłączenia instalacji OZE do sieci. Docelowo, jak czytamy w komunikacie KPRM, łączny czas trwania procedur inwestycyjnych (administracyjnych) ma się zmniejszyć z 356-416 dni do 149 dni.

Prawo energetyczne dla wodoru

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw jest odpowiedzią na znaczenie roli wodoru w transformacji energetycznej. Może on stanowić surowiec, paliwo, nośnik lub magazyn energii i został uznany za jeden z priorytetów realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

Nowe przepisy dotyczą uregulowania rynku wodoru w Polsce - w zakresie, w jakim nie będzie on przesyłany siecią gazową (w pozostałym zakresie zastosowanie znajdą przepisy dla paliw gazowych).

 


- Wprowadzane zmiany zapewnią stabilność prawa dla podmiotów z sektora publicznego i prywatnego, które działają w obszarze wodoru oraz przyczynią się do pełnego wykorzystania potencjału tego nośnika energii. Przyjęte rozwiązania dadzą również pewność regulacyjną inwestorom i zachęcą ich do inwestowania – czytamy w komunikacie KPRM.

Projekt wprowadza definicje wodoru niskoemisyjnego, wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego oraz wodoru odnawialnego. Zakłada ponadto powołanie specjalistycznych instytucji:

  • operatora systemu przesyłowego wodorowego 
  • operatora systemu dystrybucyjnego wodorowego 
  • operatora systemu magazynowania wodoru 
  • operatora systemu połączonego wodorowego