Przy PAN powstał komitet ekspertów od spraw powodzi

Szkolnictwo wyższe

Prezydium Polskiej Akademii Nauk powołało do życia Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej. Celem nowego organu będzie przede wszystkim wypracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski. Ponadto eksperci komitetu zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej.

23.10.2024

Dłuższy czas na rozliczenia z NFZ na terenach popowodziowych

Opieka zdrowotna Powódź

W związku z wprowadzonymi w czasie trwania powodzi ograniczeniami wykonywania świadczeń tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu, jednostki opieki zdrowotnej nie miały możliwości ich realizacji z przyczyn niezależnych od nich – wyjaśnia resort zdrowia. Z tego powodu proponuje przedłużenie terminu rozliczeń zaliczek do końca 2025 roku. Projekt rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej trafił do konsultacji publicznych.

23.10.2024

Bank ma chronić klientów przed oszustwami. UOKiK wydał zalecenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Banki

To instytucje płatnicze, w szczególności banki, powinny wyjaśniać sposoby działania oszustów, a także wdrażać środki monitorowania, komunikacji i reagowania na coraz bardziej wysublimowane metody oszustw i kradzieży – uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomóc w realizacji tych obowiązków mają wydane przez niego zalecenia dla dostawców usług płatniczych, uwzględniające skargi klientów oraz wiedzę ekspertów z sektora finansowego.

23.10.2024

Badanie EY: Sztuczna inteligencja poprawi efektywność pracy w podatkach

Finanse Compliance

Liderzy obszarów podatkowych z entuzjazmem podchodzą do zmian technologicznych – pokazują wyniki szóstej edycji badania EY – Tax and Finance Operations. W ciągu roku odsetek ankietowanych uważających, że narzędzia bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji poprawią efektywność ich pracy wzrósł aż o 72 punkty procentowe - z 15 proc. do 87 proc. Jednocześnie 55 proc. badanych uważa, że rozwój GenAI nie spowoduje redukcji etatów.

23.10.2024

Kształcenie podyplomowe pielęgniarek przeniesione do CMKP - rząd przyjął projekt

Zawody medyczne

Przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zakłada projekt nowelizacji ustawy o CMKP oraz niektórych innych ustaw. We wtorek został przyjęty przez rząd.

23.10.2024

Możliwa modyfikacja „programu samochodowego” PFRON

Niepelnosprawność

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych nie wyklucza po dwóch latach działania tzw. programu samochodowego jego modyfikacji. Na razie mogą skorzystać z niego tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Jednak możliwość dofinansowania do zakupu samochodu byłaby bardzo przydatna także dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Dzięki temu, mogliby np. pozostać aktywni na rynku pracy.

23.10.2024

Rzecznik ministra Bodnara nie chce karać sędziów za wyższe utracone zarobki świadków

Wymiar sprawiedliwości

Przyznanie świadkowi wyższej niż wynika to z kodeksu stawki za utracone zarobki z powodu wezwania do sądu nie jest złamaniem prawa przez sędziego. Sąd Najwyższy uważa, że zastosowanie wykładni prokonstytucyjnej nie jest błędem, nie można za to karać. Ten pogląd spowodował wycofanie wniosku o ukaranie przez rzecznika powołanego przez ministra sprawiedliwości i umorzenie postępowania dyscyplinarnego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

23.10.2024

Na nadgodziny na obszarze powodzi i delegację pracownik musi się zgodzić

Prawo pracy Powódź

Jednym z uprawnień pracowniczych, które wprowadziły znowelizowane przepisy ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, jest ochrona przed koniecznością pracy w godzinach nadliczbowych oraz delegowania poza stałe miejsce pracy. Niedopuszczalne jest narzucenie ich bez zgody pracownika wyrażonej w postaci pisemnej lub elektronicznej. Taka zasada obowiązuje do końca roku.

23.10.2024

W Warszawie IV Kongres Kuratorski

Wymiar sprawiedliwości

Jaka jest obecnie sytuacja kuratorów sądowych także w kontekście zmian ustawowych, które nastąpiły w ostatnich latach; co wymaga zmiany; jak poprawić warunki pracy kuratora i przyciągnąć chętnych do służby; w końcu jakie są perspektywy i wyzwania - o tym m.in. będą dyskutować uczestnicy IV Kongresu Kuratorskiego, który tym razem odbędzie się w Warszawie.

23.10.2024

W sytuacji kryzysowej dyrektor może liczyć na pomoc sądu

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół bez obaw mogą zwracać się do sędziów o pomoc, gdy nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z uczniem, który w jakiś sposób łamie prawo. Im ściślejsza współpraca wszystkich organów, tym większa szansa, że dziecku lub nastolatkowi uda się pomóc - zapewniały podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój sędzie Jolanta Jeżewska i Maja Zofia Jabłońska reprezentujące Fundację Edukacji Prawnej IUSTITIA.

23.10.2024

Nowe obowiązki dla firm. Przepisy o wylesianiu dotyczą nawet mięsa i kawy

Środowisko Prawo europejskie

Unijne rozporządzenie przeciw deforestacji, wbrew obiegowej opinii, nie obejmuje wyłącznie tartaków czy producentów mebli. Na nowe regulacje powinien przygotować się każdy bez względu na branżę, kto wprowadza do obrotu, udostępnia na unijnym rynku, a także wywozi z Unii określone produkty pochodzące z takich towarów jak: bydło, kakao, kawa, palma olejowa, kauczuk, soja i drewno.

23.10.2024

Certyfikat rezydencji wciąż sprawia problemy

CIT PIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polskie spółki wciąż mają problemy z certyfikatami rezydencji zagranicznych kontrahentów. Każde państwo ma własny wzór i wymogi formalne, przez co polski fiskus nie zawsze akceptuje te dokumenty. Ostatnio szef Krajowej Administracji Skarbowej dopiero po latach uznał za prawidłowy certyfikat irlandzkiej spółki, zmieniając interpretację na korzyść podatnika. Rozwiązaniem problemów ma być tzw. dyrektywa FASTER, która wprowadzi jednolity w całej UE wzór dokumentu, prawdopodobnie jednak dopiero od 2030 roku.

23.10.2024

Neo-sędzia decydował o przerwie w karze - apelacja zwraca sprawę

Wymiar sprawiedliwości

Kwestia tego, czy można przeprowadzać testy niezawisłości wobec "nowych" sędziów z wydziałów wykonawczych, budzi dyskusję w środowisku sędziowskim. Jeśli przyjąć, że nie sprawują wymiaru sprawiedliwości, to na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nie ma ku temu podstaw. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał jednak, że test w tej sytuacji też można przeprowadzić i uchylił postanowienie sędziego ze względu na jego ścieżkę kariery i m.in. poparcie dla członków tzw. neo-KRS.

23.10.2024

Strefy wolne od petard i huku

Środowisko Prawo gospodarcze

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki odpowiedziało na projekty ustaw, które prowadzą do całkowitego zakazu świętowania z fajerwerkami. Ustawy te niebawem procedowane będą w Sejmie. Branża proponuje wprowadzenie kompromisowego rozwiązania: stref wolnych od petard, które obejmowałyby tereny zabudowane, zabytkowe, parki, a także tereny szpitali.

22.10.2024

Rząd przyjął projekt ustawy o Radzie Fiskalnej

Finanse publiczne Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada powołanie Rady Fiskalnej - nowej, eksperckiej i niezależnej instytucji, dzięki której zwiększy się transparentność finansów publicznych. Rada rozpocznie swoją działalność w 2026 roku, a pierwszy raz będzie opiniowała projekt budżetu państwa na 2027 rok. Będzie składać się z siedmiu niezależnych ekspertów, którzy będą wybierani przez m.in. prezydenta, prezesa Najwyższej Izby Kontroli i ministra finansów.

22.10.2024

Eksperci chcą ukarania lekarzy za przekonywanie o szkodliwości szczepień przeciwko HPV

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej (RE NIL) sprzeciwia się szerzonym przez Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców (PSNLiN) tezom podważającym skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Rada wskazuje, że zniechęcanie przez lekarza do szczepień profilaktycznych stanowi naruszenie art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Domagają się konsekwencji i apelują, aby sprawą zajął się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

22.10.2024

UOKiK sprawdza, czy META naruszyła zasady konkurencji

Prawo AI

Sieć społecznościowa Facebook zmieniła sposób, w jaki prezentowane są odnośniki do treści prasowych.Treści polskich wydawców na platformie wyświetlane są w postaci pojedynczego odnośnika, a nie - jak to było dotychczas - jako graficzny podgląd materiału. Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Sprawdzi w nim, czy działania spółki Meta mogą naruszać konkurencję.

22.10.2024

ZUS: 331,2 tys. wniosków o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic" w trzy tygodnie

Domowe finanse Prawo pracy

Od 1 października, przez trzy tygodnie, rodzice złożyli 331,2 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło 336,7 tys. dzieci – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najpopularniejszym świadczeniem jest „Aktywnie w żłobku”, o które zawnioskowało 160,3 tys. osób.

22.10.2024

Ważne zaplanowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Podczas planowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej trzeba pamiętać, aby rozróżnić, które zajęcia są prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a które mają charakter rewalidacyjny i organizowane są dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Trzeba też pamiętać, że przydzielanie zajęć powinno odbywać się zgodnie z kwalifikacjami.

22.10.2024

Wybrano Super Dyrektorów Szkoły i Super Dyrektorów Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Barbara Buczkowska-Staniec, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 33 w Częstochowie, otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Stanisława Anna Tymoczko, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie, została natomiast Super Dyrektorem Szkoły. To już jedenasta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas XI Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywa się w dniach 21-22 października 2024 r. w Jachrance.

22.10.2024