Dłuższy pilotaż „Dobrego posiłku w szpitalu”

Pacjent Opieka zdrowotna

Pilotaż programu MZ „Dobry posiłek w szpitalu” został przedłużony do końca br. Pierwotnie miał zakończyć się w czerwcu. Poza tym resort nie wprowadza do programu żadnych innych zmian. 

28.06.2024

Rok 2023 to tylko przygrywka do tego, co wkrótce czeka pracodawców

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Już 2023 rok nie należał do łatwych dla pracodawców, a wtedy wchodziły w życie tylko dwie, choć znaczące, zmiany kodeksu pracy. Jak się teraz okazuje – to był tylko przedsmak tego, co czeka firmy w roku 2024 i 2025. Rząd nadgania kilkuletnie opóźnienia swoich poprzedników we wdrażaniu unijnego prawa, a to oznacza dla firm wiele nowych ustaw, zmienianych przepisów i konieczność wdrażania nowych procedur, jak chociażby w zakresie ochrony sygnalistów.

28.06.2024

NIK: Pytania o rolę warsztatów terapii zajęciowej

Prawo pracy Niepelnosprawność

Wskazanie na orzeczeniu o niepełnosprawności do terapii zajęciowej często bywa barierą dla pracodawców, którzy rozumieją ten zapis jako przeciwskazanie do wykonywania pracy. Barier jest więcej, a warsztaty terapii zajęciowej nie są efektywnym przygotowaniem do podjęcia pracy na otwartym czy chronionym rynku przez osoby z niepełnosprawnością. Eksperci nie mają wątpliwości, że na cały system zatrudniania osób z niepełnosprawnością należy spojrzeć z zupełnie innej strony niż dotychczas.

28.06.2024

Kupujący mieszkania od dewelopera od lipca z lepszą ochroną

Budownictwo

W poniedziałek, 1 lipca, kończy się pewna era. Deweloperzy nie będą mogli już budować na starych, mniej korzystnych dla kupujących mieszkania lub domy, zasadach. Mija bowiem dwuletni okres przejściowy dla nowej ustawy deweloperskiej. Nie dotyczy to jednak przypadków, kiedy do podpisania umowy deweloperskiej doszło przed 1 lipca br. Wówczas sprzedaż lokalu będzie finalizowana po staremu.

28.06.2024

Wybór sędziego TSUE blokowany przez ustawę kompetencyjną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ustawa o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, a konkretnie kwestia konieczności uzyskania zgody prezydenta na rządowego kandydata na stanowisko sędziego TSUE, ma być przyczyną nieogłaszania konkursu na to stanowisko. Tak wynika z wypowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Prawnicy podkreślają jednak, że brak polskiego sędziego w Trybunale uderza w interesy Polski, więc z konkursem nie ma na co czekać. W ich ocenie ewentualna odmowa obciąży Andrzeja Dudę.

28.06.2024

Więźniowie czwartego piętra znów poczekają na szczegółowe przepisy o dostępności

Samorząd terytorialny Budownictwo Niepelnosprawność

Sejm po raz kolejny zgodził się na wydłużenie czasu na powstanie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Inaczej 20 września wygasną przepisy dotyczące warunków technicznych i powstanie luka w prawie. Brak rozporządzenia nastręcza architektom wiele problemów, a urzędy różnie interpretują przepisy dotyczące dostępności. Zwłoka, to także problem dla podmiotów publicznych.

28.06.2024

Ustawy konstytucyjne i jednocześnie... niekonstytucyjne - impas po wyroku TK

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny, orzekając niekonstytucyjność noweli o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, z powodu niedopuszczenia do głosowania - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, otworzył Puszkę Pandory. Rozstrzygnięcie zapadło tym razem w składzie bez dublerów i choć prawnicy stoją na stanowisku, że jest wadliwe, bo np. skład wyznaczała prezes Trybunału, która prezesem już być nie powinna, może mieć wpływ na inne zakwestionowane przez prezydenta ustawy. A na pewno - jak dodają - pogłębia chaos prawny.

28.06.2024

Perspektywy rozwoju i problemy opieki paliatywnej w Polsce

Pacjent

Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób cierpiących z powodu poważnej choroby, potrzebujących opieki paliatywnej dynamicznie wzrasta. Wymaga to zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia, poprawy finansowania i rozwoju kształcenia personelu, z którego niedoborem już teraz zmagają się polskie hospicja.

28.06.2024

Zastawy rejestrowe utrudniają życie sądom, MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu poprzedników, by zastawy rejestrowe uznawane były po upływie 20 lat za wykreślone z mocy prawa. Orzecznicy będą jednak musieli przejrzeć wszystkie akta rejestrowe i sprawdzić czy strony nie postanowiły o utrzymaniu zastawu na kolejne maksymalnie 10 lat. Jeśli takiej zmiany nie będzie, zostanie wydane zarządzenie o adnotacji w systemie teleinformatycznym, że zastaw wygasł i uznaje się go za wykreślony z mocy prawa.

28.06.2024

W zakładach opiekuńczych dla dorosłych będzie mógł pracować każdy lekarz

Pacjent Opieka zdrowotna

Umożliwienie bardziej optymalnego wykorzystania lekarskich zasobów kadrowych, a także ułatwienie organizacji opieki w ramach świadczeń, bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo pacjentów - taki jest główny cel zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Umożliwi ona m.in. zatrudnianie lekarzy dowolnej specjalizacji.

27.06.2024

Sędzia Jacek Gudowski z tytułem doktora honoris causa

Wymiar sprawiedliwości

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego sędziemu w stanie spoczynku Jackowi Gudowskiemu. Uzasadniono to twórczym i oryginalnym wkładem do nauki prawa i postępowania cywilnego, a także kształtowaniem orzecznictwa sądowego, zwłaszcza Sądu Najwyższego oraz budowaniem autorytetu SN i zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

27.06.2024

Baner wyborczy to nie odpad komunalny, najlepiej dać mu nowe życie

Wybory

Banery wyborcze nie są odpadami wytwarzanymi w ramach gospodarstw domowych. Nie mogą więc zostać uznane za odpady komunalne. W związku z tym nie powinny być przyjmowane i przetwarzane przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych – uważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

27.06.2024

Prof. Bogumiła Kaniewska przewodniczącą KRASP

Wybory nowych władz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odbyły się w czwartek w Warszawie. Kadencja nowych władz rozpocznie się 1 września br. W mijającej kadencji prof. Kaniewska była członkinią prezydium KRASP, pełniła również funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

27.06.2024

Alarmująco wzrasta liczba recept wystawianych na oksykodon

Pacjent Opieka zdrowotna

O ile statystycznie od 2019 roku recepty na fentanyl wystawiane są coraz rzadziej, o tyle niepokojąco wzrasta częstotliwość przepisywania przez lekarzy oksykodonu, który również należy do grupy leków opioidowych. Coraz więcej lekarzy i pacjentów korzysta z tzw. receptomatów, jednak przepisywane w ten sposób leki zazwyczaj nie są refundowane. To najważniejsze wnioski, które przedstawiono podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

27.06.2024

W lipcu zmiany w ustawach o szkolnictwie wyższym i PAN

Szkolnictwo wyższe

Szef resortu nauki mówił na posiedzeniu senackiej komisji nauki, że nowela ustawy o Polskiej Akademii Nauk i ustawa o likwidacji Akademii Kopernikańskiej są już zgłoszone do wykazu prac legislacyjnych. Wcześniej zapowiedział, że w lipcu pojawi się nowela ustawy o szkolnictwie wyższym, której głównym celem ma być podnoszenie jakości kształcenia na polskich uczelniach.

27.06.2024

Resorty zdrowia i edukacji zacieśnią współpracę na rzecz pomocy psychologicznej dla dzieci

Zarządzanie oświatą

Resort zdrowia przygotował projekt porozumienia o współpracy pomiędzy placówkami systemu oświaty a podmiotami leczniczymi prowadzącymi ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ma to na celu m.in. wymianę informacji oraz bezpośredni kontakt z podmiotem będącym przygotowanym merytorycznie w zakresie udzielania niezbędnego wsparcia.

27.06.2024

Zaświadczenie o zgodności z miejscowym planem nie zawsze będzie potrzebne - po pierwszym czytaniu

Budownictwo Nieruchomości

Nie trzeba będzie przy adaptacji na inny cel lokalu lub budynku dostarczać urzędnikom zaświadczenia potwierdzającego zgodność planowanej inwestycji z miejscowym planem. Prace nad projektem w tej sprawie rozpoczęły się w Sejmie w piątek, 28 czerwca. Zmianę chwalą prawnicy. Uważają, że uprości formalności. Zawsze to o jeden dokument mniej. Ostro jednak protestuje Związek Powiatów Polskich. Ostrzega, że plany potrafią zawierać rażące błędy i niezbędna jest "podkładka", czyli dowód w postaci zaświadczenia, że inwestycja nie narusza planu.

27.06.2024

Czy przedsiębiorca może ustanowić pełnomocnika przez internet?

Prawo gospodarcze

Regułą jest, że w sprawach cywilnych i administracyjnych strona może działać przez pełnomocnika. Nie zawsze jednak ustanowienie pełnomocnika możliwe jest przez internet. Niekiedy prostszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest skorzystanie z dokumentu podpisanego elektronicznie.

27.06.2024

Rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej

Środowisko Administracja publiczna

Rolnicy po raz kolejny zgłaszają problemy z funkcjonowaniem aplikacji suszowej. Chodzi m.in. o błędy w szacowaniu strat i trudności z pozyskaniem protokołu suszowego. Skarżą się także na krótki czas, jaki był przewidziany na dostarczenie dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

27.06.2024