Ten optymizm jest jednak niwelowany przez czynniki takie jak presja kosztowa, która po raz pierwszy w historii badania, zajęła czołowe miejsce na liście obaw. Aż 55 proc. badanych CFO (dyrektorów finansowych) wskazuje ten czynnik jako główną przeszkodę w osiągnięciu sukcesu. Jeszcze wyższy odsetek (82 proc.) ankietowanych spodziewa się konieczności dokonania umiarkowanych i znaczących zmian w procesie raportowania w związku z wprowadzeniem BEPS 2.0 (globalny podatek wyrównawczy).

Co jednak szczególnie warte podkreślenia, nie będzie miała ona wpływu na ludzi. Ponad połowa (55 proc.) badanych jest przekonanych, że rozwój GenAI nie spowoduje redukcji etatów w ramach zespołów podatkowych. Zamiast tego spodziewane są przesunięcia w zakresie obowiązków – zmniejszenie czasu poświęconego na rutynowe działania na rzecz aktywności o charakterze strategicznym.

- Nie ma wątpliwości, że proces cyfryzacji systemów podatkowych ma charakter międzynarodowy. Polska znajduje się na czele tego peletonu, a zbierane dane są poddawane coraz bardziej zaawansowanej analityce. Stąd wiele firm z dużym entuzjazmem patrzy w kierunku sztucznej inteligencji. Na pewno pozwoli ona firmom zwiększyć efektywność wielu procesów. Wiele organizacji wciąż jednak dopiero analizuje wprowadzanie konkretnych narzędzi. Wiedza, jak przeprowadzić całą procedurę implementacji, a następnie efektywnie wykorzystywać GenAI umożliwi budowanie przewagi konkurencyjnej również w branży podatkowej. W szczególności w momencie, gdy CFO znajdują się pod coraz większą – i co jeszcze ważniejsze - równoczesną presją nie tylko technologiczną, lecz także budżetową, legislacyjną i pracowniczą - mówi Radosław Krupa, partner EY Polska, Dział Doradztwa Podatkowego.

Zobacz w LEX: Czy jest się czego bać? O ujarzmieniu narzędzi AI opowiada Sebastian Grzywacz >

Rosną obawy o presję kosztową 

Po raz pierwszy w sześcioletniej historii badania EY – Tax and Finance Operations – to kwestie finansowe zajęły pierwsze miejsce wśród obaw CFO i dyrektorów podatkowych. Pomiędzy 2020 a 2024 rokiem ten czynnik wzrósł aż o 42 punkty procentowe (z 11 proc. do 53 proc.). Dla 49 proc. ankietowanych liderów efektywne zarządzanie budżetem stanowi najwyższy priorytet, a 86 proc. będzie poszukiwać rozwiązań redukujących koszty.

Jak wynika z badania, zmiany te nie będą się jednak odbywały kosztem pracowników. Presja związana z zatrudnieniem i utrzymaniem ekspertów podatkowych stanowi kluczowe wyzwanie dla 34 proc. CFO. W porównaniu z 2020 rokiem oznacza to wzrost o 11 pkt procentowych. Jednocześnie aż 70 proc. ankietowanych dostrzega mniejsze zainteresowanie zawodem młodych osób, połączone z odchodzeniem na emeryturę doświadczonych ekspertów.

 

Nowość
CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość
-50%
Nowość

Paweł Małecki, Małgorzata Mazurkiewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 184.5 zł

|

Cena regularna: 369 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 369 zł


Czytaj w LEX: Głos pracownika w erze AI >

BEPS 2.0 budzi obawy, ale biznes spogląda w kierunku co-sourcingu

Wyniki badania EY potwierdzają, że firmy będą mierzyć się z analizowaniem coraz większej ilości danych związanych z obszarem podatkowym. Obejmuje to konieczność przygotowania cyfrowych dokumentów takich jak np. Jednolity Plik Kontrolny CIT czy nadchodzący Krajowy System e-Faktur. 

W najbliższym czasie szczególna uwaga CFO i dyrektorów podatkowych będzie zaś skupiona na globalnym minimalnym opodatkowaniu. Dla 42 proc. ankietowanych BEPS 2.0 oznacza konieczność wprowadzenia zmian w zakresie przygotowania danych. Dodatkowo 82 proc. przewiduje, że niezbędne będzie wdrożenie przynajmniej umiarkowanych modyfikacji w procesie raportowania.

Czytaj w LEX: Czy GloBE to tylko ulepszone CFC? >

Jednocześnie zespoły podatkowe są wciąż zobligowane do realizacji pozostałych zadań w zakresie sprawozdawczości. Na rutynowe aktywności aktualnie zespoły mają poświęcać 45 proc. czasu pracy. Dla wysoko specjalistycznych obszarów współczynnik wynosi około 20 proc. Ambicją CFO jest odwrócenie tych proporcji. Ponad połowa (54 proc.) ankietowanych planuje podanie ponownej analizie ich modeli operacyjnych. Jako kluczowy wskazywany jest obszar co-sourcingu - wsparcia zewnętrznych doradców podatkowych działających w ramach struktur organizacji. Już teraz np. w przypadku BEPS około 27 proc. czasu niezbędnego na wypełnienie obowiązków jest realizowana przez zewnętrznych partnerów takich jak firmy doradcze. Najwyższy odsetek (37 proc.) ma miejsce w obszarze podatków pośrednich, a najniższy (24 proc.) – podatków bezpośrednich.

- Równoczesna skala wyzwań – od konieczności adaptacji do zmian technologicznych, przez utrzymanie jakościowego zespołu, aż do dostosowania się do dynamicznych zmian regulacyjnych – sprawia, że liderzy obszarów podatkowych w firmach ze szczególną uwagą patrzą na co-sourcing. Obecnie jest to szczególnie dostrzegalne w takich obszarach jak operacje księgowe czy finansowa analiza i planowanie. Należy się jednak spodziewać, że ten zakres będzie się wyłącznie rozszerzał. Co-sourcing może znacząco wpłynąć na redukcję kosztów, gdyż stworzenie, wdrożenie oraz utrzymanie odpowiednich narzędzi technologicznych pozostaje po stronie biznesowego partnera. Niemniej możliwość uzyskania przez CFO oszczędności w żaden sposób nie jest równoznaczna z akceptacją utraty pełnej kontroli. Dlatego tak ważne jest zaufanie. Nie tylko w zakresie merytorycznym, lecz także technologicznym. Firmy muszą mieć pewność, że ich dane są nie tylko właściwie przetwarzane, ale również całkowicie bezpieczne – podsumowuje Zbigniew Deptuła, Lider Zespołu Sprawozdawczości Podatkowej, EY Polska.

Tegoroczna edycja badania EY – Tax and Finance Operations – została przeprowadzona w okresie czerwiec-lipiec 2024 na grupie 1600 liderów obszarów podatkowych i finansowych. Reprezentowali oni 32 regiony oraz 18 sektorów gospodarki.

Czytaj również: Certyfikat rezydencji wciąż sprawia problemy