PZFD: Rząd narzuca nierealne zasady budowy schronów

Budownictwo

Rządowy projekt ustawy o ochronie ludności przewiduje, że w nowych blokach, w garażach podziemnych, powinny znajdować się miejsca doraźnego ukrycia. W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich z projektu nie wynika jednak, jak powinny wyglądać. Ich budowa nie będzie prosta, nikt obecnie nie produkuje ... drzwi o parametrach narzuconych przez proponowane przepisy. PZFD ostrzega też, że ceny mieszkań mogą pójść w górę.

09.07.2024

Ruszył nabór na szkolenia dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli, którzy bezpośrednio wpływają na edukację dzieci w zakresie umiejętności cyfrowych oraz mogą szerzyć wiedzę na temat cyfrowej higieny i bezpieczeństwa wśród rodziców. Warunkiem złożenia wniosku jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Można je składać do 14 sierpnia 2024 roku.

09.07.2024

Lewiatan: Budżetówka powinna zarabiać więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse

W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić wyższego niż proponuje rząd wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Z niezrozumiałych przyczyn rząd proponuje wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie przekraczającym 7 proc. w skali roku, a jednocześnie „własnym” pracownikom oferuje podwyżkę równą prognozowanej na przyszły rok inflacji, czyli 4,1 proc. Ta decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Konfederacja Lewiatan.

09.07.2024

Są wyniki matur - 95 proc. zdawalność z polskiego, 89 z matematyki

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur - egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, egzamin z matematyki zdało 89 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze języka obcego, zdało 96 proc.

09.07.2024

Poradnik UOKiK-u: Zmowy na rynku pracy – Stop! To nielegalne!

Prawo pracy

Czy sieci Dino i Biedronka razem z firmami transportowymi umówiły się nielegalnie, że nie będą podbierać sobie kierowców? Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy urzędu za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby firm. Zmowy na rynku pracy są nielegalne - przestrzega w specjalnym poradniku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

09.07.2024

GUS: W styczniu 2024 r. pracę w Polsce wykonywało 999,8 tys. cudzoziemców

Prawo pracy Rynek pracy

Na koniec stycznia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5 proc. Udział ten wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,3 p. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Obcokrajowcy wykonujący pracę w styczniu 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy.

09.07.2024

Debata nad prawem autorskim przeniesiona do Centrum Dialogu Społecznego

Prawo cywilne

Związek Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie chwali zmiany w nowelizacji prawa autorskiego, które uwzględniają tantiemy z reemitowania. Stowarzyszenie podkreśla, że potrzebne są jeszcze zgodne z prawem unijnym ustawowe definicje kluczowych dla egzekwowania tantiem pojęć. Projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie będzie w najbliższy wtorek rozpatrywany w Senacie. Rząd przenosi dyskusję do Centrum Dialogu Społecznego.

09.07.2024

Wiatraki będą bliżej domów. Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowelą

Energetyka

Odległość elektrowni wiatrowych od domów zostanie jednak zmniejszona z 700 do 500 m. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o rozpoczęciu prac nad zmianą w tej sprawie. To efekt apelu do premiera 40 organizacji, w którym domagały się obiecanych przez koalicję rządzącą zmian w sytuowaniu farm wiatrowych.

09.07.2024

NIK: W czasie epidemii był problem z wiarygodnością danych

Administracja publiczna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność informacji przekazywanych przez organy państwa w czasie epidemii COVID-19. Okazuje się, że minister zdrowia nie przedstawiał Radzie Ministrów konkretnych danych, które uzasadniałyby wprowadzanie różnych obostrzeń, a organy opierały się głównie na pozytywnych wynikach testów, bowiem dane o zachorowaniach nie były gromadzone od 2 maja 2020 r.

09.07.2024

Stop budowie stacji narciarskiej na Nosalu

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu 5 lipca br. uchyliło w całości decyzję środowiskową dla budowy stacji narciarskiej na Nosalu w Tatrzańskim Parku Narodowym i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. O wycofanie się inwestora z budowy stacji apeluje organizacja ekologiczna - Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

09.07.2024

W sądach setki spraw dotyczących Małego ZUS Plus

Ubezpieczenia społeczne

Spór między przedsiębiorcami a ZUS dotyczy interpretacji przepisów dotyczących tzw. Małego ZUS Plus, a dokładnie tego, jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z tego preferencyjnego rozwiązania. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wspiera przedsiębiorców twierdzących, że wymagane są dwa lata, ZUS uważa, że przerwa powinna wynosić trzy lata. Pod koniec czerwca w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zapadł wyrok korzystny dla przedsiębiorcy.

09.07.2024

Przez lukę w prawie pracownicy przejmowanej firmy bez właściwej ochrony

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Źle skonstruowane przepisy sprawiają, że od ponad 20 lat pracownicy przejmowanych zakładów pracy lub ich części są pozbawieni reprezentacji w negocjacjach dotyczących ich sytuacji prawnej. Dodatkowo wadą polskich regulacji jest to, że do prowadzenia konsultacji uprawnione są tylko związki zawodowe, bo jeżeli nie ma ich w firmie, to nie ma w ogóle konsultacji. Zdaniem niektórych prawników Polska w tym zakresie nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Wszyscy są zgodni co do tego, że przepisy trzeba zmienić i to pilnie.

09.07.2024

Koniec ograniczeń w obrocie ziemią rolną w miastach. Ministerstwo Rozwoju szykuje zmiany

Budownictwo

Grunty rolne w miastach zostaną wyjęte spod ochrony ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Dzięki temu łatwiej będzie można zmienić im status z rolnego na budowlany. Nad zmianą w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wkrótce trafi ona do konsultacji publicznych. Propozycja podoba się inwestorom i ekspertom. Uważają jednak, że warto zostawić w przepisach "bezpiecznik". W przeciwnym razie może dojść do niekontrolowanej zabudowy przedmieść miast.

09.07.2024

Kara to nie tylko więzienie – prawo ma sprzyjać stosowaniu innych sankcji

Prawo karne

Obecne kierownictwo resortu sprawiedliwości, w przeciwieństwie do znanego z rygoryzmu prawnego poprzednika, chce w polityce karnej bardziej postawić na kary nieizolacyjne. Częściej miałyby być zatem orzekane ograniczenie wolności i dozór elektroniczny, ale otwarta jest jeszcze sprawa ewentualnego wprowadzenia innych tego typu kar.

09.07.2024

Tytuł przelewu nie wystarczy - trwają spory o wybór formy opodatkowania

PIT

Tytuł przelewu do urzędu skarbowego nie jest pismem skierowanym bezpośrednio do naczelnika urzędu. Nie wystarczy więc, by wybrać formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Skarbówka podtrzymuje swoje stanowisko, mimo niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze sposobu rozliczenia.

09.07.2024

Trzyosobowe składy, częstsze uzasadnienia i sędzia jak partner

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia ma być partnerem stawiającym na dialog ze stronami i pełnomocnikami, składy w apelacji mają być ponownie trzyosobowe, a uzasadnienia sporządzane także w sytuacji postanowień niezaskarżalnych - wynika z projektu zmian w procedurze cywilnej, który właśnie przygotowała Adwokatura. Adwokaci postulują też, by pełnomocnik z urzędu nie musiał sporządzać apelacji, jeśli uzna, że nie ma do tego podstaw, oraz, by nie było obowiązku umieszczania wniosków dowodowych w petitum pozwu.

09.07.2024

Właściciele samochodów na gaz nierówno traktowani?

Drogi Domowe finanse Transport

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga od kierowcy – właściciela pojazdu zasilanego paliwem gazowym. Problem dotyczy nierównego traktowania właścicieli samochodów zasilanych LPG w zakresie obowiązku przeprowadzenia badań technicznych nowych pojazdów. W sprawie ma się teraz wypowiedzieć Ministerstwo Infrastruktury.

08.07.2024

Bon na laptopa dla nauczyciela - MEN modyfikuje program

Zarządzanie oświatą

Koniec z programem "Laptop dla ucznia" - zastąpi go program cyfrowy uczeń, który będzie zgodny z przygotowywaną przez MEN polityką transformacji cyfryzacji edukacji. Nauczyciele jednak wciąż będą mogli liczyć na otrzymanie bonu na laptopa - w tym celu zmieniony zostanie przepis określający, że nauczyciel otrzymujący bon musi być zatrudniony w szkole 30 września 2023 roku.

08.07.2024

Bezrefleksyjne udostępnianie zdjęć dziecka szkodliwe i niebezpieczne

Zarządzanie oświatą

Czy zabawne zdjęcie dwulatka na nocniku może za dziesięć lat narazić go na znęcanie w szkole? Czy może zaważyć na jego przyszłej karierze? A wreszcie, czy może narazić go na niebezpieczeństwo? Nie są to rzeczy, które biorą pod uwagę dorośli, dzieląc się zdjęciami dzieci w internecie, a powinni, bo w obecnych czasach nie są to bezpodstawne obawy. Przypomina o tym poradnik opracowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych i Fundacje Orange.

08.07.2024

ZNP alarmuje: Pracownicy samorządowi wciąż czekają na wyższe wynagrodzenia

Zarządzanie oświatą

Rozporządzenie – z nowymi wyższymi minimalnymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania – miało wejść w życie 1 lipca 2024 r. Jednak - jak wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego - prac nad nowym aktem prawnym nie zakończono. Zmiany są konieczne ze względu na wzrost płacy minimalnej.

08.07.2024