Podczas spotkania poruszone zostaną kluczowe pytania dotyczące funkcji immunitetów: Czy są one sposobem na unikanie odpowiedzialności przez polityków? Czy też stanowią niezbędne zabezpieczenie dla pracy izb parlamentarnych? W dyskusji uwzględnione zostaną cztery główne perspektywy: procesowa (z punktu widzenia obrońcy, prokuratora i sędziego) oraz społeczna, analizująca wpływ immunitetów na funkcjonowanie demokracji. W gronie zaproszonych ekspertów znajdą się: adw. Sylwia Gregorczyk-Abram — współtwórczyni Inicjatywy #WolneSądy, prokurator Katarzyna Kwiatkowska — dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, sędzia Piotr Gąciarek — sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Jakub Kocjan — członek zarządu inicjatywy Akcja Demokracja.
Tematyka immunitetów jest szczególnie istotna w kontekście obecnych wydarzeń politycznych, które często wywołują kontrowersje wokół zasadności korzystania z tego przywileju przez polityków. Spotkanie będzie okazją do szczegółowego omówienia różnic między immunitetami w Polsce i Unii Europejskiej oraz zasad ich przyznawania i uchylania. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak te procedury wyglądają w praktyce, a także jakie znaczenie mają one dla niezależności parlamentarzystów i praworządności. Panel dyskusyjny pozwoli uczestnikom spojrzeć na te zagadnienia z różnych perspektyw i zrozumieć, jakie implikacje mają one dla funkcjonowania demokracji.
Zniesienie immunitetu posłom i sędziom>>
Czym jest immunitet?
Immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne. Immunitet materialny parlamentarzysty, oznacza, że poseł czy senator nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za działania wchodzące bezpośrednio w zakres sprawowania ich funkcji parlamentarnych, np. za wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszanie inicjatywy ustawodawczej. Zakaz ten trwa w trakcie oraz po ustaniu mandatu parlamentarzysty i nie może zostać uchylony. Immunitet w znaczeniu materialnym nie zwalnia jednak parlamentarzysty z odpowiedzialności za naruszenie praw innych osób (np. w przypadku naruszenia dóbr osobistych innej osoby w przemówieniu sejmowym). Celem istnienia immunitetu materialnego jest ochrona członków parlamentu przed próbami ograniczania ich niezależności, w szczególności swobody głosowania oraz wolności wypowiedzi. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.