W tej sprawie napisali do nas krakowscy adwokaci. Chwalą m.in. to, że pierwszy raz w historii izby miała miejsce szeroko zakrojona kampania wyborcza, polegająca na prezentowaniu się nie tylko kandydatów na dziekana, ale także na prezentacji kandydatów na członków rady oraz delegatów na KRA oraz zorganizowanych grup kandydatów wraz z programami działania. Na grupie "Adwokaci Izby Krakowskiej" zaprezentowano sylwetki każdego pojedynczego kandydata, na każde stanowisko - wskazują. Prowadzone były też dyskusje, co - jak mówią - zaangażowało członków izby.
Widać to zresztą na portalach społecznościowych, bo o wyborach w krakowskim samorządzie piszą adwokaci z całego kraju. Tyle plusów - głównym minusem - według rozmówców Prawo.pl, jest data, a konkretnie - forma przeprowadzenia zgromadzenia. W tym przypadku były wnioski o rozważenie innego rozwiązania, nie zostały jednak przez ORA w Krakowie uwzględnione.
Czytaj: Adwokatura już z narzędziem do przeprowadzenia wyborów>>
To liczna i rozległa Izba
Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie liczy sobie obecnie 2281 adwokatów, z czego 1953 osób wykonuje zawód. Sam obszar, na którym pracują jest dość rozległy - izba obejmuje przykładowo Dębicę - 2 godziny podróży do Krakowa, Zakopane - również 2 godziny podróży do Krakowa, ale też przykładowo Nowy Sącz, Gorlice, Nowy Targ, Tarnów, które są już w większej odległości. Uchwała o zgromadzeniu - jak podkreślają adwokaci - została podjęta w dniu 18 kwietnia 2024 roku, natomiast została zakomunikowana członkom izby w dniu 9 sierpnia 2024 roku.
- Dzień, godzina i forma wyklucza osoby świadczące pomoc prawną w ramach np. nieodpłatnej pomocy prawnej, bo dyżury są najczęściej w godzinach 15-19, wyklucza również osoby zajmujące się dziećmi i te, które mają rozprawy w innych miastach, utrudnia głosowanie lub wyklucza osoby, które mieszkają poza Krakowem - mówi jeden z krakowskich adwokatów.
W związku z sytuacją m.in. adw. Mateusz Weredyński, Koło Kobiet przy ORA Kraków oraz adw. Katarzyna Frankiewicz-Burda złożyli wniosek o przeprowadzenie zgromadzenia w trybie hybrydowym. Przeprowadzono również - jak ustaliło Prawo.pl - internetową ankietę, w której wzięło udział ponad 200 osób, 99 proc. opowiedziało się za głosowaniem w trybie hybrydowym. Z kolei adwokat Filip Tohl, członek Stowarzyszenia Adwokackiego "Defensor Iuris" (Kancelaria Adwokacka Adwokat Filip Tohl), wystąpił z wnioskiem o głosowanie przy pomocy urn wyborczych, dostępnych w dniu 5 listopada 2024 roku od godziny 8.00 do 14.00 w siedzibach Sądów Okręgowych w Krakowie, Nowym Sączu oraz Tarnowie, a także Sądów Rejonowych w Dębicy, Wieliczce, Myślenicach, Gorlicach, Limanowej, Muszynie, Dąbrowie Tarnowskiej, Nowym Targu, Zakopanem, Brzesku oraz Bochni.
W uzasadnieniu Tohl wskazał, że zgodnie ze stanem na dzień 31 maja 2023 roku zawód w Krakowie wykonywało 1 403 adwokatów, jednakże poza siedzibą Okręgowej Rady Adwokackiej oraz miejscem zgromadzenia wyborczego zawód odbywa 466 osób. - To stanowi niemal 1/4 ogólnej liczby adwokatów izby krakowskiej. W przypadku organizacji Zgromadzenia Wyborczego w formie wyłącznie stacjonarnej, dochodzi niewątpliwie do nierównego traktowania adwokatów – członków izby, pochodzących z Krakowa oraz adwokatów – członków izby, którzy posiadają siedzibę zawodową poza Krakowem. Wskazać należy, że wyznaczona godzina rozpoczęcia zgromadzenia, jak również dzień, w którym wykonywane są obowiązki zawodowe (w tym adwokaci uczestniczą w rozprawach) faktycznie uniemożliwiają wielu z adwokatów uczestnictwo w zgromadzeniu, co stanowi przecież treść obowiązku korporacyjnego - podkreślił w piśmie skierowanych do dziekana 11 października br. Zaznacza w nim również, że "zróżnicowanie sytuacji części adwokatów prowadzić może do nieważności samej procedury głosowania", bo można to ocenić jako dyskryminacyjne traktowanie części uprawnionych do głosowania.
Zobacz w LEX: Publicznoprawny status izb adwokackich - zarys problematyki > >
Stacjonarnie, bo regulamin
Zapytaliśmy o sprawę dziekana krakowskiej ORA. Wskazał on, że taka formuła zgromadzenia krakowskiej izby wynika wprost z regulaminu, który przewiduje kiedy i jaką formę zgromadzenia izby można zastosować. - Podstawową formą zgromadzenia jest forma stacjonarna - zastrzega. I dodaje, że w innych izbach tegoroczne zgromadzenia odbyły się również stacjonarnie.
Dziekan Gut dodaje również, że sytuacje losowe zawsze się zdarzają. - Sam mam osobiste obowiązki i rozumiem koleżanki i kolegów. To są naturalne sytuacje. Jak ktoś nie może być obecny na zgromadzeniu, to nie będzie obecny - mówi. Dopytywany dlaczego termin wyznaczono na dzień roboczy wskazuje, że każdy dzień powodowałby jakieś problemy. - Żaden dzień tygodnia nie jest dniem, który nie rodzi obiekcji części osób - zaznacza.
Zapewnia również, że złoży wniosek na zgromadzeniu aby kolejne zgromadzenie odbyło się w sobotę. - To stworzy zasadę: w jednym roku w dzień roboczy, następny w sobotę - aby pogodzić różne podejścia - podkreśla. Przypomina, że zgromadzenie zaczyna się o 15, a głosowania i wybory będą odbywać się przy wykorzystaniu elektronicznych urządzeń do głosowania.
Zobacz także w LEX: Uwagi na temat statusu prawnego zastępców członków okręgowych rad adwokackich > >
Co wynika z regulaminu?
Chodzi o Regulamin Krajowego Zjazdu Adwokatury oraz zgromadzeń izb adwokackich z 9 września 2023 r. Zgodnie z par. 3 pkt. 1 zgromadzenie lub zjazd odbywają się w trybie stacjonarnym, z kolei pkt. 2 mówi, że w przypadku gdy odbycie zgromadzenia lub zjazdu w trybie stacjonarnym nie jest możliwe lub jest nadmiernie utrudnione, zgromadzenie lub zjazd odbywa przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, zapewniających dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym w sposób, który nie wymaga obecności w tym samym miejscu uprawnionych do udziału oraz do podejmowania uchwał (tryb zdalny) i pkt. 3 w przypadku gdy odbycie zgromadzenia lub zjazdu w trybie stacjonarnym nie jest możliwe lub jest nadmiernie utrudnione, zgromadzenie lub zjazd może odbyć się w ten sposób, że uprawnieni do udziału mogą wziąć udział w zgromadzeniu lub zjeździe ‒ według swego wyboru – w trybie stacjonarnym lub w trybie zdalnym (tryb hybrydowy).
Przy czym zwołanie zgromadzenia lub zjazdu w trybie zdalnym lub w trybie hybrydowym wymaga uchwały podjętej przez organ zwołujący większością co najmniej 3/4 głosów.
Pomysły były różne
Ponieważ nie było zgody Rady na to by zgromadzenie odbyło się w formie hybrydowej, grupa krakowskich wystąpiła z pomysłem przeprowadzenia zgromadzenia w formie głosowania przez pełnomocnika. Efekt i dziekan, i sami autorzy wystąpili o rozstrzygnięcie tej kwestii do NRA.
Z kolei 11 października 2024 r. sam dziekan za pomocą portalu społecznościowego zaproponował dwudniowe głosowanie - zgromadzenie miało się odbyć stacjonarnie, natomiast drugiego dnia urna miałaby by być ustawiona w siedzibie ORA w Krakowie. Ta inicjatywa została odrzucona na posiedzeniu Okręgowej Izby Adwokackiej 15 października 2024 roku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.