Asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej jak pracownik socjalny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zrównanie uprawnień asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej z uprawieniami pracowników socjalnych. A także zmiany w systemie ich awansu zawodowego, aby zbliżyć je do kierunku awansu pracowników socjalnych. Postulaty komisji Unii Metropolii Polskich popiera środowisko, ale nie do końca przekonują one innych samorządowców.

24.07.2024

Zatrudnianie psychologów już bez taryfy ulgowej - od września nowe wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szkoły muszą zwiększyć liczbę zatrudnianych psychologów. Choć nowela weszła w życie w 2022 roku, do tej pory obowiązywały przepisy przejściowe, przewidujące łagodniejsze wymogi w tej materii. W przyszłym roku szkolnym na jednego ucznia w szkołach ma przypadać większa liczba specjalistów, co bywa problematyczne ze względu na ich dostępność.

24.07.2024

Do policji łatwiej po klasie mundurowej - rząd przyjął projekt

Po klasie mundurowej łatwiej będzie się dostać do policji - rząd we wtorek przyjął projekt nowelizacji niektórych ustaw, aby wprowadzić odrębne postępowanie rekrutacyjne dla absolwentów klas mundurowych. Ci, którzy w ciągu trzech lat po ukończeniu szkoły będą chcieli wstąpić do policji, będą zwolnieni z testu wiedzy, a w niektórych przypadkach również i z testu sprawności fizycznej.

23.07.2024

Rząd zatwierdził roczne sprawozdanie finansowe NBP za 2023 rok, ale ma uwagi

Finanse publiczne Banki

Rząd przyjął we wtorek uchwałę o zatwierdzeniu m.in. rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2023 r. W uchwale wyraził zaniepokojenie ujemnym wynikiem finansowym NBP w latach 2022-2023. Negatywnie ocenia brak należytej komunikacji ze strony NBP dotyczącej zmiany wyniku finansowego w stosunku do pierwotnie prezentowanego przez NBP.

23.07.2024

Posłowie chcą ograniczyć skarbówce dostęp do kont bankowych podatników

Ordynacja

Posłowie klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga złożyli we wtorek projekt, który przewiduje ograniczenie dostępu administracji skarbowej do kont bankowych osób fizycznych. Chcą przywrócić poprzedni stan prawny, w którym informacje o rachunku bankowym przekazywane były jedynie wobec podejrzanego. Oceniają, że skarbówka ma zbyt szeroką możliwość pozyskiwania informacji chronionych tajemnicę bankową.

23.07.2024

Lewiatan: Negatywne skutki mrożenia cen prądu mogą ponieść mikro, małe i średnie firmy

Energetyka

Firmy sprzedające energię elektryczną dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będą musiały podjąć szereg działań w stosunku do swoich klientów, aby uchronić ich przed negatywnymi konsekwencjami skorzystania z nieuprawnionej pomocy publicznej wynikającej ze stosowania przepisów ustawy o bonie energetycznym – wskazuje Konfederacja Lewiatan w piśmie do resortów finansów oraz klimatu i środowiska.

23.07.2024

NRL: Burza wokół ograniczenia dostępu do opioidów może uderzyć w pacjentów

Pacjent

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela pogląd towarzystw naukowych, że niebezpieczeństw wynikających ze stosowania fentanylu w celach niemedycznych nie należy rozciągać na pacjentów, u których może być on używany pod kontrolą lekarza. Zwraca uwagę, że w tym przypadku potrzebna jest rzeczowa debata. Proponuje wsparcie w wypracowaniu przepisów, które w sposób racjonalny i kompleksowy ograniczałyby przepisywanie opioidów w celach niemedycznych.

23.07.2024

Trybunał Konstytucyjny: Raportowanie MDR niezgodne z Konstytucją

Ordynacja

Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) są niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nakładają na doradców podatkowych obowiązek przekazywania skarbówce informacji objętych tajemnicą zawodową - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (sygn. K 13/20). Przepisy te nie zostały jednak całkowicie wyeliminowane z polskiego prawa podatkowego i obowiązek raportowania wciąż istnieje.

23.07.2024

W Senacie wysłuchania kandydatów na sędziego ETPCz, a prawnicy widzą potrzebę ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Polska po raz czwarty przygotowuje listę kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W październiku zajmie się nią Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i albo wybierze sędziego, albo listę po raz kolejny odrzuci. Kandydatów jest trzech, 23 lipca prezentują swoje kompetencje w Senacie. Prawnicy już teraz podkreślają, że czas na zmiany w procedurze, ta najważniejsza to opracowanie ustawy, która ureguluje kwestie związane z wyborem.

23.07.2024

Dłuższy pilotaż w centrach zdrowia psychicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Resort zdrowia po raz kolejny wydłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego - tym razem do 30 czerwca 2025 roku. Od 1 lipca zwiększy się także stawka ryczałtu na świadczenia udzielane po tym czasie. Centra zdrowia psychicznego zmieniają model wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi na opiekę środowiskową.

23.07.2024

Dodatkowe 20 mln złotych na szkolne wycieczki już rozdane

Zarządzanie oświatą

Barbara Nowacka zapowiedziała dodatkowe środki na sfinansowanie programu "Podróże z klasą", skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Poprzednia pula rozeszła się w 12 min., nowa w zaledwie cztery - zarejestrowano 752 nowe wnioski. Łącznie resort przekaże na program w tej edycji 80 mln zł.

23.07.2024

Wcześniejsza spłata pożyczki – decyzja prezesa UOKiK wobec LoanMe

Finanse

Prezes UOKiK nałożył na firmę LoanMe karę w wysokości ponad 550 tys. zł. Spółka nie zwracała konsumentom należnych kosztów i wprowadzała w błąd. Przedsiębiorca stosował także praktykę polegającą na rolowaniu pożyczek, przez co konsumenci ponosili bardzo wysokie pozaodsetkowe koszty kredytu.

23.07.2024

Firma musi ułatwić pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Prawo pracy

Niemal każda firma przeprowadza dziś szkolenia. Warto wiedzieć, że w określonych przypadkach, czas spędzony na wyjeździe integracyjnym połączonym ze szkoleniem, może zostać potraktowany jako nadgodziny. Konsekwencją regulacji zawartej w kodeksie pracy jest konieczność zapłaty normalnego wynagrodzenia za pracę oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych za czas szkolenia, które odbywało się poza normalnymi godzinami pracy.

23.07.2024

RPO: Trzeba zmienić zasady wykluczenia posła lub senatora z posiedzenia Izby lub obrad komisji

Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że obecnie zasady wykluczenia posła lub senatora z posiedzenia Izby lub obrad komisji określają Regulaminy Sejmu RP i Senatu RP, co, w jego ocenie, jest niezgodne z Konstytucją. Marcin Wiącek wystąpił do przewodniczących komisji ustawodawczych oraz regulaminowych Sejmu i Senatu z propozycją przeniesienia tych regulacji do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

23.07.2024

Fiasko uwłaszczeń dla firm, tylko nieliczne przekształciły prawo użytkowania wieczystego

Nieruchomości

Drugi etapu reformy uwłaszczeniowej poniósł klęskę. Tylko nieliczne firmy przekształciły prawo użytkowania wieczystego we własność. Cena za przekształcenie była zdecydowanie zbyt wysoka dla większości przedsiębiorców. Dostali też zbyt mało czasu na złożenie wniosków. Dla nikogo nie jest to jednak zaskoczenie. O tym, że narzucone zasady wykupu są z "sufitu" mówiło się już w trakcie prac nad reformą.

23.07.2024

Skazany farmaceuta traci prawo do wykonywania zawodu - MZ nie planuje zmian

Zawody medyczne Farmacja

Część farmaceutów uważa, że sankcja przewidziana w przepisach, zgodnie z którą prawomocny wyrok skazujący wiąże się z automatyczną utratą prawa do wykonywania zawodu, jest zbyt surowa. Podobnej regulacji nie ustanowiono np. w przypadku pielęgniarek czy ratowników medycznych. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację zaznacza jednak, że nie pracuje nad zmianą przepisów.

23.07.2024

Prawo nadal wśród najpopularniejszych kierunków na UW

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia. Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia, a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski. Prawo nie cieszyło się aż tak dużą popularnością, ale wielu maturzystów zgłosiło chęć studiowania tego kierunku.

23.07.2024

Sądy już kwestionują status asesorów powołanych na sędziów przy udziale neo-KRS

Wymiar sprawiedliwości

Mimo zapowiedzi m.in. ministra sprawiedliwości, że asesorzy powołani na stanowiska sędziego przy udziale neo-KRS nie powinni się obawiać zmian dotyczących statusu neo-sędziów, jest pierwsze orzeczenie kwestionujące skład z ich udziałem. Sąd Okręgowy w Słupsku, rozpatrując zażalenia na przedłużenie aresztu, uchylił postanowienie sądu I instancji. Przyczyną było właśnie powołanie sędziego, który je wydał; jak uzasadniono, udział neo-KRS skutkował naruszeniem prawa do sądu - zarówno w zakresie bezstronności, jak i niezawisłości.

23.07.2024