Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o ochotniczych strażach pożarnych zmienia m.in. sposób podziału środków finansowych, jakie na ochronę przeciwpożarową przekazują firmy ubezpieczeniowe. Zmiana dotyczy art. 38 i 39 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, w zakresie sposobu podziału tzw. odpisu ubezpieczeniowego. Zgodnie z ustawą zakłady ubezpieczeń są obowiązane przekazywać 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na określone cele ochrony przeciwpożarowej. Dziś całością środków dysponuje komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, który przekazuje je po połowie:

  • ochotniczym strażom pożarnym oraz
  • pozostałym jednostkom ochrony przeciwpożarowej, z wyłączeniem Związku OSP RP to np. zakładowa straż pożarna, jednostki organizacyjne PSP, jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zakładowa służba pożarnicza.

Przyjęta przez Senat ustawa zakłada, że pieniądze z odpisu ubezpieczeniowego po 50 proc. mają trafić do dwóch podmiotów:

  • Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i
  • Zarządu Głównego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej

z przeznaczeniem wyłącznie na cele związane z ochroną przeciwpożarową.

Ponadto nowela zakłada wprowadzenie parlamentarnej kontroli wydatkowania środków pochodzących z ubezpieczeń przez zarząd OSP RP. Zgodnie z nowelizacją zarząd będzie musiał do 30 czerwca każdego roku złożyć w Sejmie sprawozdanie z tego, jak pieniądze te zostały rozdysponowane.

Przeczytaj także: Kto ma dzielić 40 mln zł na ochronę przeciwpożarową?