Manipulacja za pomocą AI narazi firmy na dotkliwe kary

Nowe technologie Prawo europejskie

Pierwsze unijne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji mogą zacząć obowiązywać już pod koniec roku. Firmy będą musiały wyeliminować stosowanie systemów zakwalifikowanych jako stwarzające największe ryzyko naruszeń. To spore wyzwanie, bo wymaga połączenia perspektywy prawnej, biznesowej i technicznej. Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić wysokie kary - nawet do 6 proc. obrotu lub 30 mln euro.

24.06.2024

MF: Limit zwolnienia z VAT dla małych firm bez zmian

VAT Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów nie planuje na razie podniesienia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT dla małych firm. W Polsce wynosi on 200 tys. złotych rocznie, podczas gdy unijna dyrektywa przewiduje limit niemal dwukrotnie wyższy. Eksperci apelują o jego zwiększenie, gdyż nie odpowiada on już realiom gospodarczym. Konieczny jest też przegląd innych progów podatkowych, m.in. dotyczących najmu mieszkań czy leasingu samochodów osobowych.

24.06.2024

Więcej strażaków ratowników OSP dostanie świadczenie ratownicze

Samorząd terytorialny

Przy okazji projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA nowelizuje ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Strażakom przybędzie nowych obowiązków, ale z drugiej strony - szersza grupa uzyska prawo do świadczenia ratowniczego. W projekcie uwzględniono także niektóre z postulatów podnoszonych przez związek strażacki.

24.06.2024

30 dni na apelację w sprawie karnej pomoże lepiej zadbać o interes klienta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy naprawczej został już przekazany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego ministrowi sprawiedliwości. Wśród wielu zmian jest i taka propozycja, która zakłada wydłużenie możliwości wnoszenia apelacji z 14 do 30 dni. Rozwiązania chwalą prawnicy, wskazując choćby na to, że sąd ma możliwość wydłużenia terminu sporządzenia uzasadnienia "w sprawie zawiłej lub z innej ważnej przyczyny".

24.06.2024

Charytatywne nakrętki odejdą do lamusa od 1 lipca

Środowisko Prawo gospodarcze

Nakrętki zbieramy w szczytnych celach. W akcjach zdobywania tym sposobem sprzętu dla niepełnosprawnych, czy innych podobnych, biorą udział lokalne społeczności, szkoły, małe zakłady pracy i światowe koncerny. Ale wiele wskazuje, że „charytatywna nakrętka” odejdzie wkrótce do lamusa. Od 1 lipca 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu.

23.06.2024

Prokuratura łagodzi stanowisko w sprawie małżeństw jednopłciowych

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Łatwiej będzie dokonać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. To wynik decyzji Prokuratury Krajowej. Polska ma swobodę we wprowadzaniu w swoim prawie własnych regulacji dotyczących małżeństw jednopłciowych. Lokalne przepisy nie mogą jednak naruszać prawa Unii Europejskiej. Decyzję Prokuratury Krajowej popiera Prokurator Generalny Adam Bodnar.

23.06.2024

Rząd chce uprościć obywatelom dostęp do prawa

Administracja publiczna

Po raz pierwszy w historii wypracowana ma być koncepcja spójnego systemu obsługującego i wspierającego wszystkie organy uczestniczące w procesie legislacyjnym. Kluczowym aspektem planowanego rozwiązania ma być wygoda użytkownika - zapowiada rząd. Powołano już w tym celu specjalny zespół, który wypracuje założenia nowego systemu.

23.06.2024

Postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów już w Monitorze Polskim

Wybory

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni z 11 czerwca 2024 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego w wyborach 9 czerwca. Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, mandat do PE zdobyło 25 dotychczasowych posłów.

22.06.2024

Nie wszystko może być pamiątką z podróży

Turystyka

Pozornie niewinne przedmioty lub produkty przywożone zza granicy – takie jak biżuteria czy niektóre gatunki kwiatów - mogą przysporzyć problemów podczas kontroli. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w momencie, gdy podczas wakacji opuszczamy obszar Unii Europejskiej. Aby legalnie przetransportować niektóre produkty, konieczne jest np. przeprowadzenie kontroli przez wykwalifikowane służby.

22.06.2024

RPO: Nie można zmusić do orzekania z sędzią wyznaczonym z naruszeniem prawa

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sędzia nie może zostać zmuszony do orzekania wspólnie z sędziami wyznaczonymi do składu z naruszeniem prawa potwierdzonym w orzeczeniach sądów krajowych oraz trybunałów europejskich - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w opinii przekazanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma ona związek ze skargą sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Pawła Grzegorczyka, który wbrew swojej woli został wyznaczony do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.

22.06.2024

ZUS: 1 lipca rusza kolejna odsłona programu "Dobry start"

Domowe finanse

Już za nieco ponad tydzień, od 1 lipca, rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane - prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.

22.06.2024

Po śmierci małżonka też trzeba rozliczyć się z fiskusem

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Nawet w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć najbliższej osoby, trzeba pamiętać o obowiązkach fiskalnych. W grę mogą wchodzić dwa podatki. Wdowcy i wdowy nie zapłacą daniny od spadku, jeśli w odpowiednim czasie zgłoszą jego nabycie fiskusowi. Zdarza się jednak, że skarbówka żąda zapłaty podatku nawet po upływie terminu przedawnienia. Jeśli zaś chcą sprzedać spadkowy majątek, w niektórych przypadkach zapłacą PIT.

22.06.2024

Lato i upał dają pracownikom dodatkowe prawa

Prawo pracy

Z wysoką temperaturą na zewnątrz wiążą się dodatkowe obowiązki dla pracodawcy. Dotyczą one m.in. konieczności zapewnienia pracownikom napojów i wody do celów higienicznych. Szczególne zasady dotyczą też klimatyzacji, wentylacji i okien w biurach. W niektórych przypadkach należy też wprowadzić pracę rotacyjną, by zapewnić pracownikom odpoczynek i regenerację sił.

22.06.2024

Rozdzielenie urzędu ministra i prokuratora generalnego na ostatniej prostej

Prokuratura

Kończą się prace nad projektem rozdzielającym stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Powinien on zostać niebawem wpisany do planu prac legislacyjnych rządu - poinformowało właśnie serwis Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Uregulowany ma zostać także sposób wyboru i odwołania prokuratora generalnego.

22.06.2024

Po zgubieniu psa przez linie lotnicze pasażer może żądać zadośćuczynienia

Prawo cywilne

Dla opiekuna zwierzęcia zgubienie jego czworonoga przez linie lotnicze jest dramatem, ale prawo podchodzi do tej kwestii tak, jakby zginął normalny bagaż, za którego utratę należy się właścicielowi odszkodowanie. Pojawia się wtedy pytanie, jak wycenić wartość nierasowego psa czy kota i zwrotu jakich wydatków można żądać od przewoźnika.

22.06.2024

Komisja Wenecka przyjęła pilną opinię dotyczącą nowelizacji ustawy o KRS

Wymiar sprawiedliwości

Na piątkowej sesji plenarnej Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego - przyjęła wydaną w trybie pilnym opinię o projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W ocenie Komisji reforma będzie chronić niezależność sądownictwa i jest zgodna ze standardami europejskimi.

21.06.2024

Fizycy bez specjalizacji medycznej zyskają więcej uprawnień w radioterapii

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Doprecyzowanie sposobów wykonywania zadań zastrzeżonych dla specjalistów w dziedzinie fizyki medycznej, przy jednoczesnym uporządkowaniu podziału zadań realizowanych w radioterapii pomiędzy specjalistów w dziedzinie fizyki medycznej oraz fizyków nieposiadających specjalizacji z tej dziedziny. To najważniejszy cel projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego, nad którym pracuje resort zdrowia.

21.06.2024

Egzamin prawniczy w tym roku poszedł lepiej adwokatom

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie końcowe wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego. W tym roku wyższa zdawalność była u adwokatów - 86,8 proc., u radców wyniosła 83,1 proc. Dla kandydatów na adwokatów najtrudniejsze było zadanie z prawa karnego - wystawiono z niego aż 83 oceny niedostateczne, a w przypadku przyszłych radców - prawo cywilne - 150 niedostatecznych ocen.

21.06.2024

Są już kierunki polityki oświatowej państwa na przyszły rok szkolny

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji ogłosiło kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025. Wśród nich znalazła się edukacja prozdrowotna, poprawa stanu psychicznego uczniów i wspieranie umiejętności zawodowych. Wskazano też kwestie, na których w przyszłym roku skupią się organy nadzoru pedagogicznego, kontrolując szkoły i inne podmioty podległe MEN.

21.06.2024

Nowacka: Nie ma szkoły bez nauczycieli

- Nie ma szkoły bez nauczycieli – zaznaczyła minister edukacji Barbara Nowacka, która uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w szkole im. Adama Mickiewicza w Łebie. Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia.

21.06.2024