Jak przypomina resort, dzięki usłudze Zastrzeż PESEL w aplikacji e-Obywatel łatwo i szybko można zadecydować o jego statusie. Można wybrać jedną z dwóch opcji:
- bezterminowo cofnąć zastrzeżenie – oznacza, że nasz PESEL przestanie być chroniony aż do czasu, gdy ponownie go zastrzeżemy,
- czasowo cofnąć zastrzeżenie – w tej opcji aplikacja poprosi nas o to, by wyznaczyć dzień i godzinę, kiedy to PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, by ponownie włączyć ochronę.
Jeśli bezterminowo cofnie się zastrzeżenie numeru PESEL, na zmianę statusu zastrzeżenia trzeba będzie poczekać. Resort wyjaśnia przyczyny na podstawie prostej historii.
30 minut albo 12 godzin: czego wynika różnica?
Ania i Marcin to małżeństwo, które zdecydowało się zastrzec swoje numery PESEL. Pewnego dnia Ania musiała szybko cofnąć zastrzeżenie, aby kupić telewizor na raty. Z kolei Marcin chciał wypłacić dużą sumę z banku. Oto ich historie i powody oczekiwania.
Ania cofnęła zastrzeżenie PESEL, by kupić wymarzony sprzęt AGD. Jednak po wyjściu ze sklepu musiała poczekać 30 minut, by ponownie móc zastrzec swój numer PESEL. Ta przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie i aby zapobiec nadużyciom. Gdyby bowiem każda instytucja musiała co chwilę aktualizować dane, mogłoby to prowadzić do błędów, które zagrażałaby bezpieczeństwu danych. W innym przypadku ktoś mógłby udostępnić swoje dane do Profilu Zaufanego innej osobie podczas załatwiania kredytu. Druga osoba mogłaby wtedy szybko zastrzec PESEL, wprowadzić w błąd pożyczkodawcę i tym samym próbować uniknąć spłaty kredytu. Dzięki tej przerwie instytucje mają czas na to, by właściwie zaktualizować status, przeciwdziałać ewentualnym nadużyciom, a dane są bezpieczne.
Zobacz też szkolenie online: Zastrzeżenie numeru PESEL i specyfika naruszeń obejmujących PESEL – obowiązki ADO/IOD-a >
Marcin zapomniał natomiast, że ma zastrzeżony PESEL i chciał wypłacić 12 900 zł. Bank poinformował go, że na wypłatę musi poczekać 12 godzin. To zabezpieczenie jest kluczowe przed oszustwami metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Łatwo sobie wyobrazić, że ktoś próbuje wypłacić pieniądze, podszywając się pod daną osobę albo nakłonić bliską nam osobę, by wypłacić duże środki ze swojego konta i przekazać je oszustom, którzy podszywają się pod członka rodziny albo policjanta. Dwunastogodzinna przerwa daje czas bankowi na to, by dokładnie sprawdzić transakcję, a nam- by potwierdzić, że decyzja jest przemyślana. Dzięki temu pieniądze są bezpieczne.
Więcej o zastrzeganiu numeru PESEL można przeczytać TUTAJ.
Czytaj też w LEX:
Jak zastrzeżenie numeru PESEL wpłynie na obowiązki administratora danych? >
Weryfikacja przez notariusza numeru PESEL w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL >
Sposoby stwierdzenia tożsamości przy dokonywaniu czynności notarialnej >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.