Karetka nie zawsze na sygnale. Decyduje kierujący akcją medyczną

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć przepisy nie precyzują, kto decyduje o włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych w karetce, w praktyce najczęściej robi to dyspozytor przyjmujący zgłoszenie. Decyzję tę może jednak zmienić dyspozytor wysyłający, a następnie kierownik zespołu ratowniczego. Przepisy dają też możliwość odwołania karetki z miejsca zdarzenia do innego priorytetowego wezwania, jednak w praktyce takie sytuacje się nie zdarzają.

24.06.2024

Dokumentacja medyczna nie może być przekazana policji

Pacjent RODO

Policja nie jest uprawniona do uzyskania dokumentacji medycznej pacjenta bez jego zgody. Wyjątkiem są jedynie sytuacje nagłe, wykonywanie zleceń prokuratury oraz kiedy jest organem zlecającym badania medyczne - na przykład przed umieszczeniem osoby w izbie wytrzeźwień. Inne uprawnienia co do dokumentacji medycznej mają natomiast sądy i prokuratura.

22.06.2024

Lekarz może wystawić receptę nie swojemu pacjentowi, ale nie musi

Pacjent Zawody medyczne

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie ma obowiązku wystawienia recepty na żądanie osoby, która nie znajduje się na liście jego zadeklarowanych pacjentów. Jednak w sytuacjach uzasadnionych względami medycznymi, np. nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy pacjent źle się poczuje i jest poza miejscem swojego zamieszkania, lekarz taką receptę może wystawić.

17.02.2023

Salowa i informatyk w szpitalu - należy się im podwyżka, ale na innych zasadach

Prawo pracy Zawody medyczne

Salowa, sanitariusz szpitalny, pracownik socjalny jako pracownicy działalności podstawowej podlegają tzw. ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Ustawa dotyczy także innych pracowników niemedycznych: księgowych, radców prawnych, szatniarzy i magazynierów, choć zasady podnoszenia wynagrodzeń w ich przypadku są mniej precyzyjne.

31.12.2022

Jak traktować odmowę pełnienia dyżurów przez ratowników medycznych?

Prawo pracy Zawody medyczne

Obowiązek pełnienia dyżurów medycznych dla ratowników medycznych zatrudnionych w SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe powstał w momencie wejścia w życie regulacji art. 95 ust. 1a ustawy o działalności leczniczej, tj. od 30.12.2020 r. W razie odmowy pełnienia dyżurów, tego rodzaju zachowanie stanowiłoby odmowę wykonania polecenia pracodawcy stanowiącego podstawę odpowiedzialności pracowniczej - wyjaśnia Małgorzata Kałuża z LEX Ochrona Zdrowia.

11.10.2022

Koszty pobytu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym określa ustawa

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Osoba przebywająca w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłaty ustala kierownik zakładu, ale zgodnie w zasadami określonymi w ustawie. Przepisy precyzują, że wynosi ona 250 proc. najniższej emerytury, ale jednocześnie nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu.

26.07.2022

Jak długo ważne jest skierowanie do poradni specjalistycznej?

Opieka zdrowotna

Skierowanie do specjalisty wystawione przez lekarza jest ważne, dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia, czyli dopóki mówić można o względach medycznych uzasadniających udzielenie specjalistycznego świadczenia zdrowotnego. W praktyce więc jest ważne do czasu realizacji świadczenia.

15.07.2022

Kto wystawia wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej? 

Pacjent Opieka zdrowotna

Wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej składa osoba zainteresowana, jej przedstawiciela ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej. Jeśli więc lekarz złoży wniosek do powiatowego zespołu orzekającego w imieniu swojego pacjenta, ten nie zostanie rozpatrzony.

31.01.2022

Rodzic może otrzymać zwolnienie z pracy, jeżeli opiekuje się dzieckiem w szpitalu

Opieka zdrowotna

Pracownik może otrzymać zwolnienie od pracy i zasiłek opiekuńczy, jeśli jego dziecko przebywa w szpitalu. Długość zwolnienia zależy od wieku dziecka. ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu są inne osoby mogące zaopiekować się chorym dzieckiem. Wyjątkiem są dzieci poniżej 2. roku życia.

11.01.2022

Czy lekarz z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej może odmówić pacjentowi wystawienia płatnego zwolnienia lekarskiego

Opieka zdrowotna

Jeżeli istnieją wskazania medyczne do wydania pacjentowi czy rodzicowi chorego dziecka zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, to lekarz udzielający świadczeń jest obowiązany takie zaświadczenie wystawić. Także jak przyjmuje pacjentów w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

31.12.2021

Pacjent ze skierowaniem w trybie pilnym ma pierwszeństwo przed przypadkami stabilnymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Gdy badanie powinno być wykonane w trybie pilnym, na skierowaniu powinna znaleźć się adnotacja lekarza wystawiającego skierowanie "pilne". Wtedy pacjent kierowany jest do odrębnej kolejki oczekujących, co oznacza, że badanie będzie wykonane w krótszym terminie niż byłoby standardowo. To jednak nie oznacza, że miejsce znajdzie się za kilka dni.

27.12.2021

Czy szpital ma obowiązek przechowywać nagrania z kamery laparoskopowej?

Pacjent Opieka zdrowotna Podatki międzynarodowe

Kwestia przechowywania nagrania z kamery laparoskopowej nie jest jednoznaczna, z uwagi na to, że przepisy prawa polskiego nie regulują nagrywania badania czy zabiegu. Z tego powodu można analizować ten problem z dwóch perspektyw: dokumentacyjnej i monitorowania pacjenta - wyjaśnia Radosław Tymiński, ekspert z LEX Ochrona Danych Osobowych.

08.09.2021

Wypis ze szpitala na własne żądanie

Pacjent, który chce wypisu ze szpitala na własne żądanie, powinien być poinformowany przez lekarza o możliwych następstwach zaprzestania dalszego leczenia. Musi wówczas złożyć pisemne oświadczenie o wyjściu z placówki medycznej na własne żądanie.

31.03.2021

Pracownikom w punkcie pobrań typu drive-thru nie zawsze przysługuje dodatek covidowy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Pracownikom w punkcie pobrań typu drive-thru, jeśli nie należą do jednej z grup, o których mowa w poleceniu Ministra Zdrowia, pomimo że mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie należy się tzw. dodatek covidowy - wyjaśnia Monika Kwiatkowska z LEX Ochrona Zdrowia.

28.01.2021

Lekarz będąc na kwarantannie może pracować zdalnie, w izolacji - nie

Zawody medyczne

Objęcie pracownika kwarantanną nie jest jednoznaczne z niemożnością wykonywania pracy. Jeśli istnieje możliwość pracy zdalnej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka praca była wykonywana przez pracownika w okresie kwarantanny. Inaczej jest w przypadku izolacji - osoba w izolacji to osoba chora, a zatem nieposiadająca zdolności do pracy - wyjaśnia Małgorzata Kałuża,

10.09.2020

Jakie dane powinna zawierać wysłana sms-em informacja o e-recepcie?

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od 8 stycznia 2020 r. wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek wystawiać e-recepty. Jakie dane powinien zawierać powiadomienie SMS o tym, że została wystawiona elektroniczna recepta - tłumaczy radca prawny Iwona Kaczorowska-Kossowska.

30.10.2019
1  2  3  4  5    14