Łodzińska: Pielęgniarki chcą ponownej regulacji płac i urlopów na poratowanie zdrowia

Prawo pracy Zawody medyczne

Głównym postulatem pielęgniarek i położnych przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi będzie likwidacja dysproporcji płacowych, które skłóciły środowisko. Priorytetem będzie też respektowanie norm zatrudnienia, wprowadzenie do systemu ochrony zdrowia zawodu opiekuna medycznego oraz urlopu na poratowanie zdrowia dla pielęgniarek i położnych – mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

05.05.2023

Dr Grabowski: Są wioski, gdzie nie mogę wystawić e-recepty, bo nie ma zasięgu

Pomoc społeczna Pacjent Zawody medyczne

Są wsie, gdzie do przystanku idzie się 45 min., nie ma sklepu, oprócz obwoźnego raz w tygodniu. Jak ma sobie poradzić starsza kobieta, która ma nieuleczalnie chorego męża albo osoba chora z balkonikiem? – pyta dr Paweł Grabowski, chirurg szczękowo-twarzowy, specjalista medycyny paliatywnej, bioetyk. W 2009 założył Fundację Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu – pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum domowe.

01.05.2023

Kosikowski: Problemy psychiczne lekarza to temat tabu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie odstajemy, niestety, od krajów zachodnich, jeśli chodzi o problemy ze zdrowiem psychicznym lekarzy i wypalenie zawodowe. U nas istnieje obawa, że skala problemu jest jeszcze większa, bo mamy bardziej niż na Zachodzie rozbudowaną biurokrację i niedomagający system publiczny – mówi w rozmowie z Prawo.pl lek. Jakub Kosikowski, p.o. rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

01.04.2023

Dr Gawrońska: Automatyzacja w szpitalach to więcej czasu dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Niektóre szpitale już teraz skanują kody kreskowe, co automatyzuje określone czynności w zarządzaniu przepływem wyrobów medycznych. Badania wykazały, że oprócz poprawy bezpieczeństwa pacjenta, wpływa to na ograniczanie biurokracji, np. czas rejestracji podania wyrobu medycznego pacjentowi przez pielęgniarkę skraca się nawet o 84 minuty - zauważa dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

29.03.2023

Sierpiński: Moglibyśmy pozyskiwać kilka razy więcej osocza, niż obecnie

Prawo gospodarcze Farmacja

Chcielibyśmy zwiększyć pobór krwi, zwiększyć pobór osocza i wykorzystać ten potencjał, aby produkty, które mogą być pozyskiwane od polskich dawców, były później wykorzystywane w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym jako leki podawane najbardziej potrzebującym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

24.03.2023

Prezes NRL: Absolwenci nowo otwieranych kierunków lekarskich mogą zderzyć się ze ścianą

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Działamy w interesie młodych ludzi, którym obiecuje się, że uzyskają takie same możliwości zawodowe, jak inni absolwenci - tak Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, tłumaczy korespondencję z Komisją Europejską w sprawie kierunków lekarskich otwieranych na kolejnych uczelniach. Jak zaznacza, w przyszłości może się okazać, że ich dyplom nie jest rozpoznawany w państwach UE, albo daje mniejsze możliwości w kraju.  

10.03.2023

Skóbel: Zasady podwyżek w ochronie zdrowia zarzewiem konfliktów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od 1 lipca tego roku podmioty lecznicze zmierzą się z koniecznością podwyższenia wynagrodzeń dla pracowników. Mechanizm ustalania pensji zasadniczych w ochronie zdrowia jest jednak z założenia wadliwy. I tak, jak dzieje się to obecnie, będzie źródłem konfliktów – twierdzi Bernadeta Skóbel radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

28.02.2023

Pacjent musi wyrazić jasną zgodę na udzielanie informacji o jego zdrowiu

Pacjent Zawody medyczne RODO

Lekarz nie powinien się domyślać zgody pacjenta na przekazanie informacji o stanie zdrowia innym osobom – konieczne jest złożenie przez pacjenta jasnego oświadczenia w tym zakresie. Sama obecność innej osoby podczas rozmowy z pacjentem, nie oznacza automatycznie, że pacjent chce, aby w obecności tej osoby „opowiadać” o jego stanie zdrowia.

25.02.2023

Dr Lewandowska: Psychiatrię środowiskową dla dzieci budujemy od podstaw

Pacjent Opieka zdrowotna

Trzeba uczciwie powiedzieć, że do tej pory psychiatrii środowiskowej dla dzieci i młodzieży generalnie nie było. Co prawda mówimy o reformie, ale ja mam poczucie, że dopiero od podstaw budujemy pewną strukturę – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Wskazuje też na potrzebę koordynacji działań podejmowanych przez różne instytucje.

21.02.2023

Bukiel: Trzeba zmienić sposób kształcenia specjalizacyjnego lekarzy

Zawody medyczne Zarządzanie

Wprowadzony przed laty scentralizowany i finansowany przez państwo system rezydentur nie był dobrym pomysłem. W efekcie np. w jednym województwie nie ma chętnych na daną specjalizację, chociaż są wolne miejsca rezydenckie, a w innym są chętni, a nie ma miejsc. O tym, jak wyjść z tej patowej sytuacji, mówi Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

16.02.2023

Goncerz: Powstaje system donoszenia na siebie personelu medycznego

Prawo karne Zawody medyczne

To nie jest tak, jak wydaje się jednemu czy drugiemu ministrowi, że lekarz czy pielęgniarka popełnia błąd i mamy zdarzenie niepożądane. Zwykle jest to kumulacja wielu niedociągnięć, pomyłek i braków. Przyczyny 80 proc. zdarzeń niepożądanych są systemowe, natomiast Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie, które ma identyfikować i karać „sprawcę” - mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

04.02.2023

Pakulski: Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia to zadanie ministra

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Celem ministra zdrowia powinno być zaplanowanie i przeprowadzenie kompleksowych zmian systemu ochrony zdrowia. Zdecydowanie popieram ideę połączenia zdrowia i spraw społecznych, rozwój zasobów opieki ambulatoryjnej i długoterminowej oraz gruntowną modernizację szpitalnictwa w zakresie infrastruktury i funkcji – uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

03.02.2023

Jędrzejczak: Polska musi zbudować nowy system ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jest wiele przesłanek wskazujących na to, że obecny system opieki medycznej w Polsce nie nadaje się już do kolejnych korekt oraz poprawek i dlatego trzeba zbudować go od podstaw. W dzisiejszych realiach bowiem żaden z uczestników systemu nie czuje się komfortowo. Ani pacjenci, ani personel, ani nawet większość organów prowadzących placówki. Mówi o tym dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

31.01.2023

Anna Kupiecka: Bez oceny pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej działamy po omacku

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie mamy danych z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, dlatego - chociaż sieć jest absolutnie potrzebna - obawiam się, czy nie będzie to kolejny eksperyment na pacjentach, z którego dopiero po kilku latach będziemy wyciągać wnioski – mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

27.01.2023

Poświadczenie nieprawdy przez lekarza jest karalne

Prawo karne Zawody medyczne

Poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich lub w innych dokumentach medycznych, nawet pod presją pacjenta, stanowi naruszenie prawa karnego i Kodeksu Etyki Lekarskiej. Skutkiem takiego czynu może być ponoszenie odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej za przewinienie zawodowe przed Okręgowym Sądem Lekarskim - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.

25.01.2023

Rutkowska: Leki sprawdzone w badaniach klinicznych powinny być czasem stosowane przed rejestracją

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustawa o badaniach klinicznych powstała w porozumieniu z różnymi interesariuszami sektora badań klinicznych. Szkoda, że zrezygnowano przy tej okazji z wprowadzenia do polskiego prawa tzw. compassionate use, czyli instytucji prawnej umożliwiającej w wyjątkowych przypadkach jeszcze przed jego zarejestrowaniem stosowanie leku, który pomagał pacjentom w badaniach klinicznych.

17.01.2023

Gryglewicz: Akredytację szpitali i rejestr zdarzeń niepożądanych trzeba wprowadzać etapami

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzenie systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych spowoduje dodatkowe obciążenie pracą administracyjną personelu medycznego. Uzyskanie akceptacji lekarzy dla tego rozwiązania będzie niezwykle trudne. Dlatego powinno być ono wieloetapowe i długoletnie i dotyczyć tylko przypadków związanych z utratą życia oraz ciężkich nieodwracalnych uszkodzeń ciała - uważa dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

13.01.2023

Dr Zemke-Górecka: Kosmetolog to nie lekarz, priorytetem bezpieczeństwo klienta

Pacjent

Zagrożenia wynikające z możliwych działań niepożądanych i powikłań po zabiegach medycyny estetycznej powinny stanowić kryterium rozgraniczania kompetencji lekarza i kosmetologa. Potrzebne jest też wprowadzenie definicji medycyny estetycznej i określenie, do jakiego zakresu działań uprawniony jest kosmetolog, a kiedy usługa staje się świadczeniem zdrowotnym.

05.01.2023

Sośnierz: Opiekę zdrowotną trzeba naprawiać systemowo, nie wyrywkowo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aby radykalnie poprawić sytuację w ochronie zdrowia, należy zmienić cały system, a nie wyrywkowo i chaotycznie niektóre jego elementy. Warunkiem opracowania niezbędnego projektu jest wyznaczenie sobie celów, które chcemy osiągnąć. Politycy powinni rozliczyć autora nowych rozwiązań z efektów tego przedsięwzięcia, ale nie przeszkadzać - uważa Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

19.12.2022

Prof. Sierpiński: Udział w badaniu klinicznym to szansa na wyzdrowienie, nawet na przeżycie

Pacjent Opieka zdrowotna

Co roku wykonujemy w Polsce ponad 700 badań klinicznych, co powoduje, że zaliczamy się do czołówki państw europejskich. Mimo tego, musimy nadal prowadzić edukację pacjentów i lekarzy dotyczącą możliwych korzyści z tych badań. Są one bowiem bezpieczne, a udział w nich to często szansa na dostęp do nowoczesnych terapii – uważa dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

14.12.2022